Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

tak tez myslalem....ostatnio w Top agrar czytalem ze maja byc zmiany co do wysokosci premii do 75tys i ze wazne beda takie dzierzawy miedzy rolnikami a nie tylko rolnik - agencja...wie ktos kiedy to ma wejsc...? o ile wejdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o zwiekszone wysokosci słyszałem ale ze agencja bedzie zaliczała dzierżawe miedzy rolnikami nie słyszałem a byłoby git

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie z tego co tam bylo napisane to Agencja zglosila te postulaty do Komisji Europejskiej ktora ma wydac decyzje w tej sprawie - podobno sa duze szanse na zgode..tylko nie wiem kiedy ta decyzja ma byc...ale sie dowiem.jak sie dowiem to napisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku będę się ubiegać o dotację z młodego rolnika, za te pieniądze chcę wybudować pieczarkarnię 600m2 uprawy,muszę niestety wydzierżawić 8 hektarów gruntów, mam pytanie do tych którzy składali wnioski o dotację, albo tych co się orientują w temacie, czy jeżeli biznes plan będzie obejmował tylko inwestycje związane z pieczarkarnią, a te pola zostawię bez zaznaczonego przeznaczenia mogą wyniknąć z tego jakieś problemy? Oczywiście jakby trzeba było to wykoszę to itd. ale uprawiać niczego konkretnego na tym nie chcę.

Proszę o szybką odpowiedź i jeśli jakaś dobra dusza która ma już młodego rolnika za sobą podzieliłaby się ze mną swoim doświadczeniem byłabym wdzięczna -mój mail hadessa66@poczta.fm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w biznes planie musisz rozpisac co bedziesz robiała na tych polach i co na nich bedzie rosło. np. jezeli masz pola A o powierzchni 5ha, ple B o powierzchni 3 ha i pole C o powierzchni 2ha, to przez 5 lat musisz napisac co bedzie na polu A, B i C, ale pamiętaj żeby nie pisac ze na polu A przez 5 lat bedziesz siała pszenice, niedokłądnosć wpisana w biznesplanie i to co jest na polu moze sie różnić tylko o max 30%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko,że ja nie chcę uprawiać tych pól, chcę uprawiać pieczarki, a te kilka hektarów muszę wydzierżawić,żeby w ogóle zakwalifikować się do młodego rolnika, mam znajomego który dzierżawi grunty od rolników i tylko je kosi , a później sprzedaje siano, czy takie wykorzystywanie gruntów wchodzi w grę? Albo zaznaczenie w biznes planie ,że przez pierwsze 3 lata rozwijam pieczarkarnie, a dopiero później zacznę inna uprawę na wydzierżawionych gruntach, przejdzie coś takiego? Mam wyliczone,że z samych pieczarek wyjdzie esu powyżej 4, czy jest może jakiś zapis dotyczący specjalnych działów produkcji rolnej , a premii młodego rolnika?Powinno być tak,że to esu decyduje o przyznaniu premii, a nie obszar w hektarach, trochę to wszystko nielogiczne jak dla mnie, bo rentowność gospodarstwa nie zawsze idzie w parze z jego rozmiarem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. przede wszystkim nie może być to dzierżawa od osób prywatnych. w grę wchodzi dzierżawa z ANR albo z innych zasobów skarbu państwa. coś słyszałem że przymierzali sie do zmiany tego idiotycznego zapisu ale jeszcze raczej on obowiązuje. na domiar złego ANR nie daje już chyba w ogóle ziemi w dzierżawe a jak juz to na pewno nie na dłużej jak na 3 lata. też zdecydowanie jestem zdania ze powinna decydowac wielkosc ESU. w końcu po coś sie je oblicza. a co do tych 8 ha to nie musiałabys uprawiac tam nic szczególnego. gość z arimr mówił mi że mogą rosnąc nawet krzaki jesli jest wystarczajace ESU, ze liczy sie tylko powierzchnia ale nie chce mi sie do konca w to wierzyc. na pewno wystarczyloby zrobic z tego łąkę i to kosic raz w roku - tego jestem pewien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam. przede wszystkim nie może być to dzierżawa od osób prywatnych. w grę wchodzi dzierżawa z ANR albo z innych zasobów skarbu państwa. coś słyszałem że przymierzali sie do zmiany tego idiotycznego zapisu ale jeszcze raczej on obowiązuje. na domiar złego ANR nie daje już chyba w ogóle ziemi w dzierżawe a jak juz to na pewno nie na dłużej jak na 3 lata. też zdecydowanie jestem zdania ze powinna decydowac wielkosc ESU. w końcu po coś sie je oblicza. a co do tych 8 ha to nie musiałabys uprawiac tam nic szczególnego. gość z arimr mówił mi że mogą rosnąc nawet krzaki jesli jest wystarczajace ESU, ze liczy sie tylko powierzchnia ale nie chce mi sie do konca w to wierzyc. na pewno wystarczyloby zrobic z tego łąkę i to kosic raz w roku - tego jestem pewien.

z tą dzierżawa od osób prywatnych to sie z toba nie zgodze, bo ja mam taka dzierżawę i ona mi sie wlicza w powierzchnie gospodarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo może masz więcej niż 10 ha (średnia). to wtedy jasne ze sie wlicza. ale żeby sie ubiegac o premie z młodego rolnika brakujące hektary do średniej nie mogą być dzierżawą od osób fizycznych. tak przynajmniej było 2 mies temu. no ale najlepiej to samemu w pewnym źródle sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Z ta dzierżawą to myślę raczej nad gminami, z nimi łatwiej się dogadać niż z ANR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo może masz więcej niż 10 ha (średnia). to wtedy jasne ze sie wlicza. ale żeby sie ubiegac o premie z młodego rolnika brakujące hektary do średniej nie mogą być dzierżawą od osób fizycznych. tak przynajmniej było 2 mies temu. no ale najlepiej to samemu w pewnym źródle sprawdzić.

w naszym województwie potrzeba 30ha ja mam 31 z czego 2ha w dzierżawie od osoby prywatnej, czyli wg ciebie brakuje mi 1ha i premia mi sie nie należy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bo może masz więcej niż 10 ha (średnia). to wtedy jasne ze sie wlicza. ale żeby sie ubiegac o premie z młodego rolnika brakujące hektary do średniej nie mogą być dzierżawą od osób fizycznych. tak przynajmniej było 2 mies temu. no ale najlepiej to samemu w pewnym źródle sprawdzić.

w naszym województwie potrzeba 30ha ja mam 31 z czego 2ha w dzierżawie od osoby prywatnej, czyli wg ciebie brakuje mi 1ha i premia mi sie nie należy?

według mnie na dzień dzisiejszy premia Ci sie nie należy, bo brakuje Ci 1 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to się mylisz bo sa odstępsta od reguły, bo ja tą zimie mam odosoby która przesza na rente KRUS umowe mam nz 10 lat, czyli ARiMR mi tą ziemie zaliczyło bo mam umowe spisaną przez urząd gminy. Każdy przypadek jest inny wiec trzeba sie wszystkiego dowiedzieć u źródła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to się mylisz bo sa odstępsta od reguły, bo ja tą zimie mam odosoby która przesza na rente KRUS umowe mam nz 10 lat, czyli ARiMR mi tą ziemie zaliczyło bo mam umowe spisaną przez urząd gminy. Każdy przypadek jest inny wiec trzeba sie wszystkiego dowiedzieć u źródła.

ok. więc wszystko jasne. ale sam napisałeś: wyjątek tylko potwierdza regułę pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ministerstwo podwyższło premie do 75000 i zmnijeszyło minimalną powierzchnie gospodarstwa. A co z tymi, którzy otrzymali decyzje odmowną z powodu zbyt małej powierzchni gospodarstwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ministerstwo podwyższło premie do 75000 i zmnijeszyło minimalną powierzchnie gospodarstwa. A co z tymi, którzy otrzymali decyzje odmowną z powodu zbyt małej powierzchni gospodarstwa?

najpewniej muszą złożyć wniosek jeszcze raz, jesli po zmianach się łapią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapowiedzi owszem były, ale dzierżawy od początku trwania programu były blokowane właśnie przez KE, wiecie może gdzie znajdę decyzję KE w ww. sprawie? bo jakoś nie wierzę agrobiznesowi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ministerstwo podwyższło premie do 75000 i zmnijeszyło minimalną powierzchnie gospodarstwa. A co z tymi, którzy otrzymali decyzje odmowną z powodu zbyt małej powierzchni gospodarstwa?

najpewniej muszą złożyć wniosek jeszcze raz, jesli po zmianach się łapią.

 

W tym rzecz, że nie mogę bo już przejąłem gospodarstwo!!! Gdzie tu rozsądek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy premię młodego rolnika może dostać osoba która nabyła ziemię na preferencyjny kredyt młody rolnik na utworzenie gospodarstwa czy jedno z drugim się wyklucza ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...