Skocz do zawartości
tony

olej

Rekomendowane odpowiedzi

witam.czy ktoś dodaje olej rzepakowy do pasz dla tuczników? słyszałem że wiele osób to stosuje tylko nie wiem jak go wlać do mieszalnika. chodzi o 3l. na tonę paszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to chyba sie takie rzeczy wlewa od góry bo w zasyp to można zakleić to troche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

był u mnie niedawno "sanowiec" i bardzo się zdziwił że nie natłuszczam pasz. chętnie bym to wypróbował ale boje się że jak wleję olej do kosza zasypowego to na dole zrobi się jedna wielka klucha, oblepi sie cały ślimak i tyle wyjdzie z eksperymentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym rpzwiazaniem jest natłuszczarka ale to kosztuje ok 4 tys...........

mozna to zrobić recznie - do wozka od paszy wsypujesz worek soji , olej i to mieszasz a nastepnie do mieszalnika........

 

a wariant super szybki

wsypujesz worek soji do mieszalnika i w czasie gdy jest on pobierany przez mieszalnik lejesz na niego olej ( napewno złym rozwiazaniem jest lanie oleju prosto na slimak!!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 litry na tonę to bez problemu ja dodaję do paszy dla prosiąt nawet 2 litry do 100kg i nie mam problemu z wymieszaniem. Leję olej do kosza zasypowego w mieszalniku owszem otwieram przesyp i po przesypującej się paszy leję i jest ok. Nic się nie zakleja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj był u mnie mój doradca i radził żeby w mojej sytuacji zacżać lać 6 litrów pleju na 1t i to powinno wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy taka natluszczona pasza nie bedzie sie np. zawieszala w automatach paszowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kizo czy ty wiesz co piszesz? powiedz mi jak ty to robisz że mieszasz 1000kg paszy z 2 litrami oleju? przecież to jest ilość śladowa i nigdy nie będzie to miało wpływu na paszę. paranoja. dasz 20-30 litrów na tonę i dopiero będzie efekt. przy prosiakach dawaj ok 10 litrów. a tak poza tym to zbilansuj sobie dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kizo czy ty wiesz co piszesz? powiedz mi jak ty to robisz że mieszasz 1000kg paszy z 2 litrami oleju? przecież to jest ilość śladowa i nigdy nie będzie to miało wpływu na paszę. paranoja. dasz 20-30 litrów na tonę i dopiero będzie efekt. przy prosiakach dawaj ok 10 litrów. a tak poza tym to zbilansuj sobie dawki.

 

ZOTAR! Czytaj chłopaku. On daje 2 l na 100 kg paszy, czyli 20 l na tonę wiec tak jak mówisz. Jasnym jest, że w zaleznosci od surowca daje sie oleju mniej albo wiecej. Przy standardowej recepturze dawka ok 15 litrów jest jak najbardziej normalna. Są jednak hodowcy, którym sie wydaje, że jak wleje 5 litrów to juz wystarczy. Nawet na zapylenie to nie ma dużego wpływu. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zotar:

Człowieku czy ty wiesz co piszesz?

............

Nie chcę nikomu ubliżać więc bez komentarza a dawki to myślę że mam dosyć dobrze zbilansowane.I radzę na przyszłość jak to zauważył(a) Scoia_tael dokładniej czytać posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też dokładnie zbilansowaną dawkę i w moim przypadku jest to 6 litrów oleju na 1t i to ile kto ma lać zależy od tego jaką ma dawke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam też dokładnie zbilansowaną dawkę i w moim przypadku jest to 6 litrów oleju na 1t i to ile kto ma lać zależy od tego jaką ma dawke.

Świeta racja. Często zdarza sie, że ok. 5 litrów oleju wystarcza. W zalezności od surowców użytych. A tak na marginesie Scoia_tael to on . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
był u mnie niedawno "sanowiec" i bardzo się zdziwił że nie natłuszczam pasz. chętnie bym to wypróbował ale boje się że jak wleję olej do kosza zasypowego to na dole zrobi się jedna wielka klucha, oblepi sie cały ślimak i tyle wyjdzie z eksperymentów.

Mam pytanie. W przypadku np. Sano kwestia dotyczy premiksów czy koncentratów??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak wogóle to pokiego czorta wam ten olej???

rozumiem dla prosiąt bo 14 MJ w 1kg paszy raczej trudno uzyskac na zbozach, nawet z kukurydza, ale potem gdy schodzi do 12-13 to jęczmien + pszenica + soja radzą sobie znakomicie, a potem koncentracja wg. norm zywienia trzody chlewnej schodzi do ok 9,5 MJ/1kg paszy co nawet na srutach zbozowych cieżko obnizyc, ratunkiem jest stosunek bialkowo- energetyczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natłuszczenie koncentratu olejem sojowym lub słonecznikowym pozwala nie tylko na pozyskanie odpowiedniego poziomu energii lecz również na zbilansowanie poziomu nienasyconych kwasów tłuszczowych, których odpowiedni poziom pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie energii paszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. W przypadku np. Sano kwestia dotyczy premiksów czy koncentratów??

kwestia dotyczy koncentratów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natłuszczanie olejem pozwala na wprowadzenie bez uszczerbku na energii otrąb do paszy. Oczywiście zbilansowanej. Osobiście stosuje 5 lat moge z cała odpowiedzialnością polecic przy dawce 20% otrąb i 2% oleju jest ok mięsnośc średnio 57 % i nie problemów z nadmiernym otłuszczeniem. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie się kupuje taki olej, bo w sklepie to dosyć drogo wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie Wasze doswiadczenia i opinie ze stosowania oleju z czerwonej palmy Carotino w zywieniu bydła

Cena jak na tłuszcz chroniony jest w miarę atrakcyjna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...