Skocz do zawartości
MARIO

rasa bydła Simental

Rekomendowane odpowiedzi

Niemcy terz poznali się na simentalach i podobno wykupują jałówki z czech
to niech sobie biora slyszalem ze maja badziewie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co sądzicie o tej rasie? Myśle o hodowli w kierunku typowo mięsnym (mamki).
rasa dobra ale nue pchaj sie w mieso 5 zl za kilo to zamalo by zyc jak bedzie 8 w podsawowej to ujdzie w tloku

uwiez w to co mowie bo mam wola i jedyno co mam to kupa obornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

simentale dobrze rosna ale mala miesnosc,dlatego niemcy stworzyli krzyzujac simentale z charolaise rase uckermarker.i jakbys simentale krzyzowal charolaise to tez bys na tym dobrze wyszedl bo simental da duzo mleka a charolaise wykorzystanie paszy lepsze i wybojowosc do tego oczywiscie heterozja mieszancow i mamy cos dobrego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WITAM. Nawiąże kontakt (w celach informacyjnych) z hodowcami SIMENTALI użytowanymi w kierunku mlecznym. e-mail. wamar@neostrad.pl

 

Nie wygłupiaj się z Simentalami. Zakłady wcale się na nie nie ślinią, bo wybojowość marna, mleczna odmiana doi maksymalnie 5000 tys. Chyba że chcesz je krzyżować towarowo z Charolaisem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako zagorzały wielbiciel tej rasy mogę powiedzieć że ma same zalety

Jest to jedna z nielicznych ras , która daje zadowalające przyrosty w chowie ekstensywnym . Ma bardzo małe wymagania co do jakości paszy i pomieszczeń . Matki są bardzo opiekuńcze i mają dość mleka dla potomstwa . Wyhodowano formy bezrogie co ułatwia chów stadny . Krzyżówki z rasami mlecznymi dają potomstwo o cechach mięsnych . Buhaje używane do krzyżówek towarowych przechodzą test na łatwość wycieleń . Polecam tę rasę wszystkim , którzy mają słabe ziemie i nie mają solidnych budynków . Więcej informacji

http://www.ppr.pl/artykul.php?id=97060

http://www.turystyka-konna.izoo.krakow.pl/zaklad/krowy/sim_ramki.html

http://www.bydlo.com.pl/simentaler2.htm

http://www.odr.net.pl/index.php?czytaj=000316

http://arkoczynasz.strony.pl/rasy.htm

 

mkrowy02.jpg

 

Nie wiem, skąd to wzięłeś? Miałam mieszańce SIM i czyste. Przyrosty są marne, choć jedzą za dwóch. Od limusina zawsze gorzej wyglądają, nie mówiąc już o mieszańcach HFxLIMxCHAROLAISE. Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie marnych pastwisk, łąk zalewowych, zakrzaczeń, torfów polecam rasę SALERS. To frncuska rasa mięsna, najbardziej mleczna z miesnych, doskonale odchowuje cielaki, je nawet sitowie czy trzcinę, nie choruje. Jednak ma rogi i samice są bardzo opiekuńcze. Cielaki trzeba kolczykować podnosząc je z ziemi TUR-em. (albo ładowaczem. matka i ciotki mnie otaczały, a ja tam właziłam z kolczykownicą i potem z powrotem kładłam cielaka na trawie i chodu). Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lordaxeda- Simentaler jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych ras na świecie , nie przez przypadek . Simentaler to Simentaler a Salers to Salers i nie ma co porównywać tych ras . jeśli chodzi o agresywność , to są rasy o wiele bardziej agresywne . Ja Simentale znam z własnych doświadczeń i zdania nie zmienię .

Cena za bydło mięsne jest w zasadzie jednakowa , różnica jest w wbc ale to nie mój problem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojciec miał kiedyś simentalkę, która w szczytowej III. laktacji dała ponad 9 tys litrów mleka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ojciec miał kiedyś simentalkę, która w szczytowej III. laktacji dała ponad 9 tys litrów mleka

o ile sie orietuje to szczyt sm osiagaja w 4, 5 laktacja nawet puzniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Simentale i inne rasy nie-HF-owate mają bardziej spłaszczoną krzywą laktacji zarówno roczną jak i życiową . Wzrost wydajności zaczyna się od ok. 3-ej laktacji .

Wydajność 9 tys l. jest osiągalna przy odpowiedniej pracy hodowlanej i żywieniu .

Jeśli Simentalom poświęci się tyle uwagi co HF-om to potrafią pokazać swój potencjał .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam jałówke po byku simentalu i krowie czarnobiałej Hf-ce i chciałem sie dowiedzic w jakim procencie jest ona simentalem jest ona czerwono biała i czy będzie z niej dobra krowa czy może ją sprzedac na zeź i ile mozna za nią wziąśc? a moze jest ktos zainteresowany? ma około 500 kg i ma 16 m-cy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli kupisz ją jako opasa to ok. 1200 - 1500 zł. Jeśli zechcesz z papierami - to odpowiednio drożej.

 

Czyli ile gdzies trzeba zapłacić za cielną jałowice z papierem??Mnie gdzieś słuchy doszły że nawet 5-6tys. tylko nie wiem jaka rasa...

 

A i jeszcze jedno-niby nie potrzebója Bóg wie jakiego jedzenia czyli np. nie musi być kiszonka z kuku tylko sianokiszonka,siano,śruta, dodatek żeby osiągnąć dobre wyniki w udoju?

Kupujcie na podkarpaciu gdzie jest zagłębie hodowli simentali. Jałówkę 150 kg za 500 zł można wyrwać. Cielęta simentali ze względu na wysoką mleczność krów mogą przyrastać nawet do 1800 g/ dobę, a to bardzo wysoki wynik. Dobrze się opasają do dużych mas ciała ( 700kg i więcej). Jeżeli chodzi o użytkowanie mleczne to średnio 6 - 7 tyś od krowy to dobry wynik, ale są sztuki co dają po 10tyś.

ale wydajność rzeżna mizerna strasznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niemcy terz poznali się na simentalach i podobno wykupują jałówki z czech
wykupuja dlatego bo brakuje u nich jak i w calej europie jałówek hf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie rozumiem ludzi, którzy inwestują ciężką kasę w dojarnię, oborę wolnostanowiskową i sprzęt; a potem do takiej obory wstawiają simentalki żywiąc je na poziomie 5000 - 6000 kg mleka. Trzeba mieć całkiem popierdolone w głowie. Ale w końcu to ich kasa i mają do tego prawo. Zanim jednak zaczną podejmować jakieś strategiczne decyzje w produkcji mleka niech pamietają stare porzekadło - z gówna bata nie ukręcisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Absolutnie nie rozumiem ludzi, którzy inwestują ciężką kasę w dojarnię, oborę wolnostanowiskową i sprzęt; a potem do takiej obory wstawiają simentalki żywiąc je na poziomie 5000 - 6000 kg mleka. Trzeba mieć całkiem popierdolone w głowie. Ale w końcu to ich kasa i mają do tego prawo. Zanim jednak zaczną podejmować jakieś strategiczne decyzje w produkcji mleka niech pamietają stare porzekadło - z gówna bata nie ukręcisz.

ha ha ha mam rozumiec ze to ,,gowno'' to simentalki????????????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ha ha ha mam rozumiec ze to ,,gowno'' to simentalki????????????????

Nie mam nic przeciw simentalkom jako rasie do produkcji mleka w systemie tradycyjnym, szczególnie z pastwiskowaniem bo to bydło idealnie stworzone do takich warunków. Wyraziłem tylko opinię o ludziach którzy decydują się wstawić simentalki / ewentualnie montbelliardy/ w warunki chowu fermowego, na kiepskie żywienie gwarantujące 5000 - 6000 kg mleka. Takie inwestycje nie zwrócą się nigdy. No i ta płynąca nie wiedzieć skąd wiara że jeszcze zarobi się na żywcu bo simental to takie cudowne stworzenie co to nie zje, człowiek się przy tym nie narobi, nakładów nie trzeba ponosić żadnych a mleka nadoi się jak od haefki do tego byczka potrzyma się na słomie i wodzie półtora roku i sprzeda za równowartość 700 kg charolaise.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...