Skocz do zawartości
Ls451

Pytanie odnośnie programu świetlnego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Od niedawna zajmuję się hodowlą kury nioski na jaja...a dokładniej Rosy.

Moja wiedza w temacie jest jeszcze nadal nieco ograniczona , dlatego chciałbym uprzejmie prosić was o poradę jako już bardziej doświadczonych hodowców.

 

Jak dobrze słyszałem niezmiennie ważną rolę w hodowli - wzrostem, rozwojem i późniejsza nieśnością ptaków pełni program świetlny. Do tej pory tego nie stosowałem ponieważ zupełnie o tym nie słyszałem ( jestem raczej niedużym hodowcą.. coś ala bardziej gospodarstwo pod wolny wybieg z dwoma budynkami pod kury... nie ferma z 5 kurnikami 10x100m2 )

 

Zamierzam wstawić bardzo niedługo około 1 tys. 1 dniowych kurczaków rosy. Pomieszczenie czyste jest, nagrzana gruba warstwa słomy jest, temperatura przy grzaniu pod wstaw okolo 30-32 stopnie bedzie, pasza pelnoporcjowa jak i dostep do poidel zapewniony. Teraz pozostaje sprawa programu swietlnego. Moje poprzednie stado nioslo sie w granicach 50-60% z czego wina padla glownie na brak pgramu swietlnego jak mi powiedzial weterynarz od drobiu bo niby slabo i nierowno sie przez to rozwinely.

 

Zaopatrzyłem się już w jakiś program świetlny ale pojawiaja sie przy nim kolejne pytania, zaczne moze od tego jaki program swietlny posiadam...

 

sa jego dwa warianty i chcialbym dobrac jak najbardziej optymalny dla Rosy.

 

I. STANDARD

wiek w tyg

1tydz- 22h swiatla/doba

2- 20

3- 18

4- 16

5- 14

6- 12

7 - 10

8-16tyg - 8h

17- 9

18-10

19- 11

20 -12

21-24tyg - 13 h

25 i dalej do konca 14h

 

lub tzn II sposob na "WCZESNA DOJRZALOSC"

 

1 tydz -23h

2 -18

3 - 13

4-15 tyg 8h

16 - 9

17- 10

18-11

19- 12 h

20-22 13h

23 i dalej 14 h

 

I tu Moje pytania:

 

1. Który z tych dwóch programów świetlnych lepiej wybrac jeśli głównie chciałbym postawić na to aby ptaki rozwijały sie prawidłowo, aby szybciej zaczeły sie nieść i zeby robily to równo, noi aby wielkosc jaj byla jak najwieksza? Ważniejsze jest dla mnie aby kury niosly sie rowno i mialy duze jaja a mneij wazne aby ta ilosc byla tak "kosmiczna". O taki program mi chodzi... ktory z tych dwoch lepiej bedzie pasowal pod te kryteria?

 

2. Czy przy zastosowaniu tego systemu trzeba/można wdrożyć go od pierwszego dnia wstawu kurcząt 1 dniowcyh czy np lepiej poczekac np do 4-5 dnia od ich wyklucia I tygodnia aby najpierw sie nieco wzmocnily intesywnym pobieraniem paszy i wody przy pelnym calodobowym swietle?

 

3. Jesli np przykladowo ustawilbym na programatorze tak aby na dwie godziny gasilo sie swiatlo w ciagu doby np od 22.00 do 0.00 ( czyli 22h swiatla w ciagu doby) w pierwszych dniach to wydaje mi sie ze nagle zgaszenie swiatla i ciemnosc mogla by wywolac atak paniki u ptakow ( caly dzien swiatlo asz tu nagle ciemno) czy mogłbym tak zrobić i ptaki by sie przyzwyczaily do czegos takiego czy lepiej moze byloby wylaczac swiatlo w takich godzinach aby naturalnie powili owo swiatlo sie sciemnialo? Dodam ze mam mocno zacienione okna w kurniku gdzie lekko dostaje sie swiatlo + swiatlo z zarowek. W gre wchodzi tylko blyskawiczne wylaczenie swiatla w kurniku( nie mam zadnych stopniowych sciemnaiczy ani takich wynalazkow. Czy nie lepiej byloby ustawic wylaczenie swiatla np od godziny 18.30 do godziny 20.30 aby jeszcze swiatlo zza okna moglo powoli stopniowo sciemniac kurnik a ptaki nie mialy by naglego zgaszenia swiatla? Jak wy to robicie?

 

Wedle mojego programu zalecana intensywnosc swiatla to:

1 tydz 4 wat/m2,

2 tydz 3wat/m2

3 tydz 2 wat/m2

od 4-18 tyg 1-1,5 wat/m2

niesnosc 3-4 wat/m2

 

3. Czy to oznacza ze jesli moj budynek ma 300m2 to musialbym oswietlic go ronomiernie kurczakom w pierwszym tygodniu na 1200W? czyli np 12 zarowek po 100 wat? to chyba pochlonie mnostwo pradu przeciez?

300m2 x 4W = 1200W tak to wygląda niby. Poki co na pierwszy tydzien mam przygotowane 3 punkty swietlne na calymm pomieszczeniu po 100 wat czyli da mi to jakis 300 W ogolem. Czy to bedzie za malo ?

 

4. Pytanie poza tematem... Mam odzielne pomieszczenie gdzie są gniazda i kury wchodza tam tylko aby sie niesc. Czy uważacie że żarówka czerwonej barwy oraz jej natezenie tak aby mozna bylo przeczytac ledwo gazete drobnym drukiem bedzie odpowiednie do takiego pomieszczenia? Slyszalem ze ta barwa jak i slaba jasnosc wplywa na spokoj kury gdy sie niesie oraz sprawia iz kura niema takiej ochoty owe jajko rozdziobac pod soba.

 

Z gory dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję użytkowania stada powinieneś dostać z wylęgarni.

Rosa to chyba cięższa kura od innych popularnych niosek.

Chodzi o to, żeby weszła w nieśność po osiągnięciu dojrzałości płciowej

i odpowiedniej masy. Ma to wpływ na wielkość i ilość jaj w trakcie

produkcji.

Czerwona barwa światła dobrze wpływa na stado.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...