Skocz do zawartości
BAUER KUJAWSKI

WAPNO GRANULOWANE KREDOWE

Rekomendowane odpowiedzi

kupuję kredę granulowaną i sypię od 0,5 do 1,5 t/ha i cuda się dzieją na moim polu.Ciekawy temat kontynuujcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chcę sprobować kredy granulowanej, ale to dzierżawa pierwszy rok i tam sypiąc piasek odkwasiłbym, tam chyba jest pH na minusie

Więc zobazymy planuję odmiane 06a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem, że główna różnica między wapnem węglanowym a kredą nawozową jest w czasie działania. Mniej więcej chodziło o to, że kreda działa już w roku stosowania ale w następnych latach już nie (następuje całkowity rozkład czy coś takiego). Wapno węglanowe rozkłada się stopniowo przez trzy, cztery lata i w tym czasie dokonuje łagodnej neutralizacji. Wynikałoby z tego, że odkwaszać należy kredą a wapnami długo działającymi utrzymywać ph na odpowiednim poziomie. Ekspertem nie jestem a to co powyższe zapamiętałem z gazety rolniczej. Chciałbym też przeczytać tu jak mam odróżnić te dobre wapna od podrabianych, jak ma wyglądać certyfikat, itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego Kołodziej

Otóż najprostszym testem wapna jest test ze szklanką wody, do której wrzuca się nawóz i miesza . Jeżeli nawóz nie rozkłada się w wodzie i nie tworzy mleczka wapiennego lub pozostają kamyczki lub piasek to gołym okiem można zobaczyć z jak bardzo reaktywnym produktem mamy do czynienia.

W takim teście łatwo samemu ocenić zawartość wagową produktu reaktywnego i niereaktywnego. Np. wrzucając 20 gram nawozu z którego 10 gram to kamyczki, to tak samo jak zakupić tonę nawozu z którego 500kg będzie działać a drugie pięćset nie będzie, lub zadziała dopiero twoim wnuczkom .

 

Co do oceny atestów to w wapnie węglanowym istotne są takie parametry jak:

-rozdrobnienie cząstek inaczej frakcja ( im mniejsza tym lepiej)

-zawartość czystego składnika węglanu wapnia CaCO3 (im więcej tym lepiej)

-zawartość wody i innych zanieczyszczeń nazywanych często "mikroelementami" ( im mniej tym lepiej)

- oraz postać sucha, pylista, granulowana ( komfort i ekonomia wysiewu)

- opakowanie luz,big-bag, worek ( komfort pracy, pewność wagi nawozu)

- reaktywność ocenisz sam w szklance wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pogubiłem. To co mam kupić na pole a co na "posypanie ścieżki" czy kreda to to samo co wapno węglanowe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kreda to wapno węglanowe o najmłodszym geologicznie okresie .

Kreda nie zawiera magnezu .

Wapno węglanowe z magnezem powyżej 5% to już przeważnie dolomit.

 

Wapno wydobywane w kopalniach i kruszone kruszarkami szczękowymi i sprzedawane od razu na pole to wapno kopalniane i najtańsze. Frakcja takiego wapna często przypomina grysik lub drobne kamyczki a skuteczność i reaktywność jest minimalna.

 

Prawdziwe wapno powinno być przemielone w młynie w zakładzie produkcyjnym a nie przepuszczone przez kruszarkę tak jak gruz czy tłuczeń na drogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz trzeba ładnie to podsumować:

1. fizyczna forma nawozu - pylista lub granulowana - będzie reaktywny

2. chemiczna forma wapna - wapno węglanowe (najlepiej kreda)

3. jeżeli jest dolomitowe to tylko prażone (ale wtedy to wapno tlenkowe czyli niedobre)

Czy coś pominąłem lub przestawiłem? Chciałbym to ustalić dokładnie bo nachodziło mnie już kilku handlarzy z wapnem i każdy oczywiście miał lepszy towar od poprzednika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do formy tlenkowej to nie jest to złe wapno , tylko trzeba umieć je zastosować i wiedzieć coś niecoś o tego typu wapnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie próbowali uczyć że tlenek działa szybko i można go dać na mocne ziemie gdzie bufor jest duży i złapie większość tego wapna. A węglan z racji powolnego uwalniania Ca nadaje się na wszystkie gleby ale efekt jest po jakimś czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

granulat ma tą przewagę że można zastosować go tak samo jak inne nawozy , a więc na powierzchnie gleby w małej dawce .

Kreda granulowana działa bardzo szybko można powiedzieć że od razu . Wcale nie trzeba czekać , efekt jest widoczny w jednym sezonie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kreda działa tak szybko jak wapno tlenkowe to może też nie nadaje się do odkwaszania np. lekkiej gleby, łąki itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kreda a tlenek to dwa różne związki .

Kreda ma pH około 7,5

Tlenek około 13 pH

 

Odkwaszenie kredą powyżej pH 7,5 nie jest możliwe dla tego przewapnowanie w tym przypadku nie grozi.

Odkwaszanie tlenkiem może doprowadzić do wzrostu pH gleby powyżej 7,5 co skutkuje przewapnowaniem.

 

Szybkie działanie kredy nie jest gwałtowne i ograniczone pH naturalnym dla kredy. Nie ma możliwości zaszkodzenia bezpośrednio roślinom i mikroorganizmom .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile trzeba wysiać wapna tlenkowego a ile kredy na 1 h

gdy jest posiane wapno można w tym samym roku dać obornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno tlenkowe zaleca się wysiewać pożniwnie gdy humus jest mokry .Nie należy przekraczać dawek 1,5 tony na ha ( takie zalecenia producentów) w ciągu jednego roku. Gleba musi być przynajmniej III klasa. Na słabsze gleby nie należy stosować tlenków.

 

Wapno węglanowe kredowe pyliste stosuje się w dawkach uderzeniowych- czteroletnich wtedy dawkę trzeba obliczyć na podstawie kilku parametrów. Ogólnie od 2 do 15 ton na ha i mocno wymieszać z glebą

 

Wapno granulowane kredowe stosuje się na powierzchnie gleby w małych corocznych dawkach tak jak to się robi z innymi nawozami granulowanymi. Nie należy mieszać gleby -granulki same się rozłożą i przesączą do systemów korzeniowych i koloidu glebowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

należy podkreślić, iż każde wapno można stosować corocznie na wierzchnią warstwę gleby - co prawda wysiew będzie droższy niż granulatu (i większe zagęszczenie gleby) ale efekt będzie identyczny bądź lepszy, ponadto wapno tlenkowe można również stosować na glebach słabszych, ale należy jeszcze bardziej ograniczyć dawkę, aby nie narobić bigosu podnosząc pH ponad 7,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał kolega Kissmy

 

W stosowaniu granulatu istotna jest tak naprawdę metoda .

Stosowanie wapna granulowanego jak zwykłego wapna jest nieopłacalne i bezsensowne. Wapno granulowane jest ekonomiczne, efektywne i wygodne tylko w przypadku traktowania go podobnie jak inne nawozy granulowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie w okolicach kielc znajdują się jakieś złoża jurajskie?

wapno 04 bez magnezu o nieznanej wilgotności: CaO > 50%, przesiew 0,5mm > 50% tylko, że to kosztuje już tyle co standard cal z nordkalku jesli wilgotność będzie porównywalna to produkt jest prawie identyczny poza zawartością magnezu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam w poprzednim poście nacisnąłem nie to ,,cytuj" . Maiło byc to:

Kolego

Szkoda z tobą dyskutować.

Jesteś pewnie jednym z tych sprzedawców dolomitu , którego i tak nic nie przekona.

 

Każdy rolnik powinien się zastanowić czy lepiej jest sypać kamienie na pole czy lepiej zastosować produkt działający.

Dolomit nadaje się wyłącznie jako kruszywo drogowe. Do niczego innego się go nie powinno stosować ! Kreda za to ma setki zastosowań w tym do karmienia zwierząt w paszch, w przemyśle i farmaceutyce .

Każdy kto kupuje dolomit w postaci kamyczków daje się nabierać na propagandę takich ignorantów jak ty. Twoim interesem jest tylko napchać sobie kieszeń kosztem nieświadomych i chcących szukających oszczędności ludzi, a potem się z nich wyśmiewać jakimi są idiotami że coś takiego kupują!

 

Nic dziwnego że zakwaszenie gleb w Polsce jest tak duże. Jeżeli nie było by oszustwa typu sypanie dolomitu na pole, a za miast tego dawało by się kredę nie było by dzisiaj problemu zakwaszenia gleb.

Już kilka krotne byłem świadkiem rozmów handlarzy tego typu wapna jak się wypowiadają o tym produkcie i o rolnikach którzy go z podnieceniem stosują. Że zawiera magnez który nigdy się nie przedostanie do gleby bo ma strukturę krystaliczną , tak samo jak marmur czy piasek. Nabijają się z was z lubością sądząc że są tak przebiegli i sprytni że każdego rolnika zrobią w bambuko na super wapno za parę złotych i w dodatku z magnezem.

Ale niestety efekty mówią same za siebie, ci którzy wypróbują wapno kredowe nigdy już nie wracają do dolomitów po którym nie ma żadnych efektów.

Zapamiętajcie drogie dzieci : Wapno z magnezem to oszustwo !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopuszczają one tylko nawóz do stosowania w rolnictwie, o niczym innym nie świadczą, dolomity oczywiście można stosować, podobnie jak gips, ale niektórzy rolnicy nie tkną nawet polskich nawozów mineralnych, gdyż w stosunku yara występuję istotne różnice w jakości nawozu, więc należy rozważać każdy produkt wielopłaszczyznowo nie tylko pod względem stosunku ceny do deklarowanej wartości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kissmy... nawet nie zechciało Ci się poczytać drugiego skanu...

 

A mógł byś mi zdefiniować te różnice ? Czy są tak cudowne że są nie definiowalne ? To może ze szczodrości swej mnie laikowi byś naświetlił te wiele płaszczyzn. Czy to tak tajne że sam nie wiesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeglądałem, ale ciężko mi się odnieść do procesów chemicznych, które wykorzystano w laboratorium, gdyż się na tym nie znam, z mojego punktu widzenia nawóz można poddać co najwyżej ocenie organoleptycznej, a więc mogę ocenić właściwości fizyczne, zawsze oburzało mnie zapytanie przyjezdnych (na widok hałdy wapna) cóż to za olbrzymią inwestycję budowlaną będę realizował, zasadniczo dotychczas stosowałem wapno dolomitowe i pH udawało się utrzymać na przyzwoitym poziomie, ale nie bez powodu wszyscy przerzucają się na droższe wapna o lepszych właściwościach fizycznych (większe rozdrobnienie i mniejsza twardość) i tym samym chemicznych (reaktywność), znajduje to uzasadnienie w lepszym stosunku ceny do efektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...