Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

W tym roku przejmuje gospdarstwo. W tym roku planuje przerobić stodołe na oborę, i za rok osiedlic ją. Wejdzie mi tam 32 sztuki krów.

Na razie karmię bydło tak że zimą kiszonki latem pastwiska.

Planuje przejść na żywienie TMR całkowicie czyli krowy będą dostawać:

-35kg kiszonki

-słome

-pasze zakupioną

I MAM TAKIE PYTANIE: ILE POTRZEBOWAŁ BYM HEKTARÓW KUKURYDZY NA 30 SZTUK SAMEGO BYDŁA MLECZNEGO?

Klasy ziemi 2 i 3.

Czytałem wiele tematów ale zawsze każdy opisywał karmienie razem z sianokiszonką. A mi chodzi o samą kiszonkę z kukurydzy.

 

Było by super jak by ktos mi pomógł

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz miec trawe. to bardzo wazna pasza w zywieniu bydla. karmienie sama kiszonka z kuku doprowadzi do nadmiernego opasania sie zwierzat. ja karmie TMR, na jedna krowe przypada około 50-55 kg. skad jest taki : sianokiszonka 9 lucerna 5,5 kukurydza 31 pasza 6,5

mozesz zasiac na polu miesznake traw z lucerna. plon bedzie okolo 60-70 balotow z ha. tak wiec, gdybys zastosowal slome 1kg kiszonke traw z lucerna 10 kg kukurydze 30 to potrzebowalbys 4 ha traw na polu, 11 -12 ha kuku. i 100 szt balotow suchej zdrowej słomy pszennej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha. Bo właśnie też tak myslałem żeby naprzykład przed kukurydzą jeszcze zyto jako poplon siać na sianokiszonki, tak właśnie duzo sąsiadów robi.

 

Bo myslę nad dwoma opcjami:

1: siać 2/3 kukurydzy na kiszonkę + 1/3 trawy z lucerną , a pszę kupować gotową i słomę

 

albo

 

2: siać 2/3 kukurydzy (w tym żyto przed na sinokiszonki) + 1/3 zboża ( które bym śrutował i mieszał z koncentratami ) A jak by zabrakło to bym dokupował słomy i zboża

 

Bo kumpel właśnie zaczął teraz kupować paszę to mówi że jest mniej roboty ale za to większe koszty produkcji niż sam by tą paszę robił.

 

Co byście radzili pierwszą czy drugą opcję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I JEDEN SPOSÓB JEST DOBRY I DRUGI TAKŻE. KAŻDY MA SWOJE WADY I ZALETY.

Żywienie samą kiszonką z kukurydzy jest dopuszczalne pod warunkiem zasobności gospodarstwa w dobrej jakości słomę ( bo z czegoś musisz zrobić strukturę, szczególnie w paszowozie). Pamiętaj jednak, że całe białko będziesz musiał dokupić ( tj śrutę sojową, rzepakową, ddgs, bobik, łubin etc).

Ile potrzebujesz kukurydzy?

32 krowy plus młodzież od takiej ilości * 70( tyle zeżrą zielonej masy)*365(dni w roku)/ średnią wydajnośc kukurydzy.

np. 32 krowy i 25 młodzieży mieszanej daje ok 47 DPJ *70 kg*365/500dt =1286625 kg kiszonki /50000=25,73ha -

Tylko jest to liczenie czysto teoretyczne bo plon możesz mieć większy lub mniejszy.

Opcją korzystniejszą ( z punktu widzenia żywieniowego i ekonomicznego) będzie opcja kukurydza i lucerna. Też można mniej więcej wyliczyć ile potrzebujesz jednego i drugiego. Zakładasz 30 kg kiszonki z kukurydzy i 8 kg kiszonki z lucerny. Sposób liczenia jest podobny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co paszy to stosuje już:

-śrute zbożową (jęczmień , pszenica)

-koncentrat (protamilk)

-witaminy (Camisan)

 

No i na zasuszenie Prenate 50

 

Takie obliczenia i teoretyke miałem w szkole, i wiadomo jak to jest

Ale już kolega napisał mi miniej więcej ile bym potrzebował areału do 30sztuk, po moich wnioskach wychodzi że potrzeb 0,5ha na sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mówisz o krowach ( bez młodzieży) to fakt 0,5ha kukurydzy na sztukę to minimum zakładając że rok będzie dobry. Pamiętaj jednak, że masz od 30 krów potomstwo które też ( niestety) musi jeść i musisz tgo zrobić na swoim.

Jak używasz tego co piszesz to życzę powodzenia w ekonomi.

Przykład:zamiast Protamilku kup sobie śrutę sojową (różnica w cenie -prawie 70 gr na rzecz soi i w białku +10% na rzecz soi).

Dając 3 kg śrut zbożowych powinieneś dać 1 kg protamilku.

dając na 1 krowie zamiast tego wynalazku firmy na "S" - śrutę sojową (też 1 kg) , zaoszczędzasz 70 gr, na 30-21 zł, przez miesiąc 630 zł, przez rok 7500zł.

Tak jest i z liczeniem areału paszowego. Posiej 15 ha a w maju masz puste silosy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Protamilk posiada niby NIACYNE (stymulator wydajności)

I w nim także jest jeszcze śruta rzepakowa i inne składniki.

Dość drogi koncentrat ale według mnie warto go uzywać.

 

Duzo ludzi uzywa produktów "S"

choć znajomi co używali Lactomy to przeszli na pasze innych firm bo mówili że droga jest.

 

A kolega jest praktykiem czy teoretykiem jeśli można wiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...