Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie przepisane dwa hektary?? O ile pamietam to musi to być średnia dla danego regionu przy czym nie mniej jak 10 ha.

 

Gdybys mial np 100 ha zboz czy jak piszesz produkcji roslinnej to jestes w stanie majac odpowiednie sprzety w pare dni obsiac pozniej pare dni zebrac plon i reszta czasu wola na studiowanie, ale jak piszesz ze macie jeszcze 100 lach no to trudno studiowac i dogladac tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy do średniej powierzchni gospodarstwa wliczają się grunty na których sie nic nie uprawia? np. jakaś działka która kiedyś była łąką lub polem uprawnym teraz przez 10-20 lat nie była uprawiana i zaposła np krzakami lub drzewmi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dolly 60 kilometrów to nie jest duża odległość, znam ludzi którzy w Polsce dojeżdżają do pracy codziennie po 150 kilometrów, szczególnie jeśli posiadasz samochód i nie jesteś zameldowany na stancji, szczególnym udogodnieniem jest kierunek studiów i takie udogodnienia jak indywidualna ścieżka studiów czy też indywidualny tryb studiów, który umożliwia nieograniczoną absencję, no i tak jak zauważył roni 21 możesz przejąć tylko część gospodarstwa bez PZ ale powierzchnia UR musi być większa niż średnia wojewódzka i krajowa

 

@osa21 obawiam się, iż do powierzchni UR zaliczają się tylko grunty utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, czyli takie, do których przysługują płatności bezpośrednie, do powierzchni ogólnej wlicza się również nieużytki, co do krzaków to wg nowych zasad przyznawania płatności bezpośrednich tereny zakrzaczone o niewielkiej powierzchni mogą być zaliczone do UR, ja wykaszam takie ugory w miejscach, w których tylko jestem w stanie to uczynić (również ręcznie) i zostają tylko wysepki z krzakami i drzewami, w ten sposób można znacznie zwiększyć powierzchnię UR o ugory (wykaszane raz do roku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzajcie człowieka w błąd. Dolly: NIe możesz studiować dziennie i korzystać z premii dla młodego rolnika jednocześnie. I pamiętaj, że przez 3 lata musisz być na pełnym KRUS-ie. Chcesz szczegółów? przejdź się do ARiMR lub zadzwoń jak nie masz czasu.

Do OSA21: ARiMR teoretycznie ma spis gruntów rolnych utrzymywanych w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 maja 2003r. Tylko te grunty są kwalifikowane do otrzymywania płatności bezpośrednich. Grunty zadrzewione, zakrzaczone, mimo iż wcześniej były uprawiane nie mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu średniej powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradca_1 jak sam piszesz ARiMR posiada teoretycznie spis gruntów - faktycznie niewiele ma on wspólnego ze stanem faktycznym. Wystarczy oświadczenie dołączone do wniosku, że stan faktyczny różni się od wypisu ze starostwa lub bazą danych ARiMR!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a takie grunty które kiedyś były orne a teraz zarosły trawą. ja bym to doprowadził do stany użyteczności, czy takie bedą sie wliczały do powierzchni gospodarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkreślam raz jeszcze, iż można studiować dziennie i prowadzić gospodarstwo rolne, a zdobywanie wyższego wykształcenia winna być ułatwiane nie zaś utrudniane, podstawa to podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników, któremu student podlega zmocy ustawy, gdzieś zgubiłem stanowisko KRUS w tej sprawie ale gdy tylko je znajdę to się podzielę; interpretacji OR ARiMR nie znam i szczerze mówiąc nie interesuje mnie wróżenie z fusów, jeśli ktoś posiadajednak opinię centrali to bardzo proszę

 

natomiast informacje dotyczące, które posiada ARiMR może i pochodzą z 2003 ale w znakomitej większości nie były aktualnizowane od wielu dziesięcioleci, grunty orne, które zarosły trawą cokolwiek to znaczy będą zaliczane do UR, jeśli będą utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, czyli jako ugór zielony tudzież czarny lub łąkaalbo ewentualnie pastwisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to na pelnym KRUSie? wystarczy ze bylem domownikiem i podlegalem KRUSowi moich rodzicow przez ostatnie 3 lata, tym samym udowadniajac swoj staz pracy w rolnictwie. A premii nie moge dostac studiujac dziennie bo wtedy nie mam rozpoczetej dzialalnosci rolniczej, pomimo tego ze posiadam niezbedna ilosc ziemi przekazanej mi w drodze darowizny. Wg rozporzadzenia ministra z 17.10.2007 osoba ktora stala sie wlascicielem gospodarstwa w takim trybie jak ja, rozpoczyna prowadzenie dzialalnosci gospodarczej wraz z dniem zakonczenia lub zaprzestania nauki w trybie dziennym. Teraz pytanie jest takie - czy wystarczy ze powiem w agencji ze juz nie studiuje dziennie(false), czy beda potrzebowali pisma od dziekana stwierdzajacego skreslenie mnie z listy studentow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby dostać premie trzeba być zarejestrowany w krus w całym etacie jako domownik a nie podlegać tylko pod rodziców. muszą za ciebie płacić cała składke kwartalną taką samą jak za rolnika i to przez 3 lata aby spełnić ten warunek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pełnym zakresie musisz być ubezpieczony przez 36 miesięcy po otrzymaniu wsparcia, ale teraz pojawił się inny problem czy Ty już prowadzisz działalność rolniczą czy dopiero zamierzasz przejąć grunty? jeśli już prowadzisz działalność to niezwłocznie skontaktuj się z ARiMR, gdyż mogą wymagać właśnie skreślenia z listy studentów, ale jeszcze teoretycznie masz szansę na zmianę wydziału/uczelni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w pełnym zakresie musisz być ubezpieczony przez 36 miesięcy po otrzymaniu wsparcia, ale teraz pojawił się inny problem czy Ty już prowadzisz działalność rolniczą czy dopiero zamierzasz przejąć grunty? jeśli już prowadzisz działalność to niezwłocznie skontaktuj się z ARiMR, gdyż mogą wymagać właśnie skreślenia z listy studentów, ale jeszcze teoretycznie masz szansę na zmianę wydziału/uczelni

ja musiałem być ubezpieczony przez 3 lata zanim mogłem złożyc papiery na młodego rolnika, jak by nie to, to bym składał wniosek juz 3 lata temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale to już kwestia wieku,gdyż zawsze można opłacić składki wstecz lub uzupełnić wykształcenie w ciągu 36 miesięcy, w ostatnim wypadku ubezpieczenie nie jest konieczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządkując parę wypowiedzi w dół: Po 1. 3 letni okres ubezpieczenia w KRUS jaki już minął był potrzebny do pokazania kwalifikacji rolniczych /czyli masz zapewne średnie wykształcenie/, po 2. kolejny okres 3 lat ubezpieczenia w KRUS jako rolnik /osoba prowadząca gospodarstwo/ - nie domownik /zamieszkująca w danym gospodarstwie/ to jeden z wymogów do spełnienia programu - tak jak udokumentowanie wydania 75% z kwoty otrzymanej na gospodarstwo. Chodzi o zaostrzone warunki, że będziesz to gospodarstwo prowadził, a nie pójdziesz gdzieś do roboty, po 3. po 1 lipca z programu mogą korzystać osoby, które nie mają na siebie ani kawałka ziemi.

A co do opłacania składek wstecz... Kiedyś tak się dało, teraz jest to bardzo ciężka sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dylemat, w chwili składania wniosku nie byłem zonaty teraz już jestem czy powinienem teraz złożyc korekte do wniosku czy nie musze wniosek sładałem 2lipca tego roku narazie nie dostałem od nich zadnej odpowiedzi a juz mineło prawie 90 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje

A do życzeń powinna przyłączyć się Agencja przyznając dotację

A tak naprawdę to wniosek składa osoba, która zostanie właścicielem gospodarstwa - współwłaściciel nie musi być ujmowany we wniosku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje

A do życzeń powinna przyłączyć się Agencja przyznając dotację

A tak naprawdę to wniosek składa osoba, która zostanie właścicielem gospodarstwa - współwłaściciel nie musi być ujmowany we wniosku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś dostałem pismo że nie moga rozpatrzyc wniosku bo jeszcze nie ma akredytacji. więc czekam dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam prosze mi dokłądniej powqiedzieć odnośnie tej premii czy spełniam kryteria

 

gospodarstwo około 15 ha

wszystkie kryteria higieny i dobrostanu spełnione na dzień dzisiejszy (włącznie z ochroną srodowiska)

wykształcenie srednie

wiek 21 (od ukończenia 18 roku zycia na rencie rodzinnej spowodu smierci matki)

ojciec wiek emerytatny w pełnym zakresie krus

 

i jak to jest z tym ubieganiem itp, jeżeli chodzi o staż lub kwalifikacje to jestem w stanie w ciągu trzech lat zdobyć wykształcenie wyższe.. prosze o rade......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
www.arimr.gov.pl - może trochę własnej pracy i wysiłku w znalexieniu odpowiedzi. Tam wszystko jest więc nie powinieneś mieć klopotu ze znalezieniem odpowiedzi na zadane pytania. Pomocą służą również Powiatowe Biura ARiMR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis wkońcu przyszła odpowiedź na mój wniosek złożony 2 lipca, mam tam dostarczyś kilka brakujacych dokumentów. oraz wyszło że nie moge kupic nowej kabiny do ursusa 360 3p bo to nie jest zgodne z katalogiem kosztów kwalifikowanych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientuj sie ktos, czy po otrzymaniu decyzji pozytywnej w sprawie otrzymania 50 000 zł, a przed podpisaniem umowy z ARiMR mozna jeszcze cos zmienic w biznesplanie a najlepiej caly biznesplan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio było, że wiążącym dokumentem była umowa i do czasu jej podpisania można było zmieniać jej załączniki, ale teraz już chyba nic nie wiadomo ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie ten zapis?

 

Rozporzadzenie Ministra i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r.w sprawie szczególowych warunków i trybu przyzanwania pomocy finansowej w ramach działania "Ułatwienie Startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

$21 ust. 1 pkt.1 2 oraz 3.

 

1. Benificjent może wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego Arimr z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu, w tym wydłużenie okresu w tym wydłużenie okresu jego realizacji.

 

2. Do wniosku, októrym mowa dołacza sie zmieniony biznesplan wraz z uzasadnieniem przyczyn planowanych zmian.

 

3. Wyrazenie zgody, o której mowa następuje w drodze decyzji.

 

Pytanie tylko, czy przed podpisaniem umowy czy po, oraz czy mozna zmienic caly biznesplan od podszewski wraz z profilem produkcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezelki nic ci sie nie da załatwić to wycofaj ten wniosek i złóż nowy, bo w kazdym woj. jeszcze jest mozliwośc składania wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadzwoń do osoby weryfikującej wniosek, możliwe iż będzie skłonna do podmianki, która jest o wiele łatwiejsza niż późniejsze wnoszenie zmian wraz z prośbą o wyrażenie na nie zgody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...