Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

1)Mam takie pytanie czy można sie ubiegać o MR jak nabede ziemie w drodze dierżawy od jednostki samorządu terytorialnego(w gre wchodzi dzierżawa ugoru 30 ha od gminy).

2)Czy można wydać kase na zakup sprzetu używanego np ciagnika z 1990r.

3)Najpierw trzeba podpisac umowe z Agencja a potem nabywac grunty, ale co jak podpisze umowe a potem dzierzawca sie rozmysli i nie bede mial tych gruntow czy wtedy umowa jest automatycznie rozwiazywana bez zadnych konsekwencji dla mnie??

4)Rozumiem ze nie ma juz wymogu odnosnie sluzby wojskowej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) jak najbardziej, premię może otrzymać beneficjent dzierżawiący grunty z zasobu JST (w przypadku ugoru problemem może być uzyskanie dopłat bezpośrednich, ale jeśli nikt wcześniej nie zgłaszał tych gruntów do płatności i nie dostał strzała to jest dobrze)

2) niestety 35 kzł należy przeznaczyć na inwestycje rozumiane jako koszty kwalifikowalne w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" czyli maszyny używane mogą mieć najwyżej 5 lat

3) umowa dzierżawy określa warunki, w których umowa zostanie rozwiązana, jednak JST jest raczej pewną stroną umowy i nie powinny wystąpić żadne problemy (a jeśli grunty nagle okażą się przydatne to można zamienić je na inne); a rozwiązanie umowy można uznać za siłę wyższą ale nie mam pojęcia jak podchodzi do tego ARiMR

4) uregulowany stosunek do służby wojskowej o ile mnie pamięć nie myli nigdy nie był warunkiem stawianym beneficjentom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy moge połączyć MR z program "Wsparcie na modernizacje gospodarstw " czy cos takiego gdzie zwracaja ci 50 kosztow modernizacji??

Jakie waszym zdaniem mialbym szanse gdybym wlasnie wydzierzawil te ziemie, czy wogole ci co decyduja o przyznaniu pomocy kieruja sie jakimis kryteriami na temat np szans powodzenia przedsiewziecia(w oparciu o biznesplan ) czy poprostu przydzielaja dopoki maja srodki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można łączyć działania "ułatwianie startu młodym rolnikom" z "modernizacja gospodarstw rolnych" z tym, że udział własny musi stanowić co najmniej 35kzł

 

ci co decydują o przyznaniu premii zwani kolokwialnie pracownikami ARiMR opierają się na procedurach zgodnych z rozporządzeniem, także jeśli będziesz beneficjentem spełniającym określone w rozporządzeniu wymagania to wsparcie otrzymasz jeśli nie skończy się pula środków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy do udzialu wlasnego mozna wliczyc otrzymana premie MR. Brat wymyslil cos takiego ze kupujesz np sprzet za 100 tys. 50 % czyli 50 000 zl czi zwracaja na modernizacje a 50 tys brakujace ci dodajesz z premii MR. I w sumie nic wiecej nie musisz dokladac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no w sumie nie wiem jak to jest daltego sie pytam

ale wydaje mi sie ze w modernizacji biezesz dofinansowanie na konkretna rzecz np zakup ciagnika natomiast premia nie obchodzi ich na co wydajesz byleby tylko sie rozliczyc ze wydales to na gospodarstwo no i zeby ewentualna maszyna nie byla starsza niz 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a czy do udzialu wlasnego mozna wliczyc otrzymana premie MR. Brat wymyslil cos takiego ze kupujesz np sprzet za 100 tys. 50 % czyli 50 000 zl czi zwracaja na modernizacje a 50 tys brakujace ci dodajesz z premii MR. I w sumie nic wiecej nie musisz dokladac.

 

jak już wskazałem kilka postów niżej premia może stanowić udział własny w "modernizacji" z tym, że kosztem kwalifikowanym jest wartość netto inwestycji, zatem rolnik ryczałtowiec otrzymując 50kzł zwrotu ponosi połowę (lub odpowiednio 40% tudzież 60%) kosztu netto inwestycji oraz musi opłacić podatek VAT w wypadku maszyn rolniczych 22% czyli łącznie wkład własny wyniesie 72kzł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wyliczenia powierzchni gospodarstwa to sie bierze pod uwage tylko tyle ha co sie składa o dopłate czy wszystkie grunty oznaczone przez geodezje jako R, Ps, i Ł? chodzi mi czy posiadam średnia woj. dla młodego rolnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do wyliczenia powierzchni gospodarstwa to sie bierze pod uwage tylko tyle ha co sie składa o dopłate czy wszystkie grunty oznaczone przez geodezje jako R, Ps, i Ł? chodzi mi czy posiadam średnia woj. dla młodego rolnika?

 

Do powierzchni użytków rolnych nie wliczamy budynków,lasów, krzaków (w wypisie z rejestru gruntów B,Ls )natomiast gdy w wypisie są budynki na roli (B-R) bierzemy je pod uwagę.

Z tego co pamiętam rowy (W) wliczamy do powierzchni użytków rolnych

Najlepiej jest mieć kilka arów w zapasie

Być może będzie zmiana która mówi iż można dobić do średniej krajowej,wojewódzkiej w ciągu trwania programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ze ja juz mam papiery złożone i musze uzupełnić te hektary w ciągu 180dni. dziś jade załatwiać troche kupie a troche moze uda sie wydzierżawic z ANR tylko ze tych pól nikt nie uprawiał od 10 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to Agencja bierze wypis z rejestru - bo nie wszystko może być objęte dopłatami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozporządzenie mówi tylko o powierzchni UR, problem pojawia się w PRG, ale wszystko można przejść, ja też rekultywowałem nieużytki, nie ma z nimi problemu o ile ktoś wcześniej nie zgłosił ich do płatności dostając tzw "strzała"; także jeśli wg wypisu ilość użytków się zgadza i w rzeczywistości istnieje możliwość wykoszenia tych gruntów to nie ma problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rozporządzenie mówi tylko o powierzchni UR, problem pojawia się w PRG, ale wszystko można przejść, ja też rekultywowałem nieużytki, nie ma z nimi problemu o ile ktoś wcześniej nie zgłosił ich do płatności dostając tzw "strzała"; także jeśli wg wypisu ilość użytków się zgadza i w rzeczywistości istnieje możliwość wykoszenia tych gruntów to nie ma problemu

 

 

Zwróccie Państwo uwagę na koszty koszty kwalifikowane w tym działaniu

np koszt kwalifikowany maszyna to maszyna do 5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszty kwalifikowane są identyczne jak w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych", lecz jeśli komuś nie odpowiada inwestycja w maszyny, budynki, budowle, instalacje do wykorzystania biomasy etc. to możliwy jest zakup gruntów rolnych lub zwierząt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanko czy po przejsciu na młodego rolnika czyli po przepisaniu mi gospodarstwa bede mógł legalnie pracowac dodatkowo w firmie jako pracowniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak po 36 miesiącach podleganiu ubezpieczeniu społecznemu w KRUS nie widzę problemu, chyba że ministerstwo w końcu zajmie się "ułatwianiem" startu młodym rolnikom i rozwiąże tą kwestię i kilka innych przy okazji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie mozna jednoczesnie oplacac skladek krus i zus?? kiedys chyba takie cos bylo mozliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.Mam pytanie, czy po otrzymaniu premii istnieje możliwość zatrudnienia poza gospodarstwem np.: w postaci "umowy zlecenia"? Bo wtedy pracownik ubezpiecza się na własną rękę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

istotnie pracownik ubezpiecza się na własną rękę lecz pierwszeństwo ma zawsze ZUS, z odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku umowy zlecenia są zwolnieni tylko uczniowie/studenci do 26 roku życia, także jeśli nie ukończyłeś 26 roku życia to można ZUS ominąć, jeśli zaistnieje potrzeba to mogę przekazać oficjalne stanowisko KRUS w tej sprawie (o ile go nie zapodziałem gdzieś)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem gdzies ze mozna wziac kredyt na 15 lat, niski procent. Moje pytanie jest czy jesli ktos wezmie taki kredyt(ktory zapewne ze wzgledu na niski procent jest dofinansowane przez panstwo czyli jest to juz jakis rodzaj pomocy) to czy mozna np jeszcze zlozyc papiery na modernizacje i dostac zwrot 50% procent inwestycji?? Polaczyc kredyt z modernizacja czy takie laczenie jest mozliwe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łączenie jest niemożliwe kredyt młodego rolnika można dostać do 40-ego roku życia, chyba żeby coś się zmieniło korzystałem 3 lata temu oprocentowanie było 1,2 procent w skali roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już zdążyłem znaleźć w necie odpowiedź na moje pytanie. MOżna jedynie połączyć premie młodego rolnika z kredytem, albo z dofinansowaniem PROW ale jedno i drugie nie.

 

Swoją drogą nie lepiej jest wziąć normalny kredyt na inwestycje i poźniej dofinansowanie z PROW niż np taki kredyt na 1,2 % ale aż na 15 lat?? Trochę to długo:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzis wkońcu przyszła odpowiedź na mój wniosek złożony 2 lipca, mam tam dostarczyś kilka brakujacych dokumentów. oraz wyszło że nie moge kupic nowej kabiny do ursusa 360 3p bo to nie jest zgodne z katalogiem kosztów kwalifikowanych.

 

 

Jak się sprawy mają? Już przepisałeś ziemię?

Niestety na mój wniosek złożony 4 lipca nie ma odzewu, jedynie informacja o tym, że nie wydadzą decyzji w terminie.

 

Może jest to spowodowane sporą liczą wniosków w Podlaskim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...