Skocz do zawartości
bobaj5

Problem skrzynia massey ferguson

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem ze skrzynią przy moim fergusonie 3080 przy próbie włączenia biegu coś się zablokowało w skrzyni dzwignia zmiany biegów poleciała bezwładnie do przodu po wyjściu z kabiny i oględzinach okazało się że puszka którą jest zakończona dżwignia wyskoczyła ze sworznia który to jest odpowiedzialny za zmianę biegu w skrzyni po zamontowaniu dzwigni na swoje miejsce i pchnięciu dzwigni w pozycię biegu przy zwalnianiu pedału sprzęgła silnik przydusza gdy pozostawię dzwignię w pozycji luz wtedy ciągnik jedzie bez problemu proszę o poradę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że coś ci zrobiło z widełkom, otwórz bok skrzyni i zobacz. powinno być widać, która wypadłą? Trochę by tak na złamany widełek pasowało... Jak coś to napisz na GG po rozkręceniu.

 

 

Pozdrawiam Gustlik z

baner-0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że po wypadnięciu dźwigni wchodzą dwa biegi ,zakleszczenie, nie rób nic na siłę bo narobisz bałaganu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale przed odkręceniem dekla trzeba spuścić olej i czy potem nie trzeba czegoś odpowietrzać i czy jest możliwość wymiany bez rozpoławiania ciągnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co tam masz:) Spuścić hmm jakieś 20l by wypadało jak nie to postaw pod skosem;) Zakleszczyć - od biedy ale ciężko by było tam jest zabezpieczający przed tym ruchomy kawałek "blachy" jak wyjmiesz tą pokrywę to zobaczysz. Odpowietrzać nie trzeba nic. Gdybyś rozpoławiał (co jest proste) to tylko sprzęgło - co się odpowietrza banalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morze ktoś by mi coś jeszcze coś podpowiedział bo mam zamiar brać się za rozkręcanie [jakieś podpowiedzi] z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem przyczynę. Urwane są widełki. Pomocy czy da się je wymienić bez rozpoławiania traktora? Jest jakiś inny sposób na ich wymianę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da się. Do tego z tyłu musisz wykręcić klapę. Powinno się wtedy dać ściągnąć cały ten wałek na którym się znajdują. Tzn wysunąć do tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko. Na schemacie zaznaczyłem o które widełki chodzi.

 

p5pq.jpg

 

I tu pytanie czy te na zdjęciach to te same bo nie jestem pewny.

 

ilvh.jpg

61p9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W modelach z silnikiem cztero cylindrowym np 3050 . 3060 wałek 26 wyjmuje się bez rozpoławiania ciągnika .po odkręceniu śruby (10 ) wyciąga się go do przodu a w 3080 niestety trzeba rozpoławiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie się wydaje że wałka nie trzeba całkiem wyciągać wystarczy go przesunąć do przodu tyle żeby można zdemontować widełki żółw zając i następne 3 i 4 biegu które są do wymiany wymieniamy te złamane i wsuwamy wałek z powrotem stopniowo po drodze zakładając kolejne widełki żółw zając następnie zablokować wałek śrubą zabezpieczającą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na widełce nr 15 [żółw -zając] znajduje się element z otworem na śrubkę 6 do którego jest zamontowany element 22. 27 .28 do czego on służy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie aby nieprzeżucić biegu podczas jazdy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie udało się trzeba rozpoławiać ponieważ wałek jest zbyt długi i nie wysunie się wystarczająco aby zdjąć widełki po rozpołowieniu trzeba odkręcić kryzę która jest po między silnikiem a skrzynią i wtedy wałek wyjdzie tyle ile trzeba słyszałem że można go obciąć chodzi o jakieś 3 centymetry czy to prawda ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno tak, ale daruj sobie;) Inżynier co to projektował wiedział co robi raczej;) Mylisz że znowu ją złamiesz?:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję że nie ale inżynier który to projektował nie przewidział takiej sytuacji na tylnej części tegoż wałka nic nie ma moim zdaniem jest on za długi o co najmniej 15 centymetrów obcięcie ułatwiło by sprawę w razie niepowodzenia przy montażu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inżynier robił taki aby się nie złamał, trzymał dobrze, no i z tyłu pewno jest miejsce na biegi pełzające;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy w MF 3080 sprzęgło jest hydrauliczne jeśli tak to czy trzeba go odpowietrzać po rozpoławianiu i ponownym złożeniu podobna sytuacja z przednim napędem też hydrauliczne jak również układ kierowniczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam nadzieję że nie ale inżynier który to projektował nie przewidział takiej sytuacji na tylnej części tegoż wałka nic nie ma moim zdaniem jest on za długi o co najmniej 15 centymetrów obcięcie ułatwiło by sprawę w razie niepowodzenia przy montażu

Właśnie tylna część tego wałka służy jako siłownik do żółw zając więc radziłbym nie opinać , ale człowiek uczy się na błędach obciąć zawsze można ,a jak będzie zakrutki to zawsze można kopić nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy w MF 3080 sprzęgło jest hydrauliczne jeśli tak to czy trzeba go odpowietrzać po rozpoławianiu i ponownym złożeniu podobna sytuacja z przednim napędem też hydrauliczne jak również układ kierowniczy

Odpowietrza się tylko sprzęgło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na tylnej części wałka nie jest przypadkiem widełek od biegów pełzających?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biegi pełzające to znaczy żółw zając jest na tylnej części wałka i za tymi widełkami wałek wchodzi w obudowę i od tego miejsca wałka jest jeszcze około 15 centymetrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...