Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co jest grane, jeszcze wczoraj przed deszczem łubin był zielony, żadnych przebarwień dziś rano widzę, że zrobił się zupełnie jasny (biały lekko żółty) zgłupiałem zupełnie, deszcz mu zaszkodził czy co? I to w przeciągu kilku godzin taka zmiana barwy Italian a jak u Ciebie sprawa wygląda i jak z tymi przebarwieniami było, znikły same czy pryskałeś dolistnymi nawozami??

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to wcześniej pryskałeś afalonem. po deszczu wsiąkł głębiej i szkodzi łubinowi. To wada Afalonu i zbyt płytkiego siewu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś próbował pryskać Basagranem (gdzieś mi się obiło o uszy, że można go zastosować w łubinie)?

 

W 1999 roku prysnąłem łubin żólty Basagranem. Nawet połowa dawki tego środka zalecana w grochu potrafi zniszczyć łubin. Zdecydowanie odradzam odchwaszczanie łubinu Basagranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co czytam to wcześniej pryskałeś afalonem. po deszczu wsiąkł głębiej i szkodzi łubinowi. To wada Afalonu i zbyt płytkiego siewu.

 

Potwierdzam co pisze szopen72. W 2006 roku opryskałem po siewie groch Afalonem. Zaraz po zabiegu przyszedł deszcz. W miejscach nieco podmokłych na polu niemal wypaliło groch.

Z tego co pamiętam to na etykiecie Afalonu jest napisane żeby nie stosować go na glebach piaszczystych. Do odchwasczania łubinu polecam metamitron (np. Goltix 700 SC) najlepiej zaraz po siewie. Tanio to nie jest bo trzeba dać 4l/ha (około 290 zł/ha) ale za to w 100 % bezpiecznie dla łubinu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co czytam to wcześniej pryskałeś afalonem. po deszczu wsiąkł głębiej i szkodzi łubinowi. To wada Afalonu i zbyt płytkiego siewu.

 

Potwierdzam co pisze szopen72. W 2006 roku opryskałem po siewie groch Afalonem. Zaraz po zabiegu przyszedł deszcz. W miejscach nieco podmokłych na polu niemal wypaliło groch.

Z tego co pamiętam to na etykiecie Afalonu jest napisane żeby nie stosować go na glebach piaszczystych. Do odchwasczania łubinu polecam metamitron (np. Goltix 700 SC) najlepiej zaraz po siewie. Tanio to nie jest bo trzeba dać 4l/ha (około 290 zł/ha) ale za to w 100 % bezpiecznie dla łubinu.

 

Przypuszczam, że macie rację na podmokłej części pola zauważyłem te przebarwienia na drugi dzień po deszczu, na szczęście są tylko place a nie na całości. A czy ten porażony łubin "wyliże się" czy raczej już po nim??

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy ten porażony łubin "wyliże się" czy raczej już po nim??

 

Generalnie jestem optymistą i wierzę w rośliny, że są w stanie choć częściowo nadrobić błędy rolnika, ale podejrzewam, że z Twoim porażonym łubinem będzie coraz gorzej.

No, ale może się mylę. Zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz byc optymista moj byl tez caly az bialy ale teraz juz nie ma sladu - jedynie tam gdzie mialem postoje z opryskiwaczem to spalilo do zera ale mozna sie bylo spodziewac. kwestia tygodnia - bez dodtkowych opryskow pownien dojsc do siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam problem. zauważylem dzika zwierzyne u mnie na polach (głównie sarny) która niczym kosiarka pustoszy mój lubin. wiem ze slodki moglem sie tego spodziewac ale moze znacie jakies sprawdzone sposoby walki z tym.....prosze o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze też się o to obawiałem, ciekawe co tam u mnie na polach się dzieje. Nie wiem czy jest jakiś sposób, może ktoś bardziej doświadczony wypowie się na ten temat.

 

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie porostawialem w odstepeach co 100m takie "strachy" ze starych kurtek i szmat teraz jeszcze dostalem od mysliwego jakis plyn polalem nim te kurtki i szmaty podobno moze jakos pomoc. powiedzcie co jeszcze jest skuteczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jan222 daj mi swoje gg albo napisz do mnie

4704086 zazwyczaj jestem niewidoczny, aczkolwiek prawie codziennie korzystam z komputera, przeważnie wieczorem.

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam problem. zauważylem dzika zwierzyne u mnie na polach (głównie sarny) która niczym kosiarka pustoszy mój lubin. wiem ze slodki moglem sie tego spodziewac ale moze znacie jakies sprawdzone sposoby walki z tym.....prosze o pomoc
Kupić u ruskich fiinte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłoście sie do kola lowieckiego to dadza wam takie odstraszacze na dziki (strasznie to smierdzi ) . Rozstawicie i powinno byc po problemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziu, ale mam chwaściska na lepszych kawałkach gleby! Wszędzie pryskałem jednakowo, na słabszych piaskowych glebach mam czyściutko na lepszych w miarę czysto tylko gdzie nie gdzie chwasty rosną a na obszarze tak z 1ha to chwasty zakryły ziemię! Łubin jest co prawda wyższy ale czy zdoła zadusić te chwasty czy prysnąć czymś jeszcze?? (jarmuszka, powój, trochę modraku i pies wie co jeszcze). Łubin ma wysokość ok 25 - 35cm.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja pierdziu, ale mam chwaściska na lepszych kawałkach gleby! Wszędzie pryskałem jednakowo, na słabszych piaskowych glebach mam czyściutko na lepszych w miarę czysto tylko gdzie nie gdzie chwasty rosną a na obszarze tak z 1ha to chwasty zakryły ziemię! Łubin jest co prawda wyższy ale czy zdoła zadusić te chwasty czy prysnąć czymś jeszcze?? (jarmuszka, powój, trochę modraku i pies wie co jeszcze). Łubin ma wysokość ok 25 - 35cm.

 

pozdrawiam

 

No i prysnąłem kawalątek 0,22ha na próbę. Dałem Mistral (metabruzyna) 100g/1ha i Chwastox Extra 1l/ha. Poczekam, ze 3 dni na efekt, jeżeli będzie zadowalający to będę pryskał wszystko co z chwastem

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Panowie wszystko ścieło, nie nie chwasty... a łubin, chwasty mają się całkiem dobrze Opryskałem wczoraj wieczorem na próbę a rano pole wygladało prawie jakbym przejechał walcem (no nie zupełnie bo łubin przegiął się w pół) po obiedzie w niektórych miejscach troszkę się pozbierał, przed chwilą wypryskałem na niego 400l wody + 5kg siarczanu magnezu - zobaczymy czy coś się da uratować (nie najlepiej to wygląda). Jak będę widział poprawę to jutro powtórzę zabieg + dodam troszkę mocznika . Najgorsze jest to, że teraz już nic nie poradzę na chwasty w reszcie łubinu. Ten eksperyment niestety nie powiódł się.

 

Może ktoś ma jakiś sprawdzony sposób??

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w łubinie mozna stosować goltix ale aż 4l/ha, myślałem, że są inne herbicydy. Stosował może ktoś basagran na łubin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w łubinie mozna stosować goltix ale aż 4l/ha, myślałem, że są inne herbicydy. Stosował może ktoś basagran na łubin?

 

Kopiuję post napisany przeze mnie 20 maja 2008:

W 1999 roku prysnąłem łubin żólty Basagranem. Nawet połowa dawki tego środka zalecana w grochu potrafi zniszczyć łubin. Zdecydowanie odradzam odchwaszczanie łubinu Basagranem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ja w zeszłym roku też prysnołem Basagranem łubin wąskolistny i szlak go trafił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak tam wasze łubiny? Mój ma strasznie sucho i kwitnie część roślin ma już strączki a część zupełnie zwiędła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kiedy kosi się łubin żółty? Sieję go pierwszy rok.Czy należy go opryskać jeszcze randapem przed koszeniem? Może mio ktos udzielic informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie co ciekawe łubin jest wyzszy niz podawali w ulotce co do tej odmiany poza tym srednio naliczylem ok 15 dojrzalych pelnych strakow jednak teraz zauwazylem ze z bocznych odrostow robia sie kolejne gdzieniegdzie jest ich ponad 20 ale te nowe sa jeszcze o polowe mniejsze od tych starszych..u sasiadow patrzylem to nie ma czegos takiego tylko ze oni maja gorzki......aha i co najciekawsze zauwazylem rowniez ze na nowo zaczyna kwitnać szkoda bo pewnie te nowe straki nie zdarza dorosnac do optymalnych rozmiarow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w temacie antraktozy? Czy zagrożenie już minęło, bo mój żółty właśnie przekwita, więc jest jeszcze ostatnia szansa na zabieg.

Posiałem żółtego Mistera i wąskolistnego Cezara - czy rzeczywiście mają niepękające strąki i można spokojnie poczekać aż cały dojrzeje, bo już widzę, że będzie nierówno dochodził - na dołku jeszcze kwitnie a na górce już są piękne strąki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...