Skocz do zawartości
Gees

Młody rolnik nowe zasady

Rekomendowane odpowiedzi

jaka jest ruznica w ubezpieczeniu jako rolnik a jako domownik , jak to sprawdzic , ja jeste rolnikiem juz pare lat (5 lat) rok temu ozenilem sie i musialem ubespieczyc zone , czy jesli za 2 lat premia bedzie kontynlowana to moj ojciec bedzie mogl zapisac mojej zonie gospodarstwo bo pasowala by mu reta strukturalna a jej premia , czy cos takiego jest mozliwe ?

 

premii nie otrzyma małżonek rolnika, więc taka opcja odpada a ubezpieczenie jako domownik i rolnik różni się tym, iż rolnik jest posiadaczem gruntów rolnych i zajmuje się działalnością rolniczą a domownik tylko się nią zajmuje tudzież pomaga rolnikowi

 

prem MR i nie otrzyma małżonek rolnika nawet jeśli mają rozdzielność majątkową notarialną, więc by oboje skorzystali z zgarneli 100tys zł moim zdaniem nie ma szans.

termin od kiedy posiada się gospodarstwo jest szczegółowo zapisany w projekcie (głównie chodzi o to by rolnik nie skorzystał z żadnych programów,np kredyt klęskowy preferencyjny itd).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mój pierwszy post i od razu poważne pytania. otóż mój ojciec ma gospodarstwo i chce przejść na rente strukturalną. Chce przepisać na mnie ziemie i chodzi o to że chciałbym się starać o dotację dla MR. Chodzę do 3 klasy technikum o kierunku nierolniczym i chce zrobić dyplom technika rolnika eksternistycznie. Nie mieszkam z ojcem więc nie mam opłacanego KRUSu. Młodym rolnikiem jest się bodaj 12 miesięcy od przepisania ziemi. I teraz nie wiem czy ojciec ma czekać z renta strukturalną aż dostanę dyplom technika rolnika czy może rok wcześniej.

Pomoże mi ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich

Mój pierwszy post i od razu poważne pytania. otóż mój ojciec ma gospodarstwo i chce przejść na rente strukturalną. Chce przepisać na mnie ziemie i chodzi o to że chciałbym się starać o dotację dla MR. Chodzę do 3 klasy technikum o kierunku nierolniczym i chce zrobić dyplom technika rolnika eksternistycznie. Nie mieszkam z ojcem więc nie mam opłacanego KRUSu. Młodym rolnikiem jest się bodaj 12 miesięcy od przepisania ziemi. I teraz nie wiem czy ojciec ma czekać z renta strukturalną aż dostanę dyplom technika rolnika czy może rok wcześniej.

Pomoże mi ktoś?

 

jednym z warunków, które należy spełnic jest przekazanie gruntów osobie posiadającej kwalifikacje rolnicze (w uproszczeniu oczywiście zachęcam do zapoznania się ze szczegółami na stronie ARiMR) czyli dyplom jest konieczny w momencie przekazania gospodarstwa i

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno dyplom jest najważniejszy.

W przypadku wcześniejszego wkładania wniosku o rentę będzie trzeba też uważać na zgranie terminów również na wniosek z "MR".

Bo nie wiadomo jak to będzie wyglądało z terminami na różne działania.

 

Serwis do rolników i doradców www.doradcaprow.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam..

 

Mam krótkie pytanie, bo już sie pogubiłem z tymi przepisami,..12 miesiecy czy 18 miesiecy...

 

Przejąłem na początku sierpnia 2006 gospodarstwo, na Młodego Rolnika juz nie mogłem składać bo kasy już nie było, czy nowy PROW mnie obejmnie czy nie?

 

A jeśli nie to uważam, że jest to niezgodne z konstytucją - równe traktowanie, gdyż nie miałem możliwości skorzystania z takiej pomocy.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 miesięcy do złożenia wniosku oraz 18 miesięcy do podpisania umowy

 

małe sprostowanie 18 miesięcy to okres do wydania decyzji nie zaś do podpisania umowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy gdyby ojciec odpisał mi z 9 ha to załapał bym sie na młodego rolnika i póniej na niskotowarówke?, o co chodzi z tym krusem, trzeba aż przez 3 lata byc w krusie tzn, że nigdzie nie mógł bym pracowac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy gdyby ojciec odpisał mi z 9 ha to załapał bym sie na młodego rolnika i póniej na niskotowarówke?, o co chodzi z tym krusem, trzeba aż przez 3 lata byc w krusie tzn, że nigdzie nie mógł bym pracowac?

 

na premie załapiesz się tylko, gdy gospodarstwo będzie miało powierzchnię w 2007 roku 9,57ha a w 2008 9,91ha i to tylko gdy średnia wojewódzka w województwie, w którym znajduje się większa częśc gospodarstwa jest niższa od ww powierzchni; a w KRUS ubezpieczonym trzeba byc przez 3 lata od otrzymania w sparcia tzn, że nie można byc ubezpieczonym w ZUS ale wydaje mi się, że można to ominąc (jeśli się uczysz oczywiscie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy gdyby ojciec odpisał mi z 9 ha to załapał bym sie na młodego rolnika i póniej na niskotowarówke?, o co chodzi z tym krusem, trzeba aż przez 3 lata byc w krusie tzn, że nigdzie nie mógł bym pracowac?

Hm, to jest nielogiczne, bo nowoutworzone gospodarstwo powinno być już na wejściu żywotne, czyli posiadąć 4esu, ALE....co mi teraz przyszło do głowy może....splajtować i wtedy małoby szansę na niskotowarowe (od 2-4 esu?), no nie wiem, czy jest taka luka, a raczej czy będzie i wg mnie najwcześniej wiosna 2009 się dowiemy, ale powodzenia zyczę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam..

 

Mam krótkie pytanie, bo już sie pogubiłem z tymi przepisami,..12 miesiecy czy 18 miesiecy...

 

Przejąłem na początku sierpnia 2006 gospodarstwo, na Młodego Rolnika juz nie mogłem składać bo kasy już nie było, czy nowy PROW mnie obejmnie czy nie?

 

A jeśli nie to uważam, że jest to niezgodne z konstytucją - równe traktowanie, gdyż nie miałem możliwości skorzystania z takiej pomocy.

 

Pozdrawiam

 

18 miesięcy

mam podobny problem ja stałem sie rolnikiem 5 lipca 2006r czyli mam czas do 5 stycznia 2008r może się załapie, Chociaż ostatnio przeczytałem że nabór wniosków na MR ma ruszyć w listopadzie (zanim przejżą wniosek minie trochę czasu ). Chyba decyduję termin sprawdzenia wniosku a niezłożenia , chociaż miał decydować termin złożenia, teraz to niewiem?

 

Już mnie to wszystko doprowadza do ??!!!?!?!wrr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

ojciec ma mi przepisac częśc hektarów.

kiedy bede mógł dokonywac jakis inwestycji ile musie mi przepisac ziemi?

zacząłem studiowac kierunek rolniczy.

gdzie szukac jakis porad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam!

ojciec ma mi przepisac częśc hektarów.

kiedy bede mógł dokonywac jakis inwestycji ile musie mi przepisac ziemi?

zacząłem studiowac kierunek rolniczy.

gdzie szukac jakis porad?

 

w ARiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a tak na szybko to musisz skończyć szkołę chyba, że byłeś juz ubezpieczony w KSUS-ie jako domownik przez 3 lata

 

Krus można przez 3 lata do tyłu opłacić i będe miał 3 lata krusu i to wystarczy przy młodym rolniku?

Mamy z ojcem kilkanaście ha na oku i trzeba się szybko decydować więc czy lepiej żeby ojciec brał to na siebie a potem mi przepisał jak by mi już przyznali młodego rolnika czy żebym brał od razu na siebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a tak na szybko to musisz skończyć szkołę chyba, że byłeś juz ubezpieczony w KSUS-ie jako domownik przez 3 lata

 

Krus można przez 3 lata do tyłu opłacić i będe miał 3 lata krusu i to wystarczy przy młodym rolniku?

Mamy z ojcem kilkanaście ha na oku i trzeba się szybko decydować więc czy lepiej żeby ojciec brał to na siebie a potem mi przepisał jak by mi już przyznali młodego rolnika czy żebym brał od razu na siebie?

 

3 lata stażu wystarczą jeśli masz wykształcenie co najmniej średnie (oczywiście inne niż rolnicze) w wypadku zawodowego lub jeszcze niższego trzeba opłacic KRUS za 5 lat, a co do zakupu to w wypadku nadwyżki gotówki można brac na siebie (korzystanie z kredytów preferencyjnych wyklucza możliwośc otrzymania grantu) a właściciele gospodarstw będą mogli ubiegac się o pomoc tylko w roku 2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest taka sytuacja mam możliwość kupienia ziemi 20ha w tym roku ale dopiero w następnym rodzice bedzą przechodzić na rentę strukturalną i jak ojcec teraz weźmie kredyt na ziemie na 10 lat to czy on bedzie to spłacał czy po przejsciu na rente bede ja to musiał spłacić i czy bedzie mógł przejść na rente? jak ktoś sie orientuje to proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki to ma być kredyt?

Ogólnie z preferencyjnymi jest tak, że bank musi wyrazić zgodę na zmianę dłużnika ale zazwyczaj nie ma z tym problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat. W zeszłym roku skorzystaliśmy z dofinansowania na płytę obornikową i zbiornik, a dokładniej mój ojciec. I tu pojawia się problem: w umowie pisze że rolnik korzystający z pomocy nie może zmniejszyć powierzchni gospodarstwa przez 5 lat. W tym roku chcieliśmy przepisać część ziemi na mnie abym mógł skorzystać z premii dla młodego rolnika. Czy ktoś z was ma taką sytuację i jak to wygląda od strony przepisów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...