Skocz do zawartości
Luke16

Co zrobić by było najlepiej? Czyli dylemat z ciągnikami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Obecnie posiadamy Zetora Majora 80 z ładowaczem + Zetora 8145 + Ursusa C-362... Stwierdzamy że na naszą produkcję mleczną czyli łąki + ququ + trochę ziemi + trochę dzierżaw łąk... Posiadamy trochę za duże te ciągniki mianowicie rozchodzi się głównie o 8145 który jest za duży i za dużo pali niestety... ciągnik typowo do ciężkiej roboty której u nas aż tak dużo nie ma raptem ok. 9ha ziemi (co prawda gliny) i z drugie tyle łąk + troszkę dzierżaw czyt. dokupienie słomy ... Wiadomo po ile jest ropa teraz a co się wiąże z ekonomią ... C-362 też na 100% idzie na sprzedaż z racji tej zależnej diabelnej pompy od hydrauliki ... Myślałem o czymś lżejszym a zarazem mniej pijącym zamiast 8145 i może bez przedniego napędu ciągnik do prasy i ubijania kiszonki ok. 75/85KM, a zamiast C-362 coś małego 3 cylindrowego do lekkiej roboty czyli kosiarka, zgrabiarka, opryskiwacz itp. Myślę że za Zetora idzie dostać ok. 34 tys zł + za C-362 ok. 13 tys zł co daje nam razem 47 tys zł na dwa inne ciągniki ... Myślałem również o jakieś malutkiej renacie z 3 cylindrami pod maską i np. takim Fergusonie 698 lub 3 cylindrowa renata + zetor 7745 (ale one są stanowczo za drogie na to co oferują) ... Na łąki jednak preferuje lżejszy sprzęt a ten kawalek ziemi zawsze się obrobi Majorem który daje sobie świetnie rade z pługiem 4ro skibowym... Co proponujecie? Co radzili byście zrobić? Sprawa ogólnie na spokojnie czyli na zimę kiedy roboty tak nie ma...

 

Mam jeszcze drugi plan czyli:

Zamiast C-362 coś małego z napędem coś postury Zetora 5245 (chociaż wolałbym coś zachodniego.

Zamiast Zetora 8145 coś bez przodu np. MF 690/698 lub coś innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mf-690 zetor 5245 to wsumie ok 60 tyś. to ci braknie kasy, do lekiej roboty typu przegrabianie siana to mf-255 to na drugi ciągnik zostanie ci ok 25 tyś. to troche mało na coś z napędem zwłaszcza zachodniego w dobrym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie wolałbym coś tańszego za zetora 5245 bo one są stanowczo za drogie ... Tylko nie znam nic zachodniego co by mu odpowiadało ... Taki np. 690 bez napędu to koszt 24 tys zł ale musiałbym mieć drugi ciągnik wtedy mały z napędem...

Albo kupić takiego mfa 690 z napędem za ok. 30 tys + np. małe Renault za ok. 15 tys zł albo mfa 550 (podobno odpowiednik bardziej komfortowy ze wspomaganiem mfa 255)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do siana wystarczy MF 255, zwrotny i ekonomiczny, a zamiast 8145 zastanowiłbym się nad MTZ-82 z dużą kabiną przednim napędem. Na pewno będzie bardziej ekonomiczny, a i sprzętu nie musiałbyś zmieniać. Zachodni ciągnik w tej cenie co proponujesz, to raczej kupisz do remontu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że jakoś mtz'ta wolałbym uniknąć ... nie przypadają mi te ciągniku do gustu ... Tata jest za opcją żeby za 8145 kupić Zetora 5245 ja wolałbym coś innego takiej postury zachodnie... A za C-362 dołożyć i kupić np. MFa 690 lub Renault 95-12 ... Co sądzicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

on się nie ma podobać - ma robić, i to jak najtaniej. Seria MF 67x i 69x jest niezła, bez elektroniki, ale to już starocie, remonty będą na 100% potrzebne a i części nie takie tanie. Myślę, że po sprzedaniu tego C-362 i 8145 wystarczy ci kasy na max 1 ciągnik w dobrym stanie i ja bym tak kombinował, żeby to wystarczyło. Co do MTZ-ta - to w dużej kabinie jest niezłą alternatywą dla tego twojego C-362, a zamiast 8145 na przykład MF698 4x4, jeśli znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata jednak postanowił zostawić C-362 bo raz że limitowana edycja C-360 i model akurat tysięczny więc stwierdził że zostanie a pompe się przerobi jak w ostrówku czyli z napędu wału korbowego, odmaluje się i będzie cieszyła oko... Dlatego zastanawiam się teraz czy nie kupić coś ok. 75KM i nie wiem czy kupić 4x4 czy coś bez ... Myślałem o Zetorze 7711 lub 7745... Tylko szczerze w tych zetorach nie podoba mi się mała ilość biegów a do prasy wiadomo że przydało by się ciut więcej ... Co radzicie w kasie do 34 tys zł kupić ?? Szczerze to nawet wolałbym coś tańszego kupić do małego remontu Bo jak się zrobi to przynajmniej wiadomo na czym człowiek stoi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczekać, dołożyć kasy i kupić coś zachodniego z półbiegami i klimatyzacją a nie złoma do remontu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co mi klima?? Po co mi ciągnik za krocie na 15ha?? Ja wymagań nie mam a nie wyobrażam sobie jeździć z prasą i z zamkniętą szybą a nie daj się zatrze łożysko i pożar murowany ... już jednego takiego agenta mieliśmy pół sąsiedniej wioski by spalił bo ciągnik szczelnie zamknięty klima chodziła a jemu już błotniki się zaczęły palić ... Więc na 100% ciągnika z klimą nie chce ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy ciemnogród ! przez klimę spalił prasę człowieku ogarnij się trochę co ma pierni do wiatraka ,prasy palą się zazwyczaj od zatartych łożysk .Twoja kasa i zdrowie to i twój wybór możesz kupić nawet ursusa c45 , a 15ha łąk to wydajną prasą robię w niespełna trzy godziny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koseś nie rozumię Twojej agresji wogóle ... Nie chce klimy i koniec!!! Nie na te ha ... Mam nowego Majora 80 z ładowaczem i też brałem go bez klimy ... Druga sprawa jestem uczulony ... Wszystkie auta jakie kupuje są bez niej ... I pisałem że zatarło się łożysko przez co zapaliła się mu prasa ... A że nie spojrzał do tyłu to raz a dwa że był szczelnie zamknięty, klima + radio i efekt wyszedł ... Ja chce tani ciągnik i koniec i tak się nie będzie u mnie przepracowywał aż za nadto ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luk to żadna agresja tylko cholery można dostać od takich gdybań ! Skoro masz tylko 15ha to ile zaoszczędzisz rocznie na paliwie ? 2-3 l na 1ha czyli w granicach 50 l ON plus pewnie drugie tyle przy produkcji zwierzęcej czyli 500zł rocznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a po co mi klima?? Po co mi ciągnik za krocie na 15ha?? Ja wymagań nie mam a nie wyobrażam sobie jeździć z prasą i z zamkniętą szybą a nie daj się zatrze łożysko i pożar murowany ... już jednego takiego agenta mieliśmy pół sąsiedniej wioski by spalił bo ciągnik szczelnie zamknięty klima chodziła a jemu już błotniki się zaczęły palić ... Więc na 100% ciągnika z klimą nie chce ...

Ja po osiemnastu latach kombajnowania mam dosyć kurzu i nie wyobrażam sobie jak można prasować z otwartą tylną szybą, szkoda zdrowia, klima w ciągniku jest warta każde pieniądze, po kilku godzinach pracy w upalny dzień przychodzisz do domu czysty, suchy i nie zmęczony a kupić nowy ciągnik bez klimy to jest cofanie się ... po drugie koseś ma racje z tym paliwem, chcesz sprzedać tego 8145 a kupić 7745 to nic nie zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram - zamiana 8145 na 7745 to w sumie żadna zmiana. Szukaj raczej czegoś z oszczędniejszym silnikiem. Zetor w sumie odpada, chyba, że coś z nowszych. Za pieniądze, o których mowa - niewiele sensownych propozycji znajdziesz, chyba, że coś do dużego remontu. Może jakaś renówka. Albo coś naprawdę starego. W sumie poza renówką nie widze nic sensownego z komfortową kabiną, o klimie można zapomnieć. W ciągnikach sprzed 1990r był stosowany stary czynnik do klimy - nie idzie tego nigdzie nabić. Trzeba przerabiać na nowy, i to na krótka metę, bo Unia tez go chce wkrótce zakazać. W sumie to stoisz w rozkroku pomiędzy Reno i MTZ, żadnej innej sensownej alternatywy na 15ha nie widzę Można coś 100-110KM, tylko PO CO ??? Sam mam takie gospodarstwo i obrabiam go C3603P i MTZ-tem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zetor 8145 został nie tak dawno sprzedany teraz troszkę podszykowuje C-362 i też ją sprzedam... Doszliśmy z tatą jednak do wniosku że po co nam na taki mały areał 3 ciągniki... Fakt wygodnie jest pracować 3ma bo nie trzeba tak często maszyn przeczepiać ale z drugiej strony 2ma też się da radę ... Kiedyś ten sam areał obrobiło się C-330 potem C-330 + Zetor 7211 i wiadomo maszyny się pozmieniały przedni napęd się przydaje ale to nie 100ha żeby tak szaleć z resztą garaż okazał by się za mały na 3 sztuki no i każdy by zrobił po 100mth w roku ...

Dlatego pojawia się pytanie co kupić jako drugi ciągnik z napędem nie za dużo palący? Ursusa 4514? Czy coś z zachodniaków? Może MFa 3050 których nie trawie za nadto za słabą skrzynie biegów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...