Skocz do zawartości
anonymou

żywienie bydła na rusztach

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem cieletnik na rusztach. Cielaki i jałówki przyzwyczaiły sie do chodzenia i spania na rusztach. Na tej samej powierzchni postawiłem dwa razy wiecej sztuk jałówek i cielaków niż w porównaniu z płytką ściolką. Każda sztuka ma swobodny dostp do pokarmu. Wszystko jest fajnie ale jest taki problem.

Zwierzta karmie suchym sianem i sianokiszonką prosto z beli bez rozdrabniania paszowozem. Dużą cześc siana i sianokiszonki cielaki wciągają przez drabinki pod kopyta i miszają z odchodami i wdeptują to wszystko w szczeliny rusztów i dalej to spada do szamba. To co nie zostanie wdeptane w szczeliny rusztu miesza sie z "gównem" i robi sie gnój który musze dwa razy na dzień spychac i wyrzucac na gnojownie. W szambie pod rusztami znajduje sie dużo siana i sianokiszonki zmieszanej z gnojowicą. Wkładam do szamba mieszadło i mieszam to wszystko i wyrzucam to co wyciągnie sie na mieszadle, ale mnóstwo jeszcze tego (siana i sianokiszonki zmieszanej z szambem) tam zostaje.

Zastanawiam sie jak te "brudne szambo" bede pompował do beczki. Czy wogóle da sie wypompowac, czy siano zmieszane z gnojowicą nie bedzie zapychac rury.

 

Może ktoś ma na to jakiś sposo żeby cielaki nie wciągały siana pod siebie? A może da sie przyspieszyc gnicie (rozkład) siana?? Jak wy sobie radzicie w takiej sytuacji??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe miałem ten sam problem, u mnie rozwiązał go paszowóz,

 

a jaką drabinę paszową posiadasz????? ukośną?????

 

a do szamba dolej EM tylko żeby to lepiej działało dosyp tam kilka kilo cukru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem że paszowóz bedzie najlepszym rozwiązaniem, ale mam obore jednostronną i nie przejazdową, w rzaden sposób nie dowioze paszy paszowozem do żłoba.

 

tak, posiadam drabine ukośną, szerokośc otworu na łeb jałówki jest dobrana w samraz

 

co to jest "EM" - podaj pełną nazwe tego środka, gdzie go można kupic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wiem że paszowóz bedzie najlepszym rozwiązaniem, ale mam obore jednostronną i nie przejazdową, w rzaden sposób nie dowioze paszy paszowozem do żłoba.

[/b]

 

Ja mam oborę z gankami o szerokości 1,2m, zbudowaną w latach 60 z karmieniem kolejką. Paszowóz (nowy ma podajnik na 2 m, uchylny)po przerobieniu okien wsypuje bezpośrednio na ganek skąd kolejką się rozwozi na żloby. Przez parę lat starym paszowozem wysypywałem pod ścianę i Turem podawałem przez okna na ganki paszowe.

Jak masz Tura albo ładowarkę możesz łyżką podawać na koryta, z jednej strony przecież wjeżdżasz.

Co do gnojówy to z sianem pociągnie i wyleje ale co jakiś czas będziesz chyba musiał wyczyścić beczke. Jak by był TMR to spoko, co jakiś czas uruchomisz mieszadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja obora jest nie przejazdowa, nie przejade przez nią żadnym ciągnikiem, korytarz paszowy ma szerokośc 120-130cm. A mieszac paszowozem i pozniej wozic to taczką do złoba - słabo mi to sie widzi.

 

Co dwa tygodnie gnojowice mieszam mieszadłem, przy okazji mieszania odrazu wyciągam to co nawinie sie na śrube mieszadła - jest tego sporo.

 

Czy Efektywne Mikroorganizmy dadzą rade z rozłżeniem w gnojówce siana na organiczne elementy????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz zrobić sobie test, ja sprawdzałem na zbiorniku 900tyś litrów,

efekty moim zdaniem zadowalające, bardzo przyspiesza to fermentacje,

zwłaszcza jak dosypuje się trochę cukru,

 

teraz miałem taka sytuacje ze mieszadło mi się zepsuło i nie było mieszane przez prawie 9 miesięcy o dziwo mieszadło po naprawie wymieszało wszystko bez problemu, a trafiały się wyspy jak by zbitego tmru tyle ze przez em było to wszystko ładnie przefermentowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...