Skocz do zawartości
jan222

Wapnowanie pól???

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie czy miało by sens rozwiezienie dolomitu na podorywke później bardzo dobre rozbronowanie tego wszystkiego i na koniec nawiezienie obornika???

 

wapnowanie nie koliduje z wyworzeniem obornika w tym samym czasie ponieważ wapno ma za zadanie zobojętniać glebe a obornik natomiast jest kwasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha a jakim siarkowym czy mrówkowym... aleś sie mądrości naczytał... i jeszcze sie z innymi dzielisz... heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie czy miało by sens rozwiezienie dolomitu na podorywke później bardzo dobre rozbronowanie tego wszystkiego i na koniec nawiezienie obornika???

 

wapnowanie nie koliduje z wyworzeniem obornika w tym samym czasie ponieważ wapno ma za zadanie zobojętniać glebe a obornik natomiast jest kwasem

Z tego co ja wiem nie jest zalecane wywożenie obornika i wapnowanie w jednym roku!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek jeśli twoje gleby wymagają wapnowania to wysiewaj i nie patrz na obornik.Znikome straty azotu są niczym w stosunku do niedoboru Ca-Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jezeli obornik wywiezie na pole w upalny dzien i zostawi go do nastepnego dnia bez wymieszania z ziemia to azotu i tak malo w nim pozostanie ..............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Romek jeśli twoje gleby wymagają wapnowania to wysiewaj i nie patrz na obornik.Znikome straty azotu są niczym w stosunku do niedoboru Ca-Mg.

 

U mnie problem jest w tym że ja nawiozłem dolomitu na pola które jednak właściciel mi oDebra1ł i mam tego kilkanascie ładnyych ton i lepiej zeby to leżało gdzies w ziemi niz na kupie, no ale porozwoziłem to juz na inne kawałki i problem z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie czy miało by sens rozwiezienie dolomitu na podorywke później bardzo dobre rozbronowanie tego wszystkiego i na koniec nawiezienie obornika???

 

wapnowanie nie koliduje z wyworzeniem obornika w tym samym czasie ponieważ wapno ma za zadanie zobojętniać glebe a obornik natomiast jest kwasem

kolego djhawks a te stwierdzenie ze wapno nie koliduje z obornikiem to jest czyms poparte czy to twoje widzi-mi-sie bo z tego co ja wiem( z wykładów na ar poznan) to nie jest delikatnie mówiac zalecane stosowanie i tego i tego na raz a jesli nie jest zalecane to wniosek jest tylko jeden jedno na drugie ma ujemny wpływ proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to chodzi wapno jeśli jest wymieszane z gleba a następnie przychodzi na to obornik powoduje to że oba składniki wzajemnie się neutralizują...działanie wapna napewno będzie ale mniejsze...najlepiej jednego roku dać wapno a na drugi obornik lub odwrotnie

 

Nie cytuj poprzedniego posta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie kiedy najlepiej pobierać próbki gleby do badania zawartości potasu fosforu magnezu i zbadanie ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można przez cały rok jednak najlepiej po zbiorze rośliny przed wapnowaniem, nawożeniem itp na ściernisku najlepiej sie pobiera...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a stosował ktos z was dolomit z Siewierza?

ja chce go dac pod orkę zimowa i na wiosne wjechac tam z jeczminiem- co sadzicie, bo bedzie to moja pierwsza przygoda z wapnem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie KRIR jest informacja, że wapnowanie gleb kwalifikuje się do pomocy de minimis czy Ktoś korzystał z tej pomocy bądź wie jak ją uzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a stosował ktos z was dolomit z Siewierza?

ja chce go dac pod orkę zimowa i na wiosne wjechac tam z jeczminiem- co sadzicie, bo bedzie to moja pierwsza przygoda z wapnem?

Polecam ten nawoz.Jest idealny na słabsze gleby,uzupełnia niedobor magnezu,a w wypadku pozostawienia pod chmurka można go wysiac na drugi rok, gdyż nie bryli sie.Wysiałem tego nawozu co najmniej 300 ton i nigdy nie narzekałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaką ma zawartość wapna i magnezu? Jak jest drobny? I może ceny?

 

Zawartość 50% CaO+MgO w tym nie mniej niż 20% MgO

Drobny - wg PN do 2mm, w praktyce powiedzmy na oko co 0,5mm po 25%.

 

Jak jest dobry - niech Gargamel opisze, sam jestem ciekaw.

Cena - coś koło 20zł netto loco zakład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotacja do wapnowania jest w kilku województwach, na pewno w wielkopolskim, chyba w łódzkim i kujawsko-pomorskim. Mozna dostac 40-45% zwrotu kosztow zakupu wapna. Zadzwon do swojej Izby Rolniczej to dowiesz sie wiecej.

 

 

 

 

 

Na stronie KRIR jest informacja, że wapnowanie gleb kwalifikuje się do pomocy de minimis czy Ktoś korzystał z tej pomocy bądź wie jak ją uzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wapno budowlane raczej się nie opłaca ze względu na swoją cenę ,ale wapno nawozowe tlenkowe 60-70% CaO ,jak najbardziej ,niewskazane jest stosowanie na ziemie lekkie o niskiej zawartości próchnicy ,jeżeli masz gliny ,iły,czarnoziemy, to jak najbardziej i zwrot kosztów jest najszybszy,powoduje także rozluźnienie struktury gleby przez ci łatwiej się uprawia ,jeżeli masz piaski to węglanowe,najlepiej kreda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tlenkowym swietny pomysl na ciężkie gleby, problemem jest tylko cena. Tlenkowe kosztuje u producentów nawet po ok 150 zł/t. Zamiast tego mozna sprobowac mączke wapienną. To bardzo drobno zmielone wapno, największe ziarna mają nie wiecej niz 0,1 mm srednicy. Dla porównania zwykłe wapno węglanowe moze miec ziarna o średnicy do 2 mm. Wlasnie dlatego ze mączka jest tak drobna w glebie powinna dzialać błyskawicznie. Powinna miec jakies 50% czystego składnika tzn CaO a kosztuje ok 70-80 zł/t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ odpowiedź jest banalnie prosta. Należy wysiać takie jakie jest potrzebne na danym polu;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie czy zna ktoś może jakiś sposób na doraźne ograniczenie negatywnych skutków zakwaszenia gleby na rośliny? Tzn chodzi mi o to, że mam zakwaszoną glebę, a chciałbym zasiać na niej jęczmień, a jak wiadomo jest on wrażliwy na zakwaszenie gleby. Wapnowanie pól mam zaplanowane dopiero na okres pożniwny i tak się zastanawiam czy są może jakieś nawozy lub opryski, które by doraźnie pomogły. Napiszcie co o tym sądzicie. Z góry dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...