Skocz do zawartości
jan222

Wapnowanie pól???

Rekomendowane odpowiedzi

ja na zakupionym gruncie mam ph 4,2

wapno na sciernisko a przed siewem zboza obornik -to dobry pomysł??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja na zakupionym gruncie mam ph 4,2

wapno na sciernisko a przed siewem zboza obornik -to dobry pomysł??????

wapno+obornik=zły pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyłki w wydruku nie było bo to było mierzone na polu i tam gdzie pokazywało 5 w miare był jęczmień a gdzie 3,5 to całkowita lipa

 

Możliwe że ten miernik jest kiepski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
timac to drogi nawóz nie każdego stać.. ale awaryjnie w wyjątkowych sytuacjach np niskie ph i zawartość P mozna zaryzykować składzik 3N 22P 0K 28Ca 25S + micro za 1860zł/t(niepamietam dokładnie składu nawozu ale coś koło tego) pozatym dają dllllugi termin bez odsetek każdy wybiera jak woli z innej firmy mam kemire 5 10 25 + micro za 1470 ale za termin leci 1% miesięcznie jak kto woli wybiera co uważa za słuszne..
no drogi drogi... ale efekt jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was stosował wapno tlenkowe Oxyfertil mix Mg 75%Cao + 25 %MgO. Cena tego produktu około 550 zł/t a dawka 0,5 do 0,8t/ha.

A może pojechać lepiej jakąś węglanówką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z was stosował wapno tlenkowe Oxyfertil mix Mg 75%Cao + 25 %MgO. Cena tego produktu około 550 zł/t a dawka 0,5 do 0,8t/ha.

A może pojechać lepiej jakąś węglanówką?

Może w Jabłonie sie pytałeś?Mają już?

Ja w zeszłym roku brałem ,napewno + że dobrzę go wysiać a co do działania to sie okaże.Na tych polach co go stosowałem mam teraz jeczmień jary i buraki. Po żniwach postaram sie zrobić analize i porównać z analizami z lat poprzednich czy są jakieś zmiany na lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Romeczku maja cały magazyn 80% również po 500 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak Romeczku maja cały magazyn 80% również po 500 zł

Dzięki Tomeczku przy najbliższej okazji podjade do nich , mnie właśnie interesowało by to bez Mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek trochę drogo wychodzi to tlenkowe Oxyfertil ok. 250 zł/ha (375 kg Cao + 125 kg MgO na ha). Można załatwić weglanówkę 52 % CaO z Morawicy po 23 zł/t+VAT + transport ok. 3 zł/km - do mnie skład 27 ton 1750 zł, co w przeliczeniu za tonę daje 68 zł * 3 t = 204 zł/ha co daje 1560 kg CaO na ha. Jak myslisz co się lepiej kalkuluje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kopalń pod Kielcami jest sporo i wbrew pozorom robią wapno bardzo rożnej jakości. Jak wyglądało te które kupiłes? Jak żwir? Pytam bo widziałem rozne a dobre wapno musi być drobne, powinno wyglądać jak piasek, bez jakichś większych okruchów. Im drobniejsze tym szybciej sie rozkłada w glebie i masz szybciej efekt. Te grubsze czasami wożą jako wapno nawozowe ale to porażka. Przeciez kamyki wielkości żwiru nawet po kilku latach nie rozłożą sie w ziemi.

 

Kupiłem zestaw wapna magnezowego ok30t ( kopalnie k.Kielc).Udało się to natychmiast mi rozsiać nie było zkawałkowane, rozsiewałem rozrzutnikiem taśmowym, efekt zadowalający jak się obejrzało pole za rozrzutnikiem.Wystarczyło wszystko na 5ha.Pole zaorałem po roku dałem próbki gleby do analizy i coś mi nie pasuje.

Pani z labolatorium stwierdza ph 3,9 - 4.5, wapnowanie konieczne zastosować 8t wapna węglanowo magnezowego na ha(oczywiście nie mówiłem że pole wapnowałem.

Ile lat trzeba aby wapno takie się rozłożyło.Znajomy stosuje wapno budowlane proszkowe sieje zwykłym rozrzutnikiem lejowym stosuje na wylocie tumel .Zabieg wykonuje wcześnie rano gdy jest rosa, potem przyoruje i mówi że efekt murowany.

Opiszcie swoje doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku też 30 ton wapna rozsieje tylko mam pytanie bo słyszałem, że z obornikiem w tym samym roku nie wolno. Może mi ktos wyjaśnić dlaczego bo przy oecnych cenach nawozów zostaje mi tylko obornik .... jako podstawa nawożenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem zestaw wapna magnezowego ok30t ( kopalnie k.Kielc).Udało się to natychmiast mi rozsiać nie było zkawałkowane, rozsiewałem rozrzutnikiem taśmowym, efekt zadowalający jak się obejrzało pole za rozrzutnikiem.Wystarczyło wszystko na 5ha.Pole zaorałem po roku dałem próbki gleby do analizy i coś mi nie pasuje.

Pani z labolatorium stwierdza ph 3,9 - 4.5, wapnowanie konieczne zastosować 8t wapna węglanowo magnezowego na ha(oczywiście nie mówiłem że pole wapnowałem.

Ile lat trzeba aby wapno takie się rozłożyło.Znajomy stosuje wapno budowlane proszkowe sieje zwykłym rozrzutnikiem lejowym stosuje na wylocie tumel .Zabieg wykonuje wcześnie rano gdy jest rosa, potem przyoruje i mówi że efekt murowany.

Opiszcie swoje doświadczenia.

 

Miałem podobny przypadek.rozsiałem 5ton węglanowo magnezowego na pole o powierzchni dokładnie 0,94ha. Dałem próbkę do analizy. pH 4,33. W chwili zakupu tego gruntu była tam łąka trawa rosła taka sobie( kilka razy kosiłem ą poprzedniemu właścicielowi). Po zakupie (wrzesien) zwapnowałem w/w wapnem zaorałem, a wiosną posiałem owies. Wschody były bardzo słabe i strasznie nierównomierne. Teraz żałuję ,że nie zbadałem gleby przed wapnowaniem (zobaczyłbym jaki jest efekt wapna węglanowo-magnezowego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o tym wapnie ?

- czy ktoś stosował?

- jakie efekty?

- ile wysiewaliscie na ha i lepiej grubo mielone czy drobniejsze?

mam zamiar zamówić w poniedziałek więc szanowni forumowicze prosze o szybką odpowiedz.

Wapno "Radkowit" z Lafarge kolo Kiec

http://www.lafarge-kruszywa.pl/?nodeid=291 link do strony producenta i opisu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po ile to wapno?

po ile maja transport?

czy transport liczą sobie w obie strony? czy tylko w jedną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po ile to wapno?

po ile maja transport?

czy transport liczą sobie w obie strony? czy tylko w jedną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po ile to wapno?

po ile maja transport?

czy transport liczą sobie w obie strony? czy tylko w jedną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dogadalismy sie po 79 zł za tone z transportem 28 ton w okolice Siedlec mazowieckie

- z zastrzezeniem ze jak sie sprawdzi wezme jeszcze ze dwa sklady.

 

stąd moje pytanie o jakosc tego nawozu. Biore od nich pierwszy raz calkowicie w ciemno sugerując sie tylko cena i danymi podanymi przez producenta.

 

- czy ktoś praktykował już u siebie i moze sie podzielic swoim doswiadczeniem o nawozie wapnowo-magnezowym z kopalni dolomitu Radkowice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego dolomitu, bo bliżej siebie mam inny, ale ogólnie jak na moją wiedzę jest tak:

-jest to kruszywo, a więc żeby jak najszybciej działało musi być jak najdrobniejsze; i tu ciekawostka - Norma Polska podaję że dolomit (jako nawóz) ma się zawierać w przedziale 0-2 mm. Ale dolomit o średnicy ok 1mm rozpuszcza się po 50 latach, więc do bani z takim wapnowaniem, najlepiej aby miał średnicę do 0,35mm tzn tych drobnych frakcji było jak najwięcej.

No.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy miało by sens rozwiezienie dolomitu na podorywke później bardzo dobre rozbronowanie tego wszystkiego i na koniec nawiezienie obornika???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...