Skocz do zawartości
Grześ

Żyto mieszańcowe

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko odnosnie żyta F1. Czy są odmiany które dobrze plonujące na piachach. Z tego co znalazłem to dostepne odmiany w Polsce zalecają siać na lepszych glebach. Nie wskazane jest sianie ich na V i VI klasie. Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tamtym roku miałem posiany NAWID ładne żytko można mu dołożyć i niema obawy o wyleganie, słoma jak druty. Minusy koszt nasion niemały no i niepolecam dalszego siewu w następnym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku kupiłem Caroass jakieś syntetyczne 1100 zł/t w opisie wygląda ok ale zastanawiam się czy w drugim roku można go posiać????? Czy plon się nie obniży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawid 2 lata temu na V klasie dał mi 6t/ha (z ochroną grzybową), caroas w tym roku na IV 5,5t/ha i nasiona są tańsze od nawida, chociaż nawida zasiałem po 60 kg/ha wystarczy w zupełności zalecają 80-90 kg/ha szkoda kosztów sobie robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mieszańców jeszcze najlepiej dosypać jakiegoś żyta kture sie dobrze zapyla, zmniejszy to ryzyko wystąpienia sporyszu. Podobno mieszańce gorzej sie zapylają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale piszą że caroass to syntetyczne co to znaczy czym się różni od mieszańcowych jak to rozumieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak plonuje jak posieje się je na drugi lub trzeci rok zmniejsza się plon z własnego nasienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam szczerze, że dziwię się, że ktoś wogóle wpada na pomysł siania F1 w drugim roku. To się nigdy nie uda. Taka jest genetyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci napiszę że się uda tylko jest tak duży spadek plonu że nie ma sensu się w to bawić. Na własne oczy przekonałem sie jak jeden gosciu u mnie sieje kukurydzę z własnych nasion. Normalnie porażka ale gościowi nie przetłumaczysz nawet jak sasiad przez miedzę posiał kwalifikowaną i miał o raz wyższą, znacznie wiecej kolb i co najważniejsze gęsta, a ta z własnych nasion to część nawet niepowschodziła.

Ale Polak jest taki że musi sie nieźle sparzyć aż się nauczy zamiast posłuchać ludzi którzy się znają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa lata temu sialem stach F1 plon 6 ton z ha klasa ziemi od IV-VI

dankowskie zlote mialem na V plon 4.5 tony policzylem koszty to nie oplaci sie siac hybryda chyba ze na dobrym stanowisku umnie w okolicy niemcy sieja hybryda po rzepaku IV-V klasa ziemi plon ok 6 ton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że opłaca się siać hybrydy wysiew 60-80kg na ha a zwykłe 130-150kg/ha niie wiem jak ceny zwykłego w tym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz żyto mieszańcowe miałem z 8 lat temu.

Niższa norma wysiewu, wyższe wymagania pokarmowe, bardziej podatne na choroby grzybowe - co powoduje wyższe nakłady chemiczne (nawozy i pestycydy) ale jednocześnie przy dobrze prowadzonej plantacji dawało plon ok. 6 t/ha, gdzie odmiany tradycyjne plonowały na poziomie 4,5. (klasa IVB).

Zastanawiam się tylko, czy tradycyjne żyto, na które zastosuje się fungicydy nie da zbliżonych plonów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dankoskie złote kiedyś opryskałem alertem jak jeszcze szło w nie wjechać to było coś koło 5,5 t/ha.wolę mieszańce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku następująco:

 

Visello - 60 kg/ha

Adar - 120 kg/ha

Amilo - 140 kg/ha

Dańkowskie złote - 120kg/ha

 

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Dobrze że poppadało troszke przez ostatnie dni to może mi się wyrówna ( na glinkach jeszcze nie powschodziło bo był beton)

 

Idę w intensywną uprawę i zobaczymy jakie będą rezultaty, zwłaszcza w plonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...