Skocz do zawartości
Gość agronom

Wszystko o Massey Ferguson

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich, jestem na kupnie fergusona 3070, chciałbym się coś dowiedzieć o skrzyniach w ciągnikach massey ferguson, co to jest dynashift, speedshift i rewers, oraz jaka skrzynia jest w fergusonie 3070 i czy jest ona dobra, proszę o odpowiedzi, pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być pompa, jak pisałem sprzęgło jest hydraulicznie sterowane i jak ciśnienie za niskie to może szarpać. Dynashift bez ciśnienia też nie podziała i komputer może się spluć. Ciśnienie możesz sprawdzić. Po prawej stronie pod schodkami jest blok zaworów sterowania sprzęgłem i jest tam a nawet rzuca się w oczy gniazdo diagnostyczne. Wykręć dopasuj przewód z manometrem i zapal ciągnik, powinno być ok 17 atmosfer. Jak będzie sporo mniej to pompa, a jak nie to pewnie elektryczność. Komputer jest po prawej stronie przy schodkach przykręcony do podłogi kabiny, może się coś obluzowało.

Zakładam, że nie kombinowałeś z olejami bo ten model jest wrażliwy na eksperymenty.

Nowa pompa kosztuje ok 1800 pln - orginał.

a jeszcze mi się przypomniało, pod maską z przodu na górze nad akumulatorami są dwa bezpieczniki . Sprawdź je bo one są od dynashiftu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dzieki dj za porade, popatrze wszystkiego ale udalo mi dzis sie zauwazyc ze przy komputerze(pod schodami) dwa takie grubsze zólte kabelki były opalone tzn. niby sie trzymaly ale tylko cos ich ruszylem i sie oblamały ;/ ciezko bedzie je tam zrobic bo przy samej kostce pekly a trzeba bedzie wykrecac ten caly moduł. a bezpiecznikow bez Twojej podpowiedzi nigdy bym tam nie znalazl ale przedchwila znalazlem i sa całe. ale i tak ppodejrzewa ze to wina pompy. pozdro

 

 

 

do pawel1991 dynashift to jest wzmacniacz momentu obrotowego czyli tak prościej to jest kazdy bieg podzielony na 4 noi masz 4 pozycje wszystkich biegow a revers to jest ze na kazdym biegu mozesz jechac do tylu i przodu poprostu masz odddzielna dźwignie i przelaczasz ją alo do przodu albo do tylu a speedshift to chyab sa takie zwykle pólbiegi (chyba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki ppp16 za odpowiedź, powiedz mi jeszcze jaką skrzynie ma massey ferguson 3070 i czy jest ona dobra(czy jest awaryjna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zabardzo nie wiem jakie sa fergusony czy awaryjne czy nie a tym bardziej nie wiem nic o seri fergusonow 30xx bo dopiero sam wchodze w (swiat fergusonow:P) i tez niedawno kupilem fergusona ale troszeczke wiekszego (120KM) kupilem go bo duzo slyszalem o fergusonach ze to sa wmiare solidne ciagniki noi moze sie zgodze ze solidne no ale ta elektronika;/ skomplikowane to jest troszeczke a tak to pozatym w polu spisuje sie świetnie moim zdaniem no i u mnie teraz zepsol sie dynashift nie dosc ze pompa mi siadła to jeszcze cos w z elektroniko nie tak ale powoli powoli jakos radze i powoli eliminuje usterki noi teraz jeszcze pompe musze kupic i bedzie chodzil jak zegareczek.pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załatw sobie katalog. Koledzy na forum się ogłaszają. Przyda się przy naprawie i na przyszłość.

Który masz rocznik tego mf-a? Przebieg? Ile kosztował?

Mój jest 98r, przebieg 3600 mth (jeśli nie był conięty) dałem w zeszłym roku 86000 no ale szukałem z przednim podnośnikiem.

Oprócz filtrów i olejów wymieniłem czujnik temperatury oleju w skrzyni (potrzebny zimą - jak jest mróz to dopóki się traktor nie rozgrzeje dynashift jest wyłączony bo przy zbyt gęstym i lepkm oleju po prosu się rozpadnie, podbne efekty daje zalanie skrzyni hipolem a był u nas taki specjalista).

Do wymiany mam też sensor siły przy prawym cięgle bo przy obrotowym siłowa tylko w jedną stronę działa i trzeba wyłączać a paliwo drogie. Pytałem się i ok 1200 zeta. I tyle reszta na razie działa bez zarzutu.

 

do paweł1991

większość postów na tym forum dotyczy serii 30xx a skrzynie to przewodni temat. Wgryź się porz adnie w lekturę a znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących cię pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja to mam z 97r. i przebieg 4.500 i dalem niecałe 80. i kupywalem z 3 miechy temu, ja to juz postanowilem ze kupie pompe i sie zobaczy jak to bedzie wszystko wygladalo a z dynashiftem tez sobie poradzilem (narazie) bo niedzialal wcale a mi ciagnik ten byl potrzebny bo zamontowanego ma tura i musze bele wozic to wzielem i te kabelki polaczyle tak jakos na prosto (trudno mi wytlumaczyc) ale dynashift chodzi ale jak bedzie troceh czasu i jak kupie pompe to zrobie mu reoncik rozbiore ten mdol i tam jest duzo zasniedzialych kabelow to poczyszze kostki gdzieniegdzie powymieniam i pompe zmienie i ciagnik bedzie lux i musze to szybko zrobic bo kosic kukurydze za 2 tygodnie musze, noi musze sieczkarnei do sezonu przygotowac ;/. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do katalogu to tez zastaawialem sie i szukalem zeby kupic ale nie znalazlem ale mowisz ze na forum sie oglaszaja? a dokladnie gdzie ? to kupie moze bo sie przyda napewno tymbardziej ze to dopiero moj pierwszy ferguson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

katalogi ostatnio ktoś na allegro sprzedawałdowszystkich MF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na allegro jest katalog ale 180 zl ;/ ja tyle nei dam za katalog ktory mi sie przyda raz na jakis czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Dynashiftu to to co sie dowiedzialem trzeba umiec uzywac tak jak Power Shifta tak trzeba robic zeby nie szarpalo ciagnikiem a power shifta wlaczac jak ciagnik prawie calkiem jest zmulony. W tej chwili jest kupiony 3125 i wlasnie ma go skopanego ale to jest prosta robota tylko rozpolowienie ciagnika i jest na wierzchu i tarczka do wymiany jakas. Co do Dyna.... to u jednego kolesia robil serwis bo ciagnik calkiem stanal i zaplacil 4500 zl wiec nie jest tragicznie. Jest to nasz drugi fergusson i ciagnik jak ciagnik jak mechanik jest kumaty w miare to kazdy sobie z nim poradzi tyle ze ma troche kabli kabelkow i najczesciej to one sa winne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Massey ferguson wprowadził zamieszanie w nazewnictwie po prostu.

W tych traktorach Pwer shift to jednostopniowy wzmacniacz momentu i jest on stosowany w skrzyniach speedshift czyli w większości w serii 30xx.

Użytkownicy tych ciągników nazywają to często przyśpieszaczem bo tak działa i faktycznie przełącza sie go przy niskich obrotach silnika.

Z kolei dynashift jest czterostpniowy co w mf-ie daje 32 biegi. Działa trochę odwrotnie bo zwalnia traktor ( pracując na zakresie D dynashift jest wyłączony). Można go używać w całym zakresie obrotów silnika nie ma obaw nie rozsypie się. Ja używam na wszyskich biegach polowych ( 16) i na jedynce i dwójce szosowych. Na trójce i czwórce zaczyna szrpać trochę no ale to już zakres prędkości 30 - 40 km/h. Pewnie że jak ktoś przy 40 przełączy naraz z D do A to skrzynia może chrupnąć a kierowca wyfrunąć przez przednią szybę. Do wszystkiego trzeba podchodzić z rozwagą. Ja orzę 4 D czyli na 16 biegu co odpowiada prędkości ok 8-9 km/h jak zaczyna mieć ciężko to przełączam na C.jak spadnie poniżej 1300 obr/min czyli " się zmuli" to trzeba od razu zmienić na B lub A bo turbo już nie doładowuje silnika a stawia opór . N a wyższych prędkościach pólbiegi zmienia się z krótkimi kilkusekundowymi przerwami i wszystko jest ok. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nono 8-9 na godzine orzesz a ilo skibowym pługiem? ? bo ja orze 4 skiby kvernelandem (ale dorzuce chyab jeszcze jeden ) i ja to orze trybem oszczednym bo ten ciagnik paliwa to potrafi sporo wziac i ja orze 1000-1200 obr. no i praktycznie nie uzywam B iA bo jak orze jedynko to zazwyczaj Di C i mi idzie 6/godz i staram sie przy orce nie zmieniac na B bo jak zminiam z C na B to zawsze praktyczznie ciagnik mi sie zatrzymuje tak jak by wyrzuca bieg no ale musze tylko sprzeglo wcisnoąc i bedzie szedl dalej musze przyznac ze to jest strasznie denerwujace w moim ciagniku ze wyrzuca zminiajac zCna B ;/ ale to chyba juz grubsza wada i narazie nie bede sie zabieral do tego morze w zime zobacze jak bede mail czas. ma ktos moze claasa jaguara ? bo mam pytanie. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA MAM MF699 OD 2 DNI MA 20L MOŻE MA KTOŚ LITERATURĘ DO NIEGO A MOŻE KTOŚ POWIE JAK PRZEŁĄCZYĆ WAŁEK MOCY Z 1000 NA 1500?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

orzę czteroskibowym kvernelandem obrotowym EG 85 variomat z przedpłużkami. Szerokość 1,2 - 2,0m.

Przeważnie na maksa no chyba, ze glina jakaś . Jak wspomniałem bieg 4D polowe, obroty 1700-1900 obr/min no to prędkościomierz jeśli nie kłamie to pokazuje średnio 8,5. Oczywiście wskaźnik pokazuje bez poślizgu to pewnie będzie troszkę wolniej.

 

1000-1200 obr to nie zamało? Ja też pierwszedo roku orałem na 1 szosowej i mniejszym gazie, ale wierz mi mniej nie spalił bo miał ciężko. Czasami jak się trafił jkiś placyk gliny ceglastej na 1A nie dawał rady ale jak wspomniałem szeroko orzę.

 

Spójrz wykres prędkości na drzwiach( jeśli ta naklejka tam jest jeszcze) i 4D jest szybsze niż 1B na któryn orałem, no i cztery półbiegi w dół jak jest ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Gedii, że post za postem ale zapomniałem o spalaniu.

Wdg mnie bardziej miarodajne jest spalanie paliwa na hektar bo z różnymi maszynami się pracuje. Ja mierzyłem i wyszło mi w orce ok 13 -14 l/hektar.

Zaznaczam, że płóg waży 2 tony prawie i piątej skiby nie dokręce. Mam metr do przodu wysunięte na podnośniku (który sam też sporo waży) 800kilo obciążników a i tak na styk jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JA MAM MF699 OD 2 DNI MA 20L MOŻE MA KTOŚ LITERATURĘ DO NIEGO A MOŻE KTOŚ POWIE JAK PRZEŁĄCZYĆ WAŁEK MOCY Z 1000 NA 1500?

1500??? Nie ma takich obrotów na wałku, w 699 masz 540 i 1000 zależnie od obrotów silnika. A do jakiej maszyny potrzebujesz 1500 obr/min???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
JA MAM MF699 OD 2 DNI MA 20L MOŻE MA KTOŚ LITERATURĘ DO NIEGO A MOŻE KTOŚ POWIE JAK PRZEŁĄCZYĆ WAŁEK MOCY Z 1000 NA 1500?

tak jak nizej nie ma takiej mozliwosci ile dalas bo mam takiego samego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: jak podciągnąć sprzęgło w MF 255, bo nie mogę załączać przekaźnika (za wysoko łapie sprzęgło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[KOSZTOWAŁ 35000ZŁ MA WYLATANE DRAŻKI POPIERD...ELEKTRYKE ALE MOTOR CHODZI PIĘKNIE, KLIMA DZIAŁA ,TAPICERKA CAŁA NAWET RADYJKO MA OLEJE WYMIENILIŚMY MA MIEJSCA GDZIE SIE POCI ALE MYŚLE ŻE PORADZIMY SOBIE JAK WŁOŻYMY TROCHE KASY BĘDZIE OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostro metr do przodu ociazniki wysuniete ;| ? a to masz przedniego tuza tak. ? no ja mam bez chociazm tez mi zalezalo zeby kupic z tuzem przednim zawsze to by sie kupilo i sie zaczepilo jakas maszyne no a plóg to musze przyznac masz zaje.... az 2 tony to pewnei w sam raz na taki ciagnik co ? no a co do 5 skiba to pewnei masz szerokie odkladnice ja to mam w swoim plogu dosyc wąskie no ale jak wysune na maxa to pewnei gdzies 1.80m maa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JUZ WSZYSTKO JASNE NIE MA TAKICH OBR. ZA DUZO NARAZ INFORMACJI I POMYŁKA W INTERPRETACJI .DZIĘKI ZA INFORMACJE . ALE PROSZĘ O NAMIAR JAKIEGOŚ KATALOGU CZY SCHEMATU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ramiona tuza + belka nośna i obciązniki od maski są daleko. Przedni tuz narazie nosi obciążniki i wieżyczkę od widlaka. Prynajmiej nawozy jest jak z tira zdejmować a i drewno się nieźle ładuje. Myślałem na początku żeby kupić sobie wał do pługa na przedni podnośnik, taki przezucany robi expom (terra) i brodnica ale stwierdziłem, że to dla tego mf-a już będzie za dużo a nie chcę go zarżnąć. Ale 3-metrowy wał zawieszony z przodu a z tyłu agregat upr-siewny to już rozsądne rozwiązanie. Tylko nie nie wiem czy nowy (z brodnicy nie są drogie ale lekkie) czy używamego szukać, ale cięzko trafić. Widziałem u handlarza takie dwa fajne tylko że już sprzedane były, podobno nawet nie zdążył ich z samochodu zdjąć.

Odkładnie w pługu mam szerokie + listwy przedłużające - pięknie to pracuje i pole czyściutkie po orce, ale trakror lekko nie ma szczególnie jak gdzieś cięższa gleba. Z zawieszanych Kverneland robi większe tylko pługi EG 100 tamte ważą coś koło 2,2 tony, później już tylko półzawieszane. 85, 100 to rozstaw korpusów, rama jest ta sama tylko 100 można rozbudowć do 5 bo obrotnica jest mocniejsza.

U ciebie jak jest na 1,6 m to faktycznie nie jest tak ciężko, ale czy nie lepiej zamiast tej 5-tej skiby uczepić jakiś wał do pługa? Na allegro pełno tego jest nawet po rozsądnych cenach. Na taką szerokość to powinien spokojnie z wałem pociągnąć, a ile zaoszczędzisz na uprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no co do ciezkosci to wcale nie sjest mu ciezko ciagac ten plug bo w zeszlym roku ciagalem go zetorem 8540 i musze powiedziec, tez niezle szlo chociaz dla zetora to juz bylo cos.A narazie to ja wal do pluga odloze bo mam juz poorane wszystko prawie tylko jeszcze jak kukuryydze skosze to zaorze takze mamlo zostyalo a na nastepny rok moze and tym sie zastanowie.Ale zawiodlem sie na ciagniku wkoncu nie malo sumke wlozylem w ten ciagnik a on mi szwankuje a dalej dochodza nowe awarje;| i musze koniecznie zalatwic katalog nie wiesz gdzie go tanio mozna kupic ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...