Skocz do zawartości
Opryskiwacze-ULV

ROFA urządzenie do dezynfekcji i dezynsekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

wiem dobrze że wielu hodowców drobiu ma problemy z skuteczną dezynfekcją kurników. Niektórzy stosują drogie i nieporęczne zamgławiacze, inni korzystają z usług firm zewnętrznych a rozwiązanie tego problemu jest bardzo prosto: ROFA.

 

Rofa-1.jpg

 

Jest to urządzenie w technologii ULV które wytwarza krople o wielkości 35 mikronów a z 1 ml środka jest w stanie wytworzyć ponad 40 milionów kropel.

 

Dzięki wiatrakowi środek może zostać rozpylony na odległość nawet 7 metrów co powoduje że zabiegi dezynfekcyjne nigdy nie były tak proste.

 

 

Urządzenie jest lekkie, waży zaledwie 2,5 kg, w pełni mobilne ( zero kabli czy węży) a czas działania na baterii wynosi 60 min.

 

Dzięki technologii ULV większość środków w postaci płynnej nie musi być rozcieńczana! Ważna jest zalecana dawka na m2.

 

Urządzenie ROFA z powodzeniem jest wykorzystywane przez hodowców, którzy od teraz sami w sposób bardzo szybki i łatwy mogą wykonać dezynfekcje i dezynsekcje w swoich kurnikach, chlewniach czy stajniach. Urządzenie ROFA wykorzystują również firmy z branży DDD które dzięki niemu zmniejszają znacząco koszty i czas zabiegów.

 

Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem urządzeń ROFA na terenie Polski.

 

Więcej informacji o urządzeniu ROFA na stronie opryskiwacze-ulv.pl w zakładce ROFA

 

pozdrawiam

 

Rafał Szulwic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 m metrów zasięgu to nie za wiele. Jaka jest cena urządzenia i czas potrzebny na wypryskanie 10 L środka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc , a raczej cofając się środkiem pomieszczenia by nie wchodzić w rozpylany środek, 7 metrów na jedną stronę to całkiem sporo. Daje to w sumie 14 m szerokości pomieszczenia. Jak pomieszczenie jest szersze można podzielić je na 3 czy 4 części.

 

Co do czasu wypryskania 10 litów to w tym urządzeniu nie trzeba rozcieńczać środka to podawanego przez producenta stężenia a przestrzegać jego ilość na daną powierzchnię np jeśli producent zaleca 100ml na 1000m2 to wystarczy by środek był płynny ( nie może mieć zbyt gęstej konsystencji) i jeśli jest potrzeba to rozcieńczyć np 1:1. Urządzenie ma dwa "begi" :19 i 40 ml na minutę. W praktyce wygląda to tak że bardzo łatwo jest przeliczyć czas potrzeby na rozpylenia odpowiedniej dawki do danej powierzchni.

 

Aktualna cena tego urządzenia to 2499 zł brutto a można je zakupić przez sklep :

 

http://sklep.opryskiwacze-ulv.pl/kategoria/rofa/rofa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 10 L środka do dezynfekcji będę pryskał 250 lub 500 minut, w zależności od biegu i zakładając, że nie jest on za gęsty, żeby pryskać nim bez rozcieńczenia. Bo jeśli będzie trzeba zrobić 1:1 to 500-1000 minut.

A jak długo ładuje się bateria?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest dawka tego środka na 1000m2 ? Przykładowo gdy dawka wynosi 1l + 4 litry wody na 1000m2 to możemy dać sam płyn jeśli nie jest za gęsty lub 1:1. i Wtedy oprysk 1000m2 będzie zajmował od 25 minut przy samym płynie do 50 min przy proporcji 1:1. Idąc tym tropem to rzeczywiście 10 litrów koncentratu to ok 250 min ale wystarczy on na powierzchnię 10.000m2 !

 

Lepkość środka najlepiej zmierzyć samemu, nie włączając wiatraka otworzyć zawór i zebrać płyn kapiący w czasie jednej minuty. Wtedy dokładnie będziemy wiedzieć ile tego płynu na minute się wydostaje.

 

Ładowanie baterii przy pełnym wyładowaniu to ok 12 godzin ale doładowywanie to ok 6 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa budynki po 1250m2, kubatura ok. 5000m3. preparat Aldekol des 03, CID 20 i tego typu podobne. Gość co do mnie przyjeżdża na dezynfekcję twierdzi, że dezynfekcja przez zamgławianie jest najlepsza i daje 5L preparatu na każdy budynek i dodatkowo wodę, tak jest na etykiecie. I to przelicza na kubaturę. Pytałem go też jak to przeliczyć na metry kwadratowe, a on powiedział, że tyle co w powietrze, to tyle samo daje się przy oprysku na posadzkę.

Więc chyba 10L na dwa kurniki.

Wracając do tematu: zakładając, że będę pryskał Państwa opryskiwaczem te 10 L bez rozcieńczania to z jedną baterią wyjdzie mi to 500 minut zabiegu i 108 godzin ładowania baterii. Czyli 116 godzin i 20 minut. Czyli prawie 5 dni. Trochę długo.

A ile u Państwa kosztuje dodatkowa bateria? Bo gdyby mieć 9 dodatkowych baterii, to byłoby te 500 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jest możliwość zmniejszenia dawek niektórych środków niż ta zalecana przez producenta ale jeśli przyjmiemy że musimy rzeczywiście wypryskać 10 litrów środka i jest on w na tyle płynnej postaci by przez otwór wydostało się 40 ml/min to zajmie nam to 250 min ( 10.000/ 40 ) co daje 4 godziny i 10 min.

 

Standardowa bateria wystarcza na 60 min ciągłej pracy ale bateria akcesoryjna pozwala na ponad 8 godzin pracy + 1 godzina na standardowej baterii. Ta akcesoryjna noszona jest jak torebka ( http://sklep.opryskiwacze-ulv.pl/kategoria/rofa/akcesoryjna-bateria-do-urzadzenia-rofa)

 

Dlatego jedna bateria akcesoryjna załatwia problem całodziennej pracy urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dawek preparatu, to zostawiam ten temat producentowi - on wie najlepiej.

OK, czyli cena zestawu 3300.

Ale tak się zastanawiam:

- czemu w Państwa urządzeniu są dwie prędkości przepływu (wiadomo, szybciej to lepiej)?

- czy zwiększenie prędkości przepływu nie będzie skutkowało zwiększeniem grubości kropelek, bo przecież wiatraczek jest ten sam i tym samym gorszym rozprowadzeniem środka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre pytanie! Cenie w ludziach dociekliwość

 

Dwie prędkości są po to, gdyż urządzenie można stosować do różnych środków, nawet tych podawanych w niewielkich dawkach a niższa prędkość pozwala nie biegać a chodzić

 

Wiatrak i dysza kręci się zawsze z tą samą prędkością a istotne jest tylko ilość środka kapiącego na wirujący dysk: jeśli kapie go mniej to rozpylony zostanie w mniejszej dawce na minutę, jeśli w więcej to w większej - oczywiste. Producent tak dobrał przepływ środka na minutę by dysza sobie ze sporym zapasem poradziła. Płyn podawany nie zależnie od "biegu" zostanie rozbity na takiej samej wielkości krople.

 

Jest to na tyle innowacyjna technologia oprysku, że najlepiej zobaczyć działające urządzenie i wtedy wszystko staje się jasne.

 

Na marginesie chciałbym tylko dodać, że sprzedaż na Polskę trwa od 2 miesięcy a już pojawili się klienci którzy wrócili po kolejną sztukę, czyli chyba działa....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Rafale

 

Rozwinąłem jeszcze trochę swoją dociekliwość.

Czy mówimy o tym urządzeniu?

http://www.mantis-ulv.eu/sites/all/themes/cont/files/04_weitere-produkte/anleitung_rofa.pdf

Niemiecki znam jako tako, ale wyczytałem stąd, że nasi niemieccy przyjaciele:

 

1. Uważają tą maszynę za doskonałą do rozprowadzania środków do dezynsekcji.

 

O dezynfekcji nigdzie nie ma mowy, jedynie o zwalczaniu much, komarów i karaluchów w stajniach, chlewniach i oborach.

 

2. Dobór prędkości przepływu uzależniają od tego jaki rodzaj owadów ma być zwalczany - 19 ml/min dla owadów latających i 40 ml/min dla biegających.

 

Czyli jednak grubość kropli ma jakieś znaczenie i zależy od przepływu. Wydaje mi się, że do dezynfekcji bardziej stosowna byłaby prędkość niższa, bo ważna jest penetracja wszystkich szczelin.

 

3. Bateria załączona w zestawie ma pojemność 2,2Ah i pozwala na działanie przez godzinę.

 

Bateria akcesoryjna ma pojemność 7Ah. Według moich obliczeń pozwoli ona na pracę urządzenia przez 3 godziny i 11 minut. Czyli cały zestaw faktycznie wystarczy na wypryskanie 10L preparatu przy wyższej prędkości. Szkoda, że tylko kilka razy, zanim bateria nie straci swojej sprawności i przestanie wystarczać.

Dodatkowo, nie sądzi Pan, że osiem stów za akumulator do motorynki to trochę drogo?

http://allegro.pl/akumulator-12v-7ah-nowiutki-promocja-7-2ah-ups-i3492038482.html

 

4. Zbiornik cieczy roboczej ma pojemność 0,5L

 

Czyli na dezynfekcję jednego budynku (5L preparatu) będę musiał poświęcić dwie godziny i pięć minut na zabieg plus 9 wyjść na zewnątrz w celu napełnienia zbiornika.

 

Przy okazji zapytam, czy nie planujecie Państwo jakiegoś pokazu na Podlasiu lub w okolicach. Chciałbym zobaczyć to urządzenie w akcji.

Pozdrawiam

Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Rafale

Moim skromnym zdaniem raczej Pana urządzenie nie jest szczególnie trafionym urządzeniem do dezynfekcji kurników. Powód jest prosty - bardzo długi okres przeprowadzania zabiegu dezynfekcji.

Natomiast jestem pewien, że to jest bardzo dobra maszyna do robienia szczepienia drobiu na fermach lub w wylęgarniach, do zwalczania much, pleśniakowców, itp.. Używam podobnej maszyny do ib spray. Co prawda maszyna pożyczona.

Chętnie także zobaczę maszynę w akcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ja uważam że nie ma lepszego sposobu na dokładną dezynfekcję, jak zamgławianie na gorąco,jest to bardzo szybki i skuteczny sposób dezynfekcji, oczywiście jeśli osoba przeprowadzająca zabieg wie co robi, i jakich preparatów używać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

z powodu natłoku prac trochę zaniedbałem forum.

 

Testowałem ją w kurnikach i potwierdzam to co pisze Savik: fantastycznie sprawdza się w przypadku dezynsekcji. Co do szczepień to chętnie nawiąże współprace z lekarzem weterynarii który będzie chciał przetestować urządzenie.

 

Co do dezynfekcji pomieszczeń to pracujemy nad zastosowaniem środków bardziej skoncentrowanych, nie wymagających tak dużej ilości na m2 czy m3

 

Co do pokazu to chętnie taki przeprowadzimy. O szczegóły proszę na maila:

 

kontakt@opryskiwacze-ulv.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dezynfekcja oznacza odkażanie, czyli niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Jest to zabieg sanitarny, mającym na celu zniszczenie mikroorganizmów chorobotwórczych. Działanie to eliminuje formy wegetatywne mikroorganizmów. Celem dezynfekcji jest także zatrzymanie procesu szerzenia się infekcji. Istnieją dwa rodzaje dezynfekcji: zapobiegawcza i ogniskowa. Dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych. to tego zabiegu stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne.

 

Ilość zniszczonych drobnoustrojów zależy od czasu działania i stężenia stopinia dezynfekcyjnego. Środki chemiczne nie działają w środowisku suchym, dlatego ważny jest stopień wiglotności, co nabiera szczególnej ważności w dezynfekcji powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...