Skocz do zawartości
morga

dotacje dla mlodych rolnikow

Rekomendowane odpowiedzi

kto madry wie-ile czasu jeszcze minie zanim ustala nowe zasady programu 1.2 czyli "mlody rolnik"?zaczynam sie denerwowac,zebym zdazyla sie na to zalapac!czy ktos wie ile bedzie w tym roku pieniazkow?50 czy 100tys?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podobno 150 a może 200

 

damian9871-ty chyba zartujesz?az tyle?nie wierze zeby nasz wspanialy rzad zalatwil dla biednych rolnikow az takie doplaty....ale milo,ze odpisales-to moje pierwsze kroki na forum:):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy ktos moze mi powiedziec cos na temat "dzialu specjalnego produkcji rolnej"co do niej mozna zaliczyc?slyszalam ze jesli ktos prowadzi dzial specjalny-to nie jest wymagana srednia ha w wojewodztwie,zeby otrzymac "mlodego rolnika"-to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Po pełen wykaz udaj się do swojego Urzędu Skarbowego - tam Ci wwszystko powiedzą. Co do tej kasy - dobry żart....

A naprawdę to bedzie Twoje pierwsze przypuszczenie Morgo.

O uruchomieniu napewno usłyszysz - będzie głośno jak to wieś znowu piniondze bierze... A i tu napewno będzie jakieś info (nie wcześniej niż koło marca/kwietnia 2007 myślę).

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę zmartwić wszystkich zainteresowanych. W myśl projektu Rozporządzenia przygotowywanego przez MINROL dot pramii MR jeżeli ktoś kupił ziemię przed złożeniem wniosku i wydaniem pozytywnej decyzji przez ARiMR jest wylkuczony z premii. Niezła zmiana w stosunku do poprzedniego programu.

Czyli każdy kto będzie miał poniżej 40 lat będzie mógł otrzymać premię po uzupełnieniu wykształcenia a osoby które naprawdę liczyły na te pieniądze i przygotowywały się kupując grunty zostają pozbawione dotacji.

 

Moim zdaniem jeżeli nie zwróci się na to uwagi to Rozporządzenie będzie bardzo krzywdzące.

 

Wszystkie osoby w podobnej sytuacji zachęcam do telefonów do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa tel.22 6232108; 22 4354883; 22 6231366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety muszę zmartwić wszystkich zainteresowanych. W myśl projektu Rozporządzenia przygotowywanego przez MINROL dot pramii MR jeżeli ktoś kupił ziemię przed złożeniem wniosku i wydaniem pozytywnej decyzji przez ARiMR jest wylkuczony z premii. Niezła zmiana w stosunku do poprzedniego programu.

Czyli każdy kto będzie miał poniżej 40 lat będzie mógł otrzymać premię po uzupełnieniu wykształcenia a osoby które naprawdę liczyły na te pieniądze i przygotowywały się kupując grunty zostają pozbawione dotacji.

 

Moim zdaniem jeżeli nie zwróci się na to uwagi to Rozporządzenie będzie bardzo krzywdzące.

 

Wszystkie osoby w podobnej sytuacji zachęcam do telefonów do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa tel.22 6232108; 22 4354883; 22 6231366

 

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/1277.htm wg projektu są wyjątki i ktoś kto posiada go mógłby skorzystać z MR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety muszę zmartwić wszystkich zainteresowanych. W myśl projektu Rozporządzenia przygotowywanego przez MINROL dot pramii MR jeżeli ktoś kupił ziemię przed złożeniem wniosku i wydaniem pozytywnej decyzji przez ARiMR jest wylkuczony z premii. Niezła zmiana w stosunku do poprzedniego programu.

Czyli każdy kto będzie miał poniżej 40 lat będzie mógł otrzymać premię po uzupełnieniu wykształcenia a osoby które naprawdę liczyły na te pieniądze i przygotowywały się kupując grunty zostają pozbawione dotacji.

 

Moim zdaniem jeżeli nie zwróci się na to uwagi to Rozporządzenie będzie bardzo krzywdzące.

 

Wszystkie osoby w podobnej sytuacji zachęcam do telefonów do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa tel.22 6232108; 22 4354883; 22 6231366

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/1227.htm- pomyłkowo wkleiłem zły adres dot projektu ustawy

 

http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/1277.htm wg projektu są wyjątki i ktoś kto posiada go mógłby skorzystać z MR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bez nerwów. Są pewne możliwości dla młodych już posiadających ziemie, ale poczekajmy na zatwierdzenie rozporządzenia - nie ma co wypowiadać się w 100% na podstawie projektu rozporządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a czy ktos moze mi powiedziec cos na temat "dzialu specjalnego produkcji rolnej"co do niej mozna zaliczyc?slyszalam ze jesli ktos prowadzi dzial specjalny-to nie jest wymagana srednia ha w wojewodztwie,zeby otrzymac "mlodego rolnika"-to prawda?

Począwszy od 2 maja 2004 r., zgodnie z nowymi zapisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, za działy specjalne produkcji rolnej, uzasadniające objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników, uznaje się następujące rodzaje oraz rozmiary upraw i produkcji:

1. Uprawy roślin ozdobnych i pozostałych w szklarniach ogrzewanych powyżej 100 m2

2. Uprawy w szklarniach nie ogrzewanych powyżej 100 m2

3. prawy roślin ozdobnych i pozostałych w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 200 m2

4. Uprawy grzybów i ich grzybni - powyżej 100 m2 powierzchni uprawowej

5. Drób rzeĽny:

- kurczęta - powyżej 1000 szt. (w skali roku)

- gęsi - powyżej 500 szt. (w skali roku)

- kaczki - powyżej 500 szt. (w skali roku)

- indyki - powyżej 500 szt. (w skali roku)

- strusie - powyżej 20 szt. (w skali roku)

6. Drób nieśny:

- kury nieśne (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 2.000 szt. (w skali roku)

- gęsi (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 200 szt. (w skali roku)

- kaczki (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 500 szt. (w skali roku)

- indyki (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 500 szt. (w skali roku)

- kury (produkcja jaj konsumpcyjnych) - powyżej 1.000 szt. (w skali roku)

- strusie (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 6 szt. (w skali roku)

7. Zakłady wylęgu drobiu (zdolność produkcyjna - liczba jaj):

- kurczęta - powyżej 3.000 szt.

- gęsi - powyżej 3.000 szt.

- kaczki - powyżej 3.000 szt.

- indyki - powyżej 3.000 szt.

- strusie - powyżej 50 szt.

8. Zwierzęta futerkowe - powyżej 50 szt. samic stada podstawowego:

- lisy i jenoty

- norki

- tchórzofretki

- szynszyle

- nutrie

- króliki

9. Pasieki powyżej 80 rodzin

10. Hodowla i chów świń poza gospodarstwem rolnym powyżej 100 szt.

Osoba zgłaszająca się do ubezpieczenia społecznego rolników w związku z rozpoczęciem prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej oraz do ubezpieczenia zdrowotnego, jest obowiązana przedłożyć zaświadczenie organu podatkowego o rodzaju i rozmiarach prowadzonej produkcji oraz o wysokości zadeklarowanego dochodu z tego tytułu.

 

Osoba zgłaszająca prowadzenie działu specjalnego związanego z hodowlą strusi informacje o rozmiarach produkcji i dochodach z tego tytułu powinna podać w oświadczeniu złożonym w jednostce KRUS.

 

Osoby dotychczas podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników, prowadzące dział specjalny produkcji rolnej, podlegają z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli rodzaj i rozmiar prowadzonej produkcji jest działem specjalnym w rozumieniu aktualnie obowiązujących przepisów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa..pewno...

Może trochę nowsze przepisy, co?

Uprawy w tunelach ogrzewanych pow.25m.kw;

Uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych pow.50m.kw;

To chyba nie jest dużo, co? I już ma sie dział specjalny produkcji rolnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Taaaa..pewno...

Może trochę nowsze przepisy, co?

Uprawy w tunelach ogrzewanych pow.25m.kw;

Uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych pow.50m.kw;

To chyba nie jest dużo, co? I już ma sie dział specjalny produkcji rolnej.

tak wiem

można też hodować

-myszki labolatoryjne

-dżdżownice kalifornijskie i inne entomofagi

psy itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spokojnie, bez nerwów. Są pewne możliwości dla młodych już posiadających ziemie, ale poczekajmy na zatwierdzenie rozporządzenia - nie ma co wypowiadać się w 100% na podstawie projektu rozporządzenia.

 

Ja jestem w takiej sytuacji ze posiadam ziemie od pożdziernika i jak czytam to, to az mi sie niedodrze robi jesli projekt zostanie przyjęty bez poprawek nie dostane dotacji i to ma mi ułatwic start - wielkie dzieki. A jakie jest prawdopodobienstwo, że cos zostanie zmienione co mozna w tej sprawie robic prosze o pomoc i rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś mógłby mi podać link do tego projektu rozporządzenia, ten poniżej jest trefny.

Z góry wielkie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spokojnie, bez nerwów. Są pewne możliwości dla młodych już posiadających ziemie, ale poczekajmy na zatwierdzenie rozporządzenia - nie ma co wypowiadać się w 100% na podstawie projektu rozporządzenia.

 

Ja jestem w takiej sytuacji ze posiadam ziemie od pożdziernika i jak czytam to, to az mi sie niedodrze robi jesli projekt zostanie przyjęty bez poprawek nie dostane dotacji i to ma mi ułatwic start - wielkie dzieki. A jakie jest prawdopodobienstwo, że cos zostanie zmienione co mozna w tej sprawie robic prosze o pomoc i rade.

 

Jestem w podobnej sytuacji. Mam ziemie od 15.maja.2006 roku, przejalem od ojca calosc prawie 20h swojego i prawie 10 dzierzawy...Dla gospodarsta zostawilem prace zawodowa, poprostu zrezygnowalem. Wczesniej wszystko wskazywalo na to ze bede mial szanse na program MR .... ale jak narazie to to co czytam mnie przeraza....Jak sie nic nie zmieni to pier..le to wszystko, niech zarazta a ja jade do irlandi. Tam przynajmniej cos zarobie. Ale narzie zrobie tak jak proponuje doradca_1 - cierpliwie poczekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ziemię od 5 czerwca 2006r(17ha) i też liczę na premie dla MR.Tylko że jak widzę to wszystko to zaczynam się zastanawiać czy się załapie.Brak słów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w przyszłości przejmę 130 hektarów i te 50 koła to poleci pewnie na nawozy. Jak by dawali ze 150 albo 50 tysiecy ale euro to mozna myśleć o zakupie jakiejś maszyny, albo o budowie jakiejś wiaty, a tak to rozpłynie sie nie wiadomo kiedy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale na ulicy nie leży...dobre i 50tys niż nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy, czekamy - już niebawem będzie wiadomo kiedy, co i jak. Nie wróżę niczego dobrego tym którzy już przejeli lub kupili gospodarstwa, a wszystkim, którzy z takim zamiarem się noszą jeszcze raz powtarzam: czekajcie cierpliwie i nic nie róbcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jedyne co moge powiedziec to, ze takie potraktowanie mlodych rolnikow jest niewiarygodnie niesprawiedliwe i krzywdzace pie...le takie rzady i do glowy nasuwa mi sie takie haslo: IV Rzeczypospolita a moze III rzesza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozporzadzenie jest umieszczone na stronie Ministerstwa Rolnictwa w celu konsultacji spolecznych www.minrol.gov.pl w zakladce "legislacja"

Rozporzadzenia jest krzywdzace w stosunku do osob ktore posiadaja juz ziemie ale jeszcze nie jest za pozno zeby zwrocic uwage Ministerstwa na ta sprawe. Dzwoncie na nry Ministerstwa i zglaszajcie uwagi nry:226232527 oraz 226232108 oraz 226232555, to nry osob ktore zajmuja sie tym rozporzadzeniem. Moze jezeli wiecej osob bedzie dzwonic zwrocimy uwage na ten absurd legislacyjny.

W mysl tego projektu rozporzadzenia kto nie posiada ziemi jest mlodym rolnikiem a ten kto kupil juz kawalek juz nie.

Paranoja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać z tego, że jak zwylke dostaną po d..upie rolnicy, bo namnoży się pseudorolników (figurantów). Ci, którzy mają gospodarstwa nawet od kilkunastu lat nie mają szans zaistnieć. Wydaje mi się, że chodzi o zepchnięcie dość dużej liczby rolników w kierunku gospodarstw ekologicznych. Może się myle, ale chciałbym się mylić.

 

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslicie ze ja nie probowalem interweniowac pisalem do ministerstwa rolnictwa dwa razy i co? zostalem olany. Prosze wszystkich o to zeby dzwonili i pisali do ministerstwa moze jak bedzie sie ich nekac to cos zmienia zlodzieje. Absurd to ostatnio chyba najlepsze okreslenie pracy rzadu co kolejna ustawa to jeszcze wieksza glupota np. obowiazkowe ubezpieczenia albo doplaty paszowe smiech na sali. Jak ktos mial do czynienia z ubespieczalniami to wie jak ciazko cos od nich wycjagnac.a doplaty paszowe jedna krowa, owca czy koza smiech i placz jednoczesnie. Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam doczekalem sie odpowiedzi z ministerstwa rolnictwa oto ona co o tym myslicie?

 

Szanowny Panie,

 

W odpowiedzi na Pana mail z dnia 19 stycznia br. przekazujący uwagi do projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w zakresie działania Ułatwianie startu młodym rolnikom, uprzejmie informuję, iż wszelkie spostrzeżenia, zastrzeżenia i propozycje są na bieżąco analizowane. Zostaną one wzięte pod uwagę w toku wypracowywania, po zakończeniu konsultacji międzyresortowych i społecznych, ostatecznych tekstów rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi regulujących szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy w ramach poszczególnych działań PROW 2007 – 2013. Jednocześnie pragnę podziękować za nadesłaną korespondencję.

 

Pragnę poinformować, iż obecnie projekt przygotowywanego w resorcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla działania Ułatwianie startu młodym rolnikom zakłada, że o premię będą mogły ubiegać się osoby, które dopiero planują przejęcie gospodarstwa, tj. nie prowadziły i nie prowadzą działalności rolniczej (nie były posiadaczami nieruchomości rolnej powyżej 1 ha, nie prowadziły działów specjalnych produkcji rolnej, nie były ubezpieczone w KRUS jako rolnicy lub małżonkowie rolników, nie występowały o wsparcie w związku z prowadzeniem gospodarstwa). Ponadto, o pomoc będą mogły występować osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymały gospodarstwo rolne w drodze spadku oraz osoby, które otrzymały gospodarstwo rolne w drodze spadku lub darowizny przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie pobierania nauki w szkole, o ile od dnia ukończenia odpowiednio 18 roku życia lub zakończenia nauki upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy. Pomoc będzie mogła być przyznana pod warunkiem, że ubiegający się o pomoc nie rozpoczął samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego odpowiednio przed otwarciem spadku, uzyskaniem pełnoletności lub zakończeniem nauki.

 

Ponadto, w związku z nadesłanymi w toku konsultacji społecznych uwagami i sugestiami, w MRiRW trwają prace nad odpowiednią modyfikacją projektu rozporządzenia dotyczącego ww. działania. Projektowana modyfikacja miałaby na celu uzupełnienie projektu o dodatkową kategorię osób uprawnionych do ubiegania się o premię. Poza osobami, które dopiero planują przejęcie gospodarstwa oraz wyjątkami dotyczącymi spadkobierców i osób, które otrzymały gospodarstwo rolne w drodze spadku lub darowizny przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie pobierania nauki w szkole, w pierwszym roku wdrażania Programu o pomoc mogłyby się ubiegać osoby, które przejęły gospodarstwa rolne w terminie umożliwiającym zachowanie 18-miesięcznego okresu pomiędzy przejęciem gospodarstwa a wydaniem decyzji o przyznaniu premii. Należy podkreślić, że wymóg dotyczący ww. ograniczenia czasowego został wprowadzony przepisami art. 13 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...