Skocz do zawartości
polszu

Talerzówki

Rekomendowane odpowiedzi

Siejesz po tależówce, co siejesz? Jakie masz gleby i czy to nie ma dużego wpływu na plonowanie?

 

Bede siał przenice gleby mam sałbe IV klassa troche III. A czemu to miałbo by mieć jakiś wpływ na plon Talerzowałem wcześniej zaorane pole.

 

Słabe gleby masz , to ja się nie wypowiem jakie ja mam

Tak pytam bo może lepiej zainwestowac w dużą tależówke niż dobre pługi, widze że tależówka dobrze miesza nawet obornik. Na plonowanie może miec wpływ to że głęboka orka "wyjmuje" składniki z gleby a przede wszystkim wapno i ma lepszy wpływ na strukture, chyba że z raz na 2 lata będziesz orał a tak tylko talezował? No i ten perz

Co wy ciągle z tym perzem za każdym razem gdy pada temat tależówki to czytam że tależowane pole zarasta perzem .I po pługu zarośnie gdy nie wykonasz potrzebnych zabiegów (bronowanie, kultywatorowanie)u mnie nie ma perzu a ścierniska mam tależowane . Pozdrawiam Piotr z Legnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka talezówka np. z akpilu lepsza 2x12 czy 4x6, która równiejsze pole zostawi i będzie wytrzymalsza, bo 12 tależy na jeden ośce pewnie szybciej się roleci, druga sprawa to jakie taleze wybrać 510 czy coś większego na ziemie 5 klasy w przewadze lekkie piaski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie nie ma perzu a ścierniska mam tależowane

Witaj w klubie

Jak na polu nie ma perzu to talerzówka go nie zasieje a jak jest to niestety potnie go a to sprzyja rozprzestrzenianiu się go

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
u mnie nie ma perzu a ścierniska mam tależowane

Witaj w klubie

Jak na polu nie ma perzu to talerzówka go nie zasieje a jak jest to niestety potnie go a to sprzyja rozprzestrzenianiu się go

Fakt jak przejdą tależe to co 12 cm wypadnie cięcie a pług co 30 cm i di tego bardziej rozrywa niż ucina ale i po podorywce nieźle się zieleni, a jeśli śmigać co 2 tyg tależówką z bronami cieżkimi to nie wytępi perzu?(pytam w imieniu kumpla co ma ekologie bo rużnych sposobów się chwyta i nic nie skutkuje pod kultywatora przez bronowanie co tydz ) i on chce jeszcze kupić tależówke, a opryskać przecież mu nie wolno odradzam mu że dopiero perzu nasieje a on twierdzi że sobie wytępi bo co tydz będzie tależował z bronami i strukture gleby polepszy życze mu powodzenia ale czarno raczej to widze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czemu nie moze pryskac?

 

Kumpel twierdzi że w pakiecie ekologicznym niewolno roudupu stosować czy to prawda to ja nie wiem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
słyszałem historie o życie uprawianym intensywnie i że to osłabia perz ale nie wiem czy to prawda

 

Prawda,żytem można wytępić perz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
słyszałem historie o życie uprawianym intensywnie i że to osłabia perz ale nie wiem czy to prawda

 

Prawda,żytem można wytępić perz.

 

Nie prawda! Mam taki kawałek 1ha i perz okrótny, bronowanie podorywki itp nic nie pomagało, przez ostatnie 6 lat co roku było żyto i dalej nic, nawet oprysk po ściernisku dał słaby efekt, nie wiem jak to jest ale są miejsca na polach gdzie perz niczego sie nie boi a nawet po oprysku za 2 sezony jest spowrotem a są miejsca gdzie perz nie istnieje, co jak co dokładny i staranny oprysk ( najgorzej narobić mijaków bo od mijaków za 2 do 3 sezonów rozniesie się po całym polu błyskawicznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli mysli ktos o talerzówce to zawsze lepiej wziasc w jednej osi bo równe pole zostaje, a po tych dzielonych na 4 wałki jest lipa ( sma ma tak z bometu ) troche ja zmodyfikowałem i jest lepiej ale w standardzie masakra. u mnie 8011 czy 912 smiogaja wąłsnie z bometami na 12 taletzy w rzedzie lub 14 ja mam 14 i 7341 smoga bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zapytam. Co śadzicie o talerzówkach CUT z Unii G. ??

Jak jest z jakością tych maszyn innych firm, np. Bomet, Meprozet, Akpil ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze raz zapytam. Co śadzicie o talerzówkach CUT z Unii G. ??

Jak jest z jakością tych maszyn innych firm, np. Bomet, Meprozet, Akpil ??

 

Jeśli Ci to coś pomoże to ja posiadam talerzówkę firmy VADERSTAD i sprawuje się bardzo dobrze (kupiłem ją używaną). A co do firm które wymieniłeś to nic nie mogę powiedzieć ponieważ nie użytkowałem ich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam bometa i powiem że talerze maja bardzo dobre ( bo włoskie ) ale mysl techniczna nie do konca oki. zle zaprojektowana rama i regulacja kąta, pisze o wersji 4 x 7talerzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam starą talerzówkę famarol słupsk i w zeszłym roku wymieniłem uzębione talerze na włoskie były tańsze niż orginał ze słupska i powiem że jakościowo są cienkie polskie tak szybko się nie zużywały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

włoski i włoskie JA mam talezróke juz 4 sezon i praktycznie nie widac zuzycia. na każdym talerzu jest wytłoczona pieczec firmy sa bardzo twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zmieniam ciągnik i zastanawiam się nad talerzówką. Oprócz nowych w grę wchodzą używane najszybciej rosyjska, chociaż jest jeszcze dużo zachodnich, które budową się za bardzo nie różnią. Czekam na dalsze opinie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

)I do czego ta tależówka wam taka niezbędna, bo orki nie zastąpi i nawet na piaskach widze jak koles kupił sobie talerzówke do c 360, robił ze 3 razy od rzniw i teraz znowu potalerzował i posiał po tym żyto ( ziemia 5ta klasa), ciekawe jak mu to bedzie plonowało, chociaż ludzie robią u nas przeważnie podorywkę ( bo każdy boi sie że narobią sobie tylko perzu na polu talerzówką a oprysk kosztuje majątek ) i po tej podorywce pole jest bardzo spulchnione i okropnie przesycha, coś mi się wydaje że koleś co sieje po talerzówce lepiej na tym wyjdzie jak po orce i podorywce ( i nie chodzi tutaj tylko o paliwo) bo ziemie to sam piach głęboka orka to już żółty piach wali, otóż po tależówce pole jest czarne a niejest tak miekkie i trzyma w sobie lepiej wilgoć, a nawet orka przed siewem na 2 tyg i po siewniku zostają koleiny po kołach ciągnika,a po tależówce kilka dni po tależowaniu i siew po bronowaniu i pole jak stół równe ( podkreślam ziemia 5 - 6 kl), więc jak uważacie dobrze robi koleś że pługów nie używa na tym piachu? bozdania w wiosce podzielone a jakie wy macie zdanie na temat takich uproszczeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na lekkiej ziemi talerzówka nie jest konieczna odpowiednim sprzętem

(ciągnik + pługi) zrobie szybciej podorywkę niż sąsiad talerzuje a wcale

szybciej nie wysycha .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie podorywki nie robie już ładnych kilka lat, wszystko po żniwach talerzuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja u siebie podorywki nie robie już ładnych kilka lat, wszystko po żniwach talerzuje.

No ale pryskasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja u siebie podorywki nie robie już ładnych kilka lat, wszystko po żniwach talerzuje.

No ale pryskasz

 

Pryskam zboże wiosną na chwasty. A po żniwach to czasami znajdzie się kawałek że trzeba go opryskać (głównie zależy to od roku czy mokry czy suchy, no i oczywiście czy skutecznie podziała środek na wiosnę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...