Skocz do zawartości
Gość erykol

Ciągniki MTZ Oraz Pronar i Belarus

Rekomendowane odpowiedzi

A wiecie koledzy co to kontrolka do sprawdzania prądu? taki śrubokręcik z żarówką w środku i kabelkiem, wystarczy posprawdzać połączenia, poczynając od wyłączników, aż do momentu odnalezienia przerwy w obwodzie, nieraz nie dochodzi masa i stąd biorą się problemy z oświetleniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam..co do prądu to przewalone.Ale mam pytanko czy istnieje coś takiego jak ODPREżNIK ciś podobneg jak w C-330....MTZ-82 4x4 SPORT 87r...[/b]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmmm... odpręznik... a od czego jest to cięgno obok cięgna blokady i cięgna refgulacji kierownicy? To nie odpręznik? Bo jak to wyciagnę, to kręci lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Hmmm... odpręznik... a od czego jest to cięgno obok cięgna blokady i cięgna refgulacji kierownicy? To nie odpręznik? Bo jak to wyciagnę, to kręci lepiej.

To jest taka klapka która zamyka dopływ powietrza do silnika,silnik nie ma co sprężac w wyniku czego szybciej kręci(może nie fachowo to wytłumaczyłem ale coś na tej zasadzie to działa)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Marcin wiem co to jest, bo sam to w ciągniku mam, z kolei tataparty pisze, że nie ma, ale z tego co wiem jego ciągnik jest troche starszy i może te starsze modele nie miały.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

oficjalnie w instrukcji opisane jest to jako wylącznik awaryjny silnika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest taka klapka która zamyka dopływ powietrza do silnika,silnik nie ma co sprężac w wyniku czego szybciej kręci(może nie fachowo to wytłumaczyłem ale coś na tej zasadzie to działa)

A mnie sie wydaje że to jest do gaszenia ciągnika, tak piszą w instrukcji ale niechce sie spierać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To napewno jest do gaszenia silnika opisane jest w instrukcji jako awaryjne gaszenie silnika jak się to zaciągnie to silnik gaśnie i na desce rozdzielczej zapala się kontrolka która o tym informuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To napewno jest do gaszenia silnika opisane jest w instrukcji jako awaryjne gaszenie silnika jak się to zaciągnie to silnik gaśnie i na desce rozdzielczej zapala się kontrolka która o tym informuje.

Ale ludzie często używają tego do rozruchu silnika,gdy silnik kręci powoli wtedy pociągają za tą dzwigienkę w wyniku czego silnik ma lżej i się"rozpędza"poprostu szybciej kręci i ma większy impet przy rozruchu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin wiem co to jest, bo sam to w ciągniku mam, z kolei tataparty pisze, że nie ma, ale z tego co wiem jego ciągnik jest troche starszy i może te starsze modele nie miały.

Tatamarty dlatego nie miał takiego czegoś bo jego mtz był wersją eksportową a w nich nie było takiego czegoś(silnik maił świece żarowe jak w zwykłym samochodzie dieslu,żaden mróz nie był mu straszny)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałem się pochwalić że także mam belarusa 525 wersja eksportowa sprowadzonego z Danii,tutaj jest jego zdjęcie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b8f322bcd29413e6.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale zonk!!! Kupiłem ten szybkobiezny rozrusznikm założyłem nowy akumulator, a ten pieprz..ny rusek nie chce zapalić. Rozrusznik se kręci (takie jakieś dziwne odgłosy wydaje), dymek sobie pyka, a te kilka ton złomu nie chce bez samistartu zapalić. Musze jeszcze zawieźć pompę i wtryski do sprawdzenia, jak to nie będzie to, to obleje go bęzyną i spale.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mi tez nie swieci lewa postojowka z przodu i z tylu oraz podswietlenie tablicy a zarówki nowica, moze co do kierunkowskazu winny jest przelącznik awaryjnych

A mi to wygląda na przepalony bezpiecznik. W Belarus 820 prawe światła pozycyjne na kabinie (przód i tył) oraz podświetlenie przyrządów jest na jednym bezpieczniku [15A].

W przypadku ciągnika mojego wujka już drugi raz trzeba było wymienić ten bezpiecznik. Zapewne gdzie się zwiera któryś przewód, ale szukać tego, jak tylko czasami wywali bezpiecznik.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ale zonk!!! Kupiłem ten szybkobiezny rozrusznikm założyłem nowy akumulator, a ten pieprz..ny rusek nie chce zapalić. Rozrusznik se kręci (takie jakieś dziwne odgłosy wydaje), dymek sobie pyka, a te kilka ton złomu nie chce bez samistartu zapalić. Musze jeszcze zawieźć pompę i wtryski do sprawdzenia, jak to nie będzie to, to obleje go bęzyną i spale.
u nas w takich przypadkach oblewa się zieloną farbą i puszcza z góry do bagna po 2-3 latach się bezpiecznie zrecyklinguje(obrośnie roślinkami)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hehe ja dziś założyłem pompe po regeneracji i nowe wtryski całośc kosztowała 440zł jutro napisze czy odpalanie na mrozie wychodzi, bo do tej pory miałem tak jak ty - samostart w pogotowiu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

hehe ja dziś założyłem pompe po regeneracji i nowe wtryski całośc kosztowała 440zł jutro napisze czy odpalanie na mrozie wychodzi, bo do tej pory miałem tak jak ty - samostart w pogotowiu

Mój ma stare akumulatory ledwo kręci i zapala trzeba go tylko podgrzać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A żeby podgrzać ruska trzeba mu nalać nafty w taki zbiorniczek czy jak??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do tego nieszczęsnego "odprężnika" jak go nazywacie, to to co macie w swoich ciągnikach, to nie jest żaden odprężnik, tylko przepustnica w kolektorze ssącym, służąca właśnie do zamknięcia dopływu powietrza do komory sprężania, w efekcie czego wał podczas rozruchu silnika kręci się szybciej, bo nie następuje sprężanie, bo nie ma czego spręzyć-brak powietrza, ale ten wynalazek posiadają tylko MTZy serii 800, czyli silniki 80 konne, natomiast MTZy serii 500 i pochodne z tymi słabszymi silnikami, nie posiadają zastawki w kolektorze ssącym, ale mają za to świece żarowe w komorze wirowej w głowicy, gdzie na rozżarzoną świece wtryskiwacz bezpośrednio podaje paliwko. A odpręznik to jest takie urządzenie, które pozwala na otwarcie zaworów, czyli ich niedomknięcie i w efekcie czego też nie następuje sprężanie powietrza w cylindrze, ale za to jeśli świeca żarowa podgrzeje powietrze, to w czasie rozruchu z użyciem odprężnika i tak na nic ono się nie nada, bo wyleci przez komin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

NO przecież go podgrzewam, nawet ciepłej wody mu nalałem i nic. W lato odpala bez problemów. Zaznaczam, że od nowości nie widział ON.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
NO przecież go podgrzewam, nawet ciepłej wody mu nalałem i nic. W lato odpala bez problemów. Zaznaczam, że od nowości nie widział ON.

Regulowałeś kąt początku wtrysku?, luzy zaworowe, sprawdziłeś ciśnienie sprężania?

Jak odczuwasz jego siłę? jeśłi mocy mu nie brakuje, to nie masz co ruszać pompy wtryskowej, szkoda kasy, majster od pompy i tak powie że coś było nie tak, żeby tylko kase zgarnąć, proponuje przyspieszyć minimalnie kąt początku wtrysku. A jhak kręci zanim odpali, to jaki dymek leci z komina?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taki jasny dymek leci. Ja nim cięzkich robót nie robie, ojciec sie tym zajmuje, ale nigdy nie narzekał. U nas w okolicy nie ma dobrych majstów od MTZ, bo króluja c360. Pompy robi taki znajomy w miare. Myśle, że jakbym do niego zawiózł do sprawdzenia, to by nie robił problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie odprężnik służy do pod pompowania paliwa do cylindrów gdy w czasie kręcenia usłyszycie że wtryski grają można puszczać łatwiej odpali co do pompy to u nas mają po 20 lat i nikt pompy nie ruszał ( rusek przyzwyczajony do gorszego paliwa) - może wtryski. Ktoś pisał o hamulcach jak będą mocno zabrudzone to nie odbiją przy demontażu warto pilnikiem wyrównać uskok kulki tak by łagodniej rozchylała tarczki smar grafit oraz powiększyć otwory oczyszczające

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Więc według ciebie wtryski potrzebują troche czasu zanim zaczną podawać paliwo a poza tym uważasz, że ropa rozlana na denku tłoka pomoże silnikowi w odpaleniu? samozapłon nastąpi tylko tego paliwa które zostanie podane w postaci praktycznie "gazowej", czyli wytryśnięte przez wtryskiwacz, przecierz gdy wtryskiwacz będzie lał, to zimny silnik w życiu nie odpali, dopiero jak już się rozgrzeje, to będzie pracował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi