Skocz do zawartości
andrzej-kolo

50 tys na zachete dla mlodych rolnikow

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam pytanko czy aby napewno w lipcu tez beda przyjmowane wnioski dla MR poniewaz nigdzie teraz nie słychac o lipcu Wszystkie ostatnie oswiadczenia mowia do końca czerwca a o lipcu cicho. Jak to jest??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zostaną wykorzystane srodki jakie są dostepne to nie przewiduje sie drugiego naboru w lipcu...

Choć mysle ze az tylu chetnych którzy już gospodarują na swoim nie bedzie i w lipcu powędruje i ja z wnioskiem na MR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam zajrzeć na stronę arimr jest już zapowiedz przyjmowania wniosków od 1 lipca 2008 roku. Sam jestem zainteresowanym tym programem.

Mam do was pytanka.

 

Czy za "stado podstawowe" można uznać zakup piskląt indyczych? (hodowla drobiu rzeźnego

 

Czy uzupełniając plan rozwoju gospodarstwa zacząłem sie zastanawiać nad jednym elementem.

-Program jest przeznaczony dla tych którzy planują przejąc gospodarstwo (darowizna/spadek/kupno) czy wobec tego uwzględniam zakup tego gospodarstwa w planach inwestycji (etapach)- (oczywiście będzie to zrealizowane w ramach uzupełnienia warunków po przyznaniu decyzji, więc jeszcze tego roku) ??

 

Przecież dla mnie obecne przejęcie gospodarstwa (częściowo przez kupno/darowizne) jest już dużo inwestycją i ciężko będzie mi realizować dalsze inwestycje zgodnie z etapami planu rozwoju gospodarstwa. Boje się że nie będę miał pro-rozwojowego planu i zostanie mi odrzucony.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy kierunek tych studiów podyplomowych jest wystarczający do spełnienia warunków kwalifikacji (wykształcenie wyższe i studia podyplomowe związane z rolnictwem)

 

Ekonomia integracji europejskiej w zakresie rolnictwa

 

Celem studiów jest kształcenie specjalistów w zakresie teoretycznych i praktycznych podstaw funkcjonowania gospodarki żywnościowej w warunkach integracji z Unią Europejską. Przekazywana wiedza obejmować będzie zarówno szczegółowe rozwiązania dotyczące form wspierania przez państwo rozwoju wsi i rolnictwa, jak i ogólne mechanizmy kierujące gospodarką, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa. Zdobyta wiedza pozwoli przygotować kadry w sektorze rolniczym i gospodarce żywnościowej do korzystania z funduszy strukturalnych UE i dopłat bezpośrednich w aspekcie działań administracji samorządowej i rządowej w strukturach Unii Europejskiej. Absolwent przygotowany w zakresie teoretycznych i praktycznych podstaw funkcjonowania gospodarki żywnościowej w warunkach integracji z Unią Europejską.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto startuje na nowy nabór na MR od 1 lipca? bo ja bade składał papiery i jedyne co mi brakuje to 7,5ha woj. zachodniopomorskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A komuś już przyznali pomoc? Bo ja się już mogę cieszyć.

 

w jakim sensie możesz się już cieszyć tzn jak rozumiesz przyznanie pomocy? (decyzja?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie ma takie pytanie odnośnie tego młodego rolnika :

Do ilu lmiesiecy lub lat od przejecia gospodarstwa mozna sie starac o te fundusze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwości są trzy:

-wniosek złożony do 30 czerwca 2008 max 14 miesięcy od utworzenia gospodarstwa

-wniosek złożony od 1 lipca 2008 do 12 miesięcy od przejęcia gospodarstwa ale tylko poprzez spadek tudzież darowiznę i to tylko w przypadku gdy przejęcie nastąpiło w trakcie nauki w trybie dziennym lub przed ukończeniem 18 roku życia

-trzecia możliwość wiąże się z utworzeniem gospodarstwa po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A komuś już przyznali pomoc? Bo ja się już mogę cieszyć.

 

w jakim sensie możesz się już cieszyć tzn jak rozumiesz przyznanie pomocy? (decyzja?)

 

tak mam już decyzję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do młodych "starych" rolników ci którzy juz dostali premie, jezeli w biznesplanie zaplanowaliscie jakieś uprawy o jakimś areale ale wyszło troche inaczej na przykład więcej pszenicy a mniej jęczmienia, to trzeba skłądać jakieś korekty czy coś w tym stylu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pilnie proszę o pomoc.

może ktoś miał podobny problem.w tym roku skończyłem technikum i wybieram się na dzienne studia kierunek rolnictwo. planuje tez kupić gospodarstwo i skorzystać z młodego rolnika problem w tym, że podobno jak się studiuje dziennie to nie można uzyskać premii. Pani za ARIMR powiedziała że można tylko muszę opłacać krus a pracownicy Centrum doradztwa rolniczego napisali, że jak studiuję to mnie wyklucza z ubiegania się o 50 tyś. jak jest naprawdę pomóżcie!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PREZES6 studia nie mają nic do rzeczy (jeśli oczywiście posiadasz wymagane wykształcenie tudzież zamierzasz je uzupełnić w ciągu 36 miesięcy) jeśli tylko nie uniemożliwiają prowadzenia gospodarstwa w sposób powodujący powstanie obowiązku podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy (w KRUS mogą się czepiać ale wystarczy udowodnić, iż gospodarstwo prowadzi się osobiście); dla ułatwienia podaj proszę linka do odpowiedzi CDR lub jej treść (być może nie nakreśliłeś dokładnie problemu w pytaniu)

 

@osa21 zmiany w strukturze zasiewów nie przekraczające 30% nie muszą być zgłaszane, większe powinny aczkolwiek zgodnie z treścią rozporządzenia odchylenia od biznesplanu nie powodują żadnych sankcji, podstawa to 4 ESU, wykształcenie, KRUS oraz odpowiednie spożytkowanie wsparcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytając odpowiedź CDR zastanawiam się dlaczego nie dotyczy ona w całej rozciągłości treści pytania (ale mniejsza), dla pewności proponuję poprosić o podanie podstawy prawnej, na której dokonano odpowiedzi w 3 punkcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki. wysłałem wiadomość do ARIMR może oni na coś sie powołają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno

w tym roku ukończyłem technikum agrobiznesu. Na świadectwie jest to napisane ale jeszcze nie mam dyplomu technika agrobiznesu bo w tamtym tygodniu pisałem dopiero egzamin zawodowy.Musze czekać na ten dyplom czy wystarczy świadectwo ukończenia szkoły?

technik agrobiznesu jest w tym wykazie kierunków wydanym przez ministra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mozna całą premie przeznaczyć na zakup gruntów od ojca? bo to nie musi być darowizna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co się orientuję pokrewieństwo jest wykluczone w takim samym stopniu jak w przypadku kredytów preferencyjnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z premii dla młodego rolnika można kupować materiał siewny, opryski, nawozy paliwo itp?Czy tylko środki trwałe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z tego co się orientuję pokrewieństwo jest wykluczone w takim samym stopniu jak w przypadku kredytów preferencyjnych

 

co do premii się zgodzę, ale przy kredytach preferencyjnych "wykluczenia" ze względu na pokrewieństwo nie ma.

 

Czy pisząc Plan rozwoju gospodarstwa wpisujecie (zakup/darowiznę) tego gospodarstwa które zamierzacie przejąc i ma być podstawą (areał) do wnioskowania o premii.??

 

Czy wpsiujecie tylko te inwestycje które będa finansowane z premii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojciec prowadzi na całym obszarze program rolnośrodowiskowy do renty brakuje mu rok.

 

Czy może przepisac mi 14 ha(wielkopolska) a ja zobowiaze sie ze bede na tej czesci kontynułował program rolnośr.

Po roku ojciec podaruje mi reszte ziemi na powiekszenie juz istniejacego gospodarstwa a sam bedzie chciał przejsc na rente str.

 

Bo:

-spotkałem się z opinia że x lat przed przejsciem na rete nie mozna dokonywać darowizn

- co do Pr. Rolnośrodowiskowego to odpowiedzialny Pan w Biurze Powiatowym Agencji za ten program- nie potrafi mi udzielic informacji bo nie miał takich przypadków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przy kredytach preferencyjnych "wykluczenia" ze względu na pokrewieństwo nie ma.

 

zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji :

dopłaty do oprocentowania nie przysługują do kredytów bankowych udzielonych na zakup gruntów rolnych, budynków lub ich części, maszyn, urządzeń i inwentarza, jeżeli umowa jest zawarta między:

a) małżonkami,

b) rolnikiem a następcą, którym jest zstępny, przysposobiony lub pasierb rolnika, na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przy kredytach preferencyjnych "wykluczenia" ze względu na pokrewieństwo nie ma.

 

zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji :

dopłaty do oprocentowania nie przysługują do kredytów bankowych udzielonych na zakup gruntów rolnych, budynków lub ich części, maszyn, urządzeń i inwentarza, jeżeli umowa jest zawarta między:

a) małżonkami,

b) rolnikiem a następcą, którym jest zstępny, przysposobiony lub pasierb rolnika, na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;

 

tak, ale jak sie poczyta Warunki i zasady udzielania kredytów...

to jest punkt:

17. Kredyt nie może zostać przeznaczony w szczególności na:

....

3) zakup gruntów rolnych, budynków lub ich części, maszyn, urządzeń i inwentarza, jeżeli

umowa sprzedaży zostaje zawarta:

a) pomiędzy małżonkami,

b) pomiędzy rolnikiem a następcą, którym jest zstępny, przysposobiony lub pasierb

rolnika, jeżeli umowa stanowi spełnienie warunków do otrzymania emerytury (renty)

rolniczej w pełnej wysokości lub renty strukturalnej,

 

Rozumiem że wyklucza się udzielenia kredytu tylko w przypadku gdy jednocześnie stara się o rentę strukturalną r/emeryturę

 

Proszę o odniesienie się innych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...