Skocz do zawartości
jan222

Wapnowanie pól???

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

jesli chodzi o dobre wapnowanie i w miare tanie, nie dajcie sie namówic na zadne algi i inne cudownosci. Reklama czyni cuda, tylko kasy żal:) O dolomitach nawet nie wspominam. Od zeszłego roku produkuje sie juz w Polsce kredę granulowaną o aktywnosci chemicznej duzo powyzej 90% w formie weglanowej. Poki co nie wymyslono lepszego srodka do odkwaszania gleby w relacji reaktywnosc-forma weglanowa. Dla zainteresowanych słuzę literatura i badaniami. Cena granulatu to 295 netto w BB loco zakład. Jesli macie jakies pytania odnosnie wapnowania i róznic w wapnach na rynku, z przyjemnoscia odpowiem.

www.kzkpolska.com

dzisiaj na dniach-pola w Grubnie kuj-pom. byli z tej firmy pytałem o cene 380zł za tone w zestawie 24 tony w rejon Grubna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w zeszłym sezonie za duńską kredę z dostawą do gospodarstwa płaciłem około 160zł/t z tymże nie była ona granulowana, tak czy inaczej nie jest to najtańszy sposób odkwaszania gleb lecz jest szybki i skuteczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Kraszana i też do pozozstałych.

 

Po żniwach będę odchwaszczał roundupem i rozsypywał ten wapniak kornicki, podejrzewam że wapno wysypie dopiero koło 10 września. Po usunięciu chwastów chciałem zaorać pole i dopiero rozsypać wapno, potem kultywator nawozy brona, sianie i brona.

 

Termin siewu to 20 września i czy mogę 10 dni po rozsypaniu wapniaka kornickiego już siać ozime pszenżyto i pszenicę ??

 

Lepszy efekt bedzie tego jak zaplanowałem czy moze wapniak na odchwaszczone roundupem ściernisko i podorywka, potem nawóz, brona, sianie, brona ?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej dobrze wymieszać to wapno czyli rozsypać je na ściernisko a następnie podorywka/kultywator, orka i następnie siew, który można wykonanać bezpośrednio po rozsiewie wapna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

odpowiedz juz otrzymałes. Moge Ci tylko doradzic weryfikacje ceny wapniaka kornickiego i koszelowskiego, to te same pokłady kredy a cena pewnie sie rózni. W necie jest telefon do "wapniaka koszelowskiego" 0 695 325 796. Po prostu porównaj co tansze,bo efekt bedzie ten sam.

 

Pozdrowienia

 

 

 

Pytanie do Kraszana i też do pozozstałych.

 

Po żniwach będę odchwaszczał roundupem i rozsypywał ten wapniak kornicki, podejrzewam że wapno wysypie dopiero koło 10 września. Po usunięciu chwastów chciałem zaorać pole i dopiero rozsypać wapno, potem kultywator nawozy brona, sianie i brona.

 

Termin siewu to 20 września i czy mogę 10 dni po rozsypaniu wapniaka kornickiego już siać ozime pszenżyto i pszenicę ??

 

Lepszy efekt bedzie tego jak zaplanowałem czy moze wapniak na odchwaszczone roundupem ściernisko i podorywka, potem nawóz, brona, sianie, brona ?

 

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym dawkowaniem wapniaka kornickiego czy koszalowskiego ? jeśli przykładowo mam gleby lekkie i dostanę w zaleceniach wapnowanie potrzebne to zgodnie z tabelką z broszury ze stacji chemiczno-rolniczej to mam dać 2,5 tona Cao na 1 ha a więc wapniaka muszę dać 5 ton ?? On ma tylko 50% CaO więc tak by wychodziło.

 

Mam do zwapnowania 4ha więc wychodzi że potrzebuję 20 ton wapniaka razy 400 zł /ton = 8 tys zł

 

Na alegro jest wapno weglanowe 53% CaO z kopalni po 15 zł /tona a więc koszt 20 ton takiego wapna to 300 zł + max 1000 zł za dowóz to 1300 zł

 

Jakoś nie widzę zasadności przepłacania za wapniak, może coś źle liczę, może ktoś mi doradzi dlaczego lepiej zastosować wapniak (wiem że szybciej się rozpuszcza ale to słaby argument jak na 7 tys zł różnicy)

 

 

http://www.allegro.pl/item723890977_wapno_weglanowe_53_cao.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, 7000 zł to duza róznica. Wez jednak pod uwage nastepujace rzeczy:

 

1. Porównujesz granulat do materiału sypkiego ( zawsze bedzie duza róznica w cenie)

 

2. Wapniak ma reaktywnosc ponad 90% udokumentowany badaniami, a materiał o którym piszesz najprawdopodobniej nie ma takich badan, bo reaktynosc jest żadna, wiec nikt tego nie upubliczni sam z siebie

 

3. Rozwiazaniem , jesli mocno liczysz koszty jest zakup wapniaka mielonego, cena ok. 150 zł ( to ten sam materiał, tyle ze nie granulat) i potrzeba do niego siewniki typu RCW badz Piast, wtedy róznica w cenie jest znacznie mniejsza a róznica w działaniu gigantyczna,. tel do producenta ten sam co podany nizej.

 

Przemysl i wybierz to co Ci sie opłaca.

 

Pzdr.

 

Ps. Nie sugeruj sie tylko zawartoscia CaO, marmur tez ma go sporo, tyle ze sie nie rozpuszcza...

 

 

 

Jak to jest z tym dawkowaniem wapniaka kornickiego czy koszalowskiego ? jeśli przykładowo mam gleby lekkie i dostanę w zaleceniach wapnowanie potrzebne to zgodnie z tabelką z broszury ze stacji chemiczno-rolniczej to mam dać 2,5 tona Cao na 1 ha a więc wapniaka muszę dać 5 ton ?? On ma tylko 50% CaO więc tak by wychodziło.

 

Mam do zwapnowania 4ha więc wychodzi że potrzebuję 20 ton wapniaka razy 400 zł /ton = 8 tys zł

 

Na alegro jest wapno weglanowe 53% CaO z kopalni po 15 zł /tona a więc koszt 20 ton takiego wapna to 300 zł + max 1000 zł za dowóz to 1300 zł

 

Jakoś nie widzę zasadności przepłacania za wapniak, może coś źle liczę, może ktoś mi doradzi dlaczego lepiej zastosować wapniak (wiem że szybciej się rozpuszcza ale to słaby argument jak na 7 tys zł różnicy)

 

 

http://www.allegro.pl/item723890977_wapno_weglanowe_53_cao.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan no tak ale to wapno z allegro jest pewnie z kopalni Morawica koło Kielc a u nich mielą wapień jurajski, chyba jest to inaczej kamień wapienny ??

 

Jeśli tak to rozpuszcza się 60-80% a kreda 90% więc różnica niewielka w jakości a w cenie olbrzymia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skad wziałes 60-80% ????? jesli tak mowia, niech pokaza badania. takie wielkosci sa po prostu niemozliwe przy takim wapieniu. Do tego pisza ze frakcja jest 0-2 - 0-4 mm. Stary, jesli nie jest to pył jego reaktywnosc jest tragiczna. Nie ma co gadac, popros o badanie na reaktywnosc i sprawa jasna.

 

pzdr

 

ps. jak maja badania na reaktywnosc to bardzo mnie zaskoczysz

 

 

 

Kraszan no tak ale to wapno z allegro jest pewnie z kopalni Morawica koło Kielc a u nich mielą wapień jurajski, chyba jest to inaczej kamień wapienny ??

 

Jeśli tak to rozpuszcza się 60-80% a kreda 90% więc różnica niewielka w jakości a w cenie olbrzymia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skad wziałes 60-80% ????? jesli tak mowia, niech pokaza badania. takie wielkosci sa po prostu niemozliwe przy takim wapieniu. Do tego pisza ze frakcja jest 0-2 - 0-4 mm. Stary, jesli nie jest to pył jego reaktywnosc jest tragiczna. Nie ma co gadac, popros o badanie na reaktywnosc i sprawa jasna.

 

pzdr

 

Reaktywność mam z ulotki wapniaka kornickiego:

Kreda (w tym wapniak również) - 90% w pierwszym roku

Kamień wapienny - 60 do 80% nie podali w jakim okresie

Dolomit - 30% w ciągu 4 lat

Marmur - 30% w ciagu 4 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku wysiałem wapno weglanowe z kopalni Bełchatów na sciernisko i przyorałem. CaO aktywność chemiczną podali na 60-65%. Czy wysiany jeczmień ozimy coś "odczuje"? wysiałem ok 1,5t/ha gleby lekkie piaszczyste?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś może odczuje tylko wapno z Bełchatowa za dobre nie jest, to odmiana 07 czyli ma jakies 30% moze trzydziesci kilka % CaO. Jak dales 1,5 t na ha do to dales moze 0,5 tony czystego skladnika - malutko. W dodatku jak piszesz masz glebe lekką piaszczystą, to pewnie i magnezu tam brakuje a wapno z Bełchatowa magnezu nie zawiera. Dobrze byloby jakbys mial badanie gleby zrobione bo wtedy masz czarno na bialym napisane ile czego jest w glebie, a jeszcze np stacja chemiczno rolnicza może Ci od razu dac z wynikami wyliczoną dawkę wapna. Jak nie masz badań to pewnie jeszcze ze 2 tony dolomitu moznaby tam dolozyc. Tylko z jakiejs dobrej kopalni zeby był drobno zmielony, np z Żelatowej albo z Radkowic. Taki dolomit ma jakies 32% CaO i 17% MgO i jak jest naprawde dobrze zmielony to moze miec reaktywnosc wlasnie nawet 60%. Sa inne tansze kopalnie ale tam sprzedają syf czyli taki grubo zmielony dolomit z reaktywnoscią moze 25- 30%. Inaczej moze szkoda jęczmienia bo pamietaj ze jęczmień ma ze zbóż najwyższe wymagania co do zakwaszenia gleby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedawno miałem okazję rozmawiać z kilkoma naukowcami z Instytu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław, mówili wprost ze podniecanie sie reaktywnością wapna to nowa moda która przyszła nie wiadomo skąd i ogólnie to ich bawi. Inna "moda" ktorą tez wysmiewali to podawanie skladu nawozu w węglanie czyli np w CaCO3. W Polsce czysty skladnik w wapnie podaje sie w tlenku wapna czyli w CaO, nawet jak jest to jakies wapno węglanowe czyli takie gdzie jest tylko węglan wapnia czy węglan magnezu to tez czysty składnik podaje sie w przeliczeniu na CaO. Według nich przy wapnie liczy sie po pierwsze zawartość czystego składnika czyli CaO lub suma CaO + MgO a po drugie rozdrobnienie nawozu. I faktycznie np dolomit bedzie skałą najstarszą wiec musi być drobno zmielony, tak do 2 mm. Kolega Kraszan wspomina o 0-4 mm. Tu ma racje ze to scierwo, wedlug Ustawy o Nawozach i Nawożeniu (ustawe mozecie sami znalezc w internecie) w przypadku wapna nawozowego chyba 90% musi przechodzic przez sito o srednicy oczka 2mm (nie chce mi sie dokladnie juz dzis szukac). Wiec jak komus przywiozą taki gruby żwirek gdzie sa kamyki średnicy wlasnie 4 czy 5mm to to juz nie jest wapno nawozowe tylko jakies kruszywo do budowy drogi. Po pierwsze takie kamyki przez dlugie lata sie nie rozpuszczą w ziemii, po drugie według Ustawy nawozowej cos takiego grubszego to juz nawet nie jest nawóz. Sądząc z wypowiedzi kolego Kraszana zajmuje sie on sprzedażą tego wapniaka więc jasna sprawa ze swój produkt chwali. Tyle tylko ze wapno o takim samym skladzie (ktos wspominał ze np z Morawicy) jest o niebo tansze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już po wapnowaniu,

 

Zamówiłem transport 28ton z kopalni Bukowa wapna węglanowego 50% CaO odmiana 04. Od razu tego samego dnia zabrałem się za wysiew a skończyłem po tygodniu. Siałem zwykłą siewką do nawozów (o dziwo udało się ale mieszadło musiało pracować), miałem szczęście bo niepadał deszcz i wapno nie było wilgotne. Strukturą wapno przypominało tego wapniaka a było od niego o niebo tańsze.

 

Wiem że wapno z kredy jest lepsze, ale jak mam płacić 5 razy tyle to wolę mieć zwapnowane pole po 2 latach a nie roku jak w przypadku kredy.

 

ps. Radzę wam zawsze ważyć samochód z wapnem bo u mnie zabrakło prawie 10 ton i oczywiście jakiś dokument z kopalni potwierdzający jakie to wapno, bo czasami wciskają kruszywo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jestem tu nowy i od dłuższego czasu przyglądam sie waszym opinią na temat wapnowania.Sezon zimowy to czas w którym liczne zakłady mają obniżki na swoje wapna nawozowe i stąd moje pytanie odnośnie wapna dolomitowego.Mam zamiar kupić kilka zestawów tego wapna ale nie wiem która z kopalni ma je najbardziej rozdrobnione.Czy możecie mi poradzić gdzie szukać?Zaznacze że jestem z opolskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kupuj dolomitu ,chyba że masz dobre ph i nie chcesz aby ci się obniżało przez następne lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie częsc pol ma ph na poziomie 6 i tam chce rozsiać dolomit tylko jakis lepszy a tam gdzie ph mam od 4,5 w tym roku zastosowałem standard cal.Rozmawiałem we żniwa z przedstawicielem z Nordkalku i powiedzial że nie ma nic przeciwko stosowaniu dolomitow pod warunkiem że będzie drobno rozdrobniony a gleba będzie wstępnie odkwaszona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym roku siałem dolomit zabkowice i zelatowa

zelatowa - jak zwir pow 2 mm

a zabkowice ok bardzo drobno zmielone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja już po wapnowaniu,

 

Zamówiłem transport 28ton z kopalni Bukowa wapna węglanowego 50% CaO odmiana 04. Od razu tego samego dnia zabrałem się za wysiew a skończyłem po tygodniu. Siałem zwykłą siewką do nawozów (o dziwo udało się ale mieszadło musiało pracować), miałem szczęście bo niepadał deszcz i wapno nie było wilgotne. Strukturą wapno przypominało tego wapniaka a było od niego o niebo tańsze.

 

Wiem że wapno z kredy jest lepsze, ale jak mam płacić 5 razy tyle to wolę mieć zwapnowane pole po 2 latach a nie roku jak w przypadku kredy.

 

ps. Radzę wam zawsze ważyć samochód z wapnem bo u mnie zabrakło prawie 10 ton i oczywiście jakiś dokument z kopalni potwierdzający jakie to wapno, bo czasami wciskają kruszywo

Podobne bylo do wapniaka kornickiego czyli granulowane?Mam ulotke z Osadkowskiego i te wapno jest takie białe i sypkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak kupowalem ostatnio wapno z raciborowic, moze niznane, ale Nordkalk stamtad bierze i firmuje je swoim znakiem, sztygar kopalni pokazal mi badania IUNG Puławy, z ktorych wynika ze skala wapienna (badania dot skały) posiada 76% wapnia, gdyby to przeliczyc na wapno palone to jest 50%, do tego jakies mikroelementy typu cynk w śladowych ilosciach, wziąlem sobie troszeczke tego wapna do domu i zrobilem roztwor wodny, dobrze wymieszalem i odcedzilem, i uwaga!!!: po dokladnym zwarzeniu na precyzyjnej wadze wynik nastepujący, 25% z calej tej masy to działające wapno, reszta to piach, jednak porownalem z innymi wapnami weglanowymi i wlasciwie to dobry wynik, przywiozlem sobie sam wapno, po 21 ton na przyczepie, i rozsypalem po 5ton/ha na 10 ha gdzie pH wynosilo 4,6 zostalo wymieszane ze scierniskiem talerzowka i posiana pszenica, efekt piorunujący tego wapno, proponuje kazdemu przed zakupem wapna zrobic sobie taka probe na reaktywnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie wprowadzaj w czytajacych w bląd odnośnie wymyślonej przez siebie metody na sprawdzenie stopnia reaktywnosci. Do oznaczania reaktywnosci stosuje się metodę miareczkowania potencjometrycznego z kwasem chlorowodorowym. Oznaczenie to wymaga pewnej aparatury, odczynników no i wiedzy. Nie można oznaczyć reaktywnosci środków wapnujacych przy pomocy słoika i wody w kuchni. Na dzień dzisiejszy żadna kopalnia nie oznacza reaktywnosci swoich wyrobów. Podane 76 % wapna to jest weglanu CaCO3 co w przeliczeniu na tlenek CaO jak nakazuje polska norma wynosi 42,5 %. Bardzo dobrze, że zastosowaleś przy swoim pH 4,6 wapno węglanowe a nie dolomit /weglan wapnia i magnezu / ponieważ działa on szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem z cukrowni 300 t wapna defekacyjnego. Z transportem wyszło mnie średnio 18 zł/t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można wapnować wiosną przed siewem zbóż lub czy można rozsiać wapno po przyoraniu obornika wiosną przed siewem lucerny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wiosną pod zboże możesz rozsiać wapno ale nie wolno mieszać wapna z obornikiem bo wapno obornik wypala z którego nie masz żadnej kożyści. Najlepiej jest rozsiać wapno na rżysko (zespół uprawek po żniwnych i zimowa orka) a w następnym roku obornik. Pamiętaj że dajemy odpowienie wapno na odpowiednią glebe;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z rosiewaniem wapna nawozowego po siewie zbóż przed wschodami na pole przed deszczem albo przed siewem lucerny pod kultywator? Stosował ktoś kiedys wapno nawozowe zawartość 80% CA cena 500zł - 600 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...