Skocz do zawartości
jan222

Wapnowanie pól???

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś doradzić- wykonałem analizy odczyn kwaśny, zasiana jest pszenica, czym mogę poprawić oddczyn żeby nie wypalić pszenicy. Czy może to być wap-mag 200 kg/ha teraz przed zakończeniem wegetacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teraz wjedziesz na pole to próbuj. Ale moim zdaniem jest lepiej zastosować dolomit lub wapienie na wiosnę na rozmarzającą glebę w wysokości połowy zalecanej dawki. Wapienie i dolomity nie mają "parzącego" działania na rośliny. Poprzez ruchy wody pośniegowej i przymrozki wiosenne wapno powoli będzie przemieszczać się w głąb profilu glebowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, tylko teraz jest dylemat gdy wjedę z wapniem na wiosnę ograniczy on pobieranie azotu. Poczekałbym z wapnowaniem do zbioru pszenicy, ale planuje siać po niej rzepak, a ja praktykuję dawanie 100 kg siarczanu amonu pod orkę co w połaczeniu z wapnowaniem jest niedopuszcalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej wapno upośledza pobieranie potasu. Natomiast jeśli boisz się o azot to możesz roślinie da "kroplówkę" czyli nawożenie dolistne i po bólu.

Natomiast jeśli dasz wapno na rozmarzającą glebę a azot po ustabilizowaniu się pogody to i tak masz ok. 2-3 tyg. na "rozejście się" nawozów w glebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam wasze wypowiedzi i przyznam ze dowiaduje sie tu rzeczy calkiem sprzeczne z tym co do tej pory wiedzialem. Jesli chodzi o wapnowanie w celu wyeliminowanie skrzypu no i wogole wyeliminowanie skrzypu. Na moim polu wapnowanie nie miało zadnego wpływu na skrzyp a raczej go wspomogło. A kesli chodzi o głęboszowanie w celu zniszcenia skrzypu to w jednym z nuemrow miesiecznika "warzywa" doczytałem sie ze głęboszowanie sprzyja rozwojowi tego chwastu. Wziasc to na zdrowy rozum to ma sens. Wykonujac orke na polu uprawe itd robimy to w celu spulchnienia gleby by to co posiejemy mialo warunki do prawidłowego rozwoju o mozliwosc rozbudowy systemu korzeniowego w celu pobierania skł miner. wnioskuje wobec tego ze dla głębokokorzeniacego sie skrzypu głeboszoanie polepszy jedynie warunki dla jego dobrego wzrostu. gdy podglebie jest silnie zbite nie przepuszcza powietrza a tym samym zatrzymuje wzrost itd. to śa tylko moje spostrzezenia i obserwacje. A co do wapnowania w snieg i skutkach wapnowania. na moim polu pH wynosilo 3,9, potas 12,5g na 100g gleby a magnez 15,9mg, fosfor 3,6mg. po wykonaniu wapnowania 4t wapna węglanowego na 1ha pH WZROSŁO DO 5,0 POTAS 20,2MG, MAGNEZ 19,8 A FOSFOR BYL NISKI I JEST NADAL WRECZ TRAGICZNY ALE WZROSL DO 6,2MG. Kwasna gleba ma skladniki ktore sa zablokowane mowic po chlopsku chodzi tu o rozklad nawozu ktory sypiemy, w kwasnej glebie rozklada sie on na kationy i aniony wodorowe, aniony sa przyswajalne a kationy zalegaja w glebie. Wapno uwalnia te skladniki zablokowane w formie kationow wodorowych. Jedny,m zdaniem sypiąc wapno (z głową) zwieksza sie nam ilosc skladnikow mineralnych. I wapno niczego nie blokuje jak to ktos wczesniej napisal. Wapna jedynie nie mozna stosowaz razem z obornikiem. Powyzsza anliza przeprowadzona zostala przed wapnowaniem i miesiac po wapnowaniu. Aha a co do reakcji chemicznych w glebie to w temp ponizej 8 stopni gleba śpi, zadne procesy wtedy nie zachodzą. Przepraszam za mało składna wypowiedz ale chcialem wyrazic swoja opinie i podzielic sie swoimi doswiadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapno uwalnia te skladniki zablokowane w formie kationow wodorowych. Jedny,m zdaniem sypiąc wapno (z głową) zwieksza sie nam ilosc skladnikow mineralnych. I wapno niczego nie blokuje jak to ktos wczesniej napisal

 

kationy wapniowe są szybciej sorbowane przez glebę i to co piszesz nie jest prawdą do końca.jeżeli dawka wapna będzie duża wysycisz kompleks sorpcyjny kationami Ca i po ptokach inne kationy nie będą miały gdzie się przyłączyć.a aniony to znajdują się głównie w roztworze glebowym(woda)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na odkwaszanie ziemi wapnem z cukrowni po orce wiosennej i przed siewem pszenicy jarej supał bym przed agregatem to wapno w dawce ok 8ton na h ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko od razu przygotuj się na spadek plonu więcej jak 5-5,5 t/ha nie wyciągniesz.zrobiłem tak w tym roku posiałem wiosną wapno węglanowe (mielona skała) na pszenicę ozimą.susza spotęgowała efekt i 4,5t/ha potem wyszło. w mokrym roku nie będzie tak drastycznego spadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj wies ja mysle że to typowe wano to z nim trzeba uważać ale chyba to cukrowaniane nie jest takie ostre ono dosć szybko działa i zawieta NPK hehe:P ale w sumie ktoś z was zna konkretny skład tego wapna defekcyjnego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skład zależy od cukrowni z której ono pochodzi.miałem kiedyś to zwierało 30%Ca i groszowe sprawy jeżeli chodzi o npk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem zestaw wapna magnezowego ok30t ( kopalnie k.Kielc).Udało się to natychmiast mi rozsiać nie było zkawałkowane, rozsiewałem rozrzutnikiem taśmowym, efekt zadowalający jak się obejrzało pole za rozrzutnikiem.Wystarczyło wszystko na 5ha.Pole zaorałem po roku dałem próbki gleby do analizy i coś mi nie pasuje.

Pani z labolatorium stwierdza ph 3,9 - 4.5, wapnowanie konieczne zastosować 8t wapna węglanowo magnezowego na ha(oczywiście nie mówiłem że pole wapnowałem.

Ile lat trzeba aby wapno takie się rozłożyło.Znajomy stosuje wapno budowlane proszkowe sieje zwykłym rozrzutnikiem lejowym stosuje na wylocie tumel .Zabieg wykonuje wcześnie rano gdy jest rosa, potem przyoruje i mówi że efekt murowany.

Opiszcie swoje doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki było pH przed wapnem? Może by też źle pobrana próbka. Co do wapna magnezowego to rozkłada się wolno a tempo zależy od "granulacji" ja zamawiam zawsze najdrobniejsze-prawie pył bo działa najszybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slyszalem opinie ze gwaltowne zmiany ph dzialaja na glebe niekorzystnie.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu wysycasz kompleks sorpcyjny Ca i inne kationy nie mają się jak przyłączyć od cała filozofia wapnowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem zestaw wapna magnezowego ok30t ( kopalnie k.Kielc).Udało się to natychmiast mi rozsiać nie było zkawałkowane, rozsiewałem rozrzutnikiem taśmowym, efekt zadowalający jak się obejrzało pole za rozrzutnikiem.Wystarczyło wszystko na 5ha.Pole zaorałem po roku dałem próbki gleby do analizy i coś mi nie pasuje.

Pani z labolatorium stwierdza ph 3,9 - 4.5, wapnowanie konieczne zastosować 8t wapna węglanowo magnezowego na ha(oczywiście nie mówiłem że pole wapnowałem.

Ile lat trzeba aby wapno takie się rozłożyło.Znajomy stosuje wapno budowlane proszkowe sieje zwykłym rozrzutnikiem lejowym stosuje na wylocie tumel .Zabieg wykonuje wcześnie rano gdy jest rosa, potem przyoruje i mówi że efekt murowany.

Opiszcie swoje doświadczenia.

 

Wapno rozsiać i przyorać ???? bez wymieszania ??? czy źle zrozumiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ciężkiej ziemi węglan wapnia bardzo powoli działa ,przy tak katastrofalnym ph trzeba było dać taką ilość ale tlenkowego 60% ,wapno węglanowe powinno się stosować na lekkiej ziemi i do wapnowania zachowawczego gleb średnich i ciężkich kiedy ph jest blisko 6 ,wyjątek stanowi kreda która działa dość szybko .Ale najlepiej przełamać ph właśnie tlenkowym ,tylko nie kupuj budowlango bo ono jest 3 razy za drogie i ma za drobną granulację dużo pójdzie w powietrze.Ja kupowałem w eko-wapie w bukowej wyszło mi 90zł na miejscu a transportem koło 150zł za tonę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z was stosuje zamiast wapna,fosforu i potasu francuskiego polepszacza gleby. Zachód wysiewa od 20 lat, prawdopodobnie jest rewelacyjny , zwłaszcza na zbitych i zlewnych glebach. Polepsza strukturę i uruchamia pokłady zalegających w glebie pierwiastków. Stosuje się wysiewając przed orką , jak również można pogłównie . W pierwszych 3 latach daje się po 200 kg, a w nastepnych po 150. Bardzo mnie zaciekawił .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to jest?? bo u mnie na mączkę kostną mówią i sprzedają jako polepszać ale to ma Ca i P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielka ściema 32%Ca i 8%Mg w postaci granulowanej znasz cenę?

byle jakie wapno węglanowe będzie tańsze (chyba że koniecznie chcesz to amazonką rozsiać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wielka ściema 32%Ca i 8%Mg w postaci granulowanej znasz cenę?

byle jakie wapno węglanowe będzie tańsze (chyba że koniecznie chcesz to amazonką rozsiać)

racja panie kolego.kolejny cudowny nawóz kto mocno drenuje kieszen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie wielka rewelacja .200 zł za 100 kg. do tej pory . Dobrze byłoby dotrzeć do tych co stosowali to . Więcej wiedzą u Osadkowskich . Popytajcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...