Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

Wg. projektu od nowego roku premie dla młodego rolnika otrzyma tyko ten, kto rozpoczyna gospodarowanie w gospodarstwie o powierzchni nie mniejszej od średniej w województwie. Płatność 50.000,- połowa do rozliczenia jako inwestycje w gospodarstwo.

Jak wam się podoba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta zmiane popieram. Srednia krajowa to 8ha, a to minimum minima zeby prowadzenie gospodarstwa mialo sens, za wyjatkiem dzialow specjalnych. Ciekaw jestem jak 1ha-owcy spelnia wymog zywtnosci ekonomicznej po 5latach, bo wziac 50tys bylo latwo. W ogole nalezy zmienic ustawe o gospodarstwie rolnym i zwiekszyc min. areal. Kto wymyslil 1ha to nie wiem. Czy to jest gspodarstwo rolne? Dla takich gospodarstw nie powinno byc zadnego wsparcia, musza znikac.Tego nie da sie w dluzszej perspektywie uniknac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak to dokladnie jest???mam 8ha i po 5 latach musze iloma ha sie wykazac? ile SU musze miec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to od kiedy rusza "młody rolnik" czy nie od marca 2007?

I czy dalej jest kryterium że nie dłużej jak 12 miesięcy prowadzenie gospodarstwa (to jest bez sensu!)

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowym prow (zresztą jak i w starym) nie ma mowy o docelowej ilości ha, jedynie trzeba wykazać się nadwyżką standardową powyżej 4 ESU. wyliczyć można łatwo ściągając sobie np. z minrol.gov.pl program liczący ESU. Zmiana jest właśnie jeśli chodzi o minimum ha - czyli średnia wojewódzka lub krajowa w uzasadnionych przypadkach. 12 miesięcy niestety zostało i to ból...

Czy rusza od marca??/ to wielka niewiadoma raczej bym na to nie liczył... Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co z młodym po 2007??? ile dają teraz kaski i jakie warunki>

jak to jest z tą srednią w województwie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam program rozwoju wsi na 2007-2013 i czytam o tym młodym rolniku i gdzie jest ta wzmianka ze nie moze prowadzic dłuzej gospodarstwa niz 12 miesiecy???

 

jest napisane "......po przejeciu gospodarstwa rolnego i przez okres conajmniej 1 roku od wypłaty pomocy bedzie ubezpieczony......"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga dla wszystkich zainteresowanych młodym rolnikiem w nowym budżecie 2007-2013!!!

Zasadnicza zmiana polega na tym że nie ma już okresu 12-miesięcy. Teraz ten młody rolnik do czasu podpisania umowy z ARiMR nie może mieć W OGÓLE ziemi na siebie. Czyli : Najpierw składamy wniosek czekamy aż ARiMR podpisze z nami umowę - dopiero potem nabywamy grunty w wielkości min. średnia wojewódzka... Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradca_1 czyli nie mam gruntów ani wykształcenia rolniczego i moge złożyć wniosek o młodego rolnika, a z rolinictwem ma tyle wspólnego że ojciec prowadzi gospodarstwo, kupie 10 ha na kredyt dopiero jak przyznają mi młodego rolnika? A jak jest z pracą zawodową jeśli jestem zatrudniony jeśli uzyskał bym dofinansowanie moge dalej pracować jako nauczyciel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki przykład:

Jeśli jestem studentem (studia dzienne) i zakupie już dzisiaj ziemię to okres od dnia zakupu do podpisania umowy z agencją mogę uważać za okres w którym nie prowadziłem gospodarstwa. Czyli w dniu podpisania umowy przechodze na Krus i jestem rolnikiem, więc przysługuje mi premia.

Jeśli się myle to prosze o wasze zdanie na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Silver:

Twój zamysł jest poprawny - jednak: Wykształcenie rolnicze (tudzież inny rodzaj kwalifikacji rolniczych) będziesz musiał zdobyć w czasie 36 m-cy od podpisania umowy. Oraz: Od momentu podpisania umowy musisz na okres min. 1 rok ubezpieczyć się w KRUS. Dodatkowo 50% z 50 000zł będziesz musiał wydać na to gospodarstwo.

 

Do Sybikds1:

Nie mylisz się jest tylko jeden kruczek: Na tą kupioną ziemię nie możesz występować o dopłaty bezpośrednie do momentu podpisania umowy z ARiMR. Wobec czego sądzę, że to Ci się nie opłaca. Niech narazie ktoś dopłaty bierze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki doradca_1 w końcu jak to jest z pracą zawodową, obecnie jeszcze studiuje, ale jak bym uzyskal tą premie kupił 10 ha ziemi to mógł bym byc zatrudnionym? ( w ciągu 5 lat musze uzyskać 4 su) więc za 4 lata ojciec przepisal by na mnie ziemie i przeszedł na strukturalną a za to że przekazał na powiększenie innego gopodarstwa miał by większą rente tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrudnionym gdzie? w rolnictwie czy poza? Po skończeniu studiów lub pod koniec składasz wniosek i czekasz na umowę. Podpisujesz umowę i zdobywasz ziemię. Przez pierwszy rok musisz być na KRUS-ie potem możesz szukać dobrze płatnej pracy. Min. 4 ESU musisz uzyskać po 3 lub 5 latach (nie pamiętam czy coś w tym temacie zmienili). Przepisanie przez ojca na Ciebie ziemi w celu przejścia na rentę strukturalną w nowym roku niestety już nie spowoduje powiększenia tejże renty, ponieważ zmieniły się także zasady rent. teraz dostanie 150% najniższej emerytury + ewentualnie 100% dodatku na małżonkę. Czyli = 250% w nowym programie - w starym max.440%. Niestety to ból...

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończe studia za rok i chcialbym podjąć prace w szkole jako nauczyciel matematyki, rozumiem że dopiero po roku moge zacząć pracować, tylko że krus to chyba dalej będe musiał płacić bo przeliczeniowych to będzie więcej niż 1 ha.

Gdybym nie zdołał znaleźć ziemi do kupna to jeśli ojciec schodził by na strukturalną to dotyczą go grunty kture są jego własnością lub współwłasnością, więc mama mogła by na mnie przepisać, bo ile lat przed zejściem na strukturalną nie można zmniejszać powierzchni gospodarstwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradca_1 skad ty masz takie informacje moze je poprzec jakimis dokumentami lub informacjami opublikowanymi w necie z tego co mi wiadomo i co mowia w tv to wszystko bedzie pewne dopiero pod koniec grudnia jesli sie myle to popraw

Pozdrawiam

male info na ten temat ale chyba nie aktualne:

www.fundacja-wpr.pl/programy_ue.php?nr=6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[Do Sybikds1:

Nie mylisz się jest tylko jeden kruczek: Na tą kupioną ziemię nie możesz występować o dopłaty bezpośrednie do momentu podpisania umowy z ARiMR. Wobec czego sądzę, że to Ci się nie opłaca. Niech narazie ktoś dopłaty bierze...

 

To że nie bedę mogł pobierać dopłat to wiem( i nie jest nto dla mnie problem, do czasu podpisania umowy z agencją zrobi to mój ojciec) tylko pytanie brzmi czy jako student(jestem dopiero na drugim roku) moge być jednocześnie rolnikiem( czyli ubezpieczony w KRUSie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy będzie można składać wnioski o młodegop rolnika i ile ziemi musiał bym kupić żeby z samej produkcji roślinnej (mieszanki zbóż, jęczmień) żeby uzyskać 4 su, czy ojciec mugł by mi odpisać część ziemi jeśli w tym roku kożystał z PROW i za 6 lat chce zejść na strukturalną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię sobie przerwę w przekazywaniu informacji. Chodzi o artykuł w dzisiejszym wydaniu ppr za TVP. Tam w ogóle co innego mówią na temat programu młodego rolnika. Proponuję chwilowo się wstrzymać, bo to co wiedziałem do tej pory wali w łeb. Nie wiem powiem szczerze czy to co wiem to prawda czy to co dziś podał PPR. Jeśli się upewnie 100% to podam co i jak. Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Czy dostane pieniade na mlodego rolnika jesli nie mam ukonczonej szkoly rolniczej, a jestem po studiach (socjologia). Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ojciec poszedł na rentę strukturalną w lipcu 2005r. Nie przyjęto ode mnie wniosku na "młodego rolnika" w agencji, bo nie było już środków. Jeśli dobrze rozumiem to mam pecha i na żadną pomoc nie mam co liczyć? A może ci, którzy spełniali warunki, ale brakło dla nich kasy mogą ubiegać się o dotację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanko. Czy dostane pieniade na mlodego rolnika jesli nie mam ukonczonej szkoly rolniczej, a jestem po studiach (socjologia). Dzieki

Jak starał się ojciec o rolnośrodowiskowy to byłem z nim, gdy już wszytstko załatwiliśmy gość pyta się czy ja brałem młodego rolnika bo myślał że pole moje ja jemu mówię że nie mam wykształcenia rolniczego (Politechnika Wrocławska elektryczny wydział), a on mi mówi że to wystarczy mieć tylko średnią pola danego województwa a zaświadczenie (dotyczące rolnictwa) wystarczy takie że potwierdzi ojciec pisemnie że od zawsze robiłem na jego gospodarstwie. Nie starałem się o to i nie wiem czy by to przeszło ale jak tak mówił gość z ODR to chyba tak ktoś już praktykował. Póki co mam dobrą pracę, a pole uprawiam i traktuje jako hobby, ale coraz częściej myślę żeby z tego programu skorzystać zaczekam jeszcze 2 lata aż mama będzie miała 55 lat, ona na strukturalną, a pole podzielą między synów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez takich jak ty co 10 ha dziela na 3 zeby kazdy z dzieci dostał 50tys a rolnictwo i tak w dupie maja bo z 3ha nie wyzyjesz ja sie nie zalapalem brak funduszy.premia powinna byc dla tych co cale gosp od rodzicow przejmuja a nie część.a potem taki madry jeszcze o niskotowarowe wyskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przez takich jak ty co 10 ha dziela na 3 zeby kazdy z dzieci dostał 50tys a rolnictwo i tak w dupie maja bo z 3ha nie wyzyjesz ja sie nie zalapalem brak funduszy.premia powinna byc dla tych co cale gosp od rodzicow przejmuja a nie część.a potem taki madry jeszcze o niskotowarowe wyskoczy

 

Nie bardzo wiem kogo masz na myśli. Ja przejąłem całe gospodarstwo (4ha), później dokupiłem jeszcze 4,5ha i z żadnej pomocy nie korzystałem. Nie mam zamiaru nic "kombinować" po prostu jeśli spełnię warunki według nowych przepisów to złoże wniosek. A jeśli sie nie załapię to tez rozpaczać nie będę. To jest chory kraj i trzeba do tego przywyknąć, albo emigrować. Po prostu trzeba wyluzować i nie dać się zgnoić.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam nic do tych co przejeli 2,3,8,czy 1ooha byle wział w calości a nie dzielenie i kombinacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...