Skocz do zawartości
Marecki1

Wygrodzenia w oborach wolnostanowiskowych

Rekomendowane odpowiedzi

Jam mam koryto ciut wyżej od posadzki gdzie one stoją cielak jak wejdzie to pół biedy wskoczy i wyskoczy duży wogule sie tam niezmieści ale takie w granicy 350 kilo z tymi mam największy problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemcy ostatnio przeprowadzili badania i wyszło im, że najlepsze są skośne drabinki. Przy takich zwierzęta pobierają paszę najspokojniej i jej nie rozrzucają - co rzutuje na lepsze przyrosty.

Natomiast masz może za szeroki rozstaw między szczeblami, że Ci 300 kg wyłazi. Nie pamiętam ile powinien wynosić średni rozstaw, ale jak gdzieś zerknę to napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jam mam koryto ciut wyżej od posadzki gdzie one stoją cielak jak wejdzie to pół biedy wskoczy i wyskoczy duży wogule sie tam niezmieści ale takie w granicy 350 kilo z tymi mam największy problem

No to jest tak jak napisałem . Jeśli V jest wysokie to mniejsze sztuki mogą przodem wyjść a potem się na dole klinują . Jedyne wyjście to podzielić stado . Mniejszym obniżyć drabinę i będzie O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo stół paszowy (koryto) powinno być 9-12 cm ponad poziomem stanowisk (rusztów) oraz zabezpieczony 12-15 cm progiem, który ograniczy przerzucanie paszy pod kopyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niemcy ostatnio przeprowadzili badania i wyszło im, że najlepsze są skośne drabinki. Przy takich zwierzęta pobierają paszę najspokojniej i jej nie rozrzucają - co rzutuje na lepsze przyrosty.

Natomiast masz może za szeroki rozstaw między szczeblami, że Ci 300 kg wyłazi. Nie pamiętam ile powinien wynosić średni rozstaw, ale jak gdzieś zerknę to napiszę.

 

Między szczeblami jest 40cm dla bydła przynajmniej w wygrodzeniach firmy Agritubel - takich jak u mnie

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - w tych granicach powinny być szczeble. Węższy rozstaw (30 - 35) można zastosować dla młodzieży, ciut większy (45) dla dorosłych opasów (znacznych łbów znaczy )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj możesz też zajrzeć:

 

forum rolnicze

 

jeżeli interesują Cię porządne wygrodzenia. Zawsze to większy wybór, a im więcej wiesz w danym temacie to chyba lepiej

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.

Jak Dziadek mawiał: im więcej wiesz tym głupszy umrzesz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...