Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wpowiedzi jakie są korzyści a jakie zagrożenia po przejściu na VAT

przy areale ziemi 50ha.

przy jakich dochodach warto przejśc na VAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zasady ogólne w rozliczaniu Vatu ,opłaca sie przejsc jezeli planujesz jakiąś wiekszą inwestycje, lub kilka w najblizszych latach. Bo spowrotem to juz ciezko przejśc na ryczałt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto przechozić pod warunkiem że zarabie sie kase i wszystkiego niezjada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie jakie są plusy a jakie minusy przejścia na vat? Jak to wygląda w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, to jeśli w gospodarstwie inwestujesz to się opłaci. Większość towarów i usług kupujesz w stawce Vat 22%, a sprzedajesz swoje towary w stawce 3%. Reszta to już tylko matematyka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

- ile trzeba mieć h, by przejśc na to?

- czy jest to rejestrowane jako działalność rolnicza?

- Czy to prawda, że podwójny KRUS sie wtedy płaci?

 

Pozdrawiam wszystkich i czekam na odp..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na większość pytań jest już odpowiedź w dziale finanse - przejście na VAT.

- nie ma ograniczeń w ha, wystarczy że płacisz podatek rolny,

- nie rejestruje się działalności gospodarczej,

- ale to rolnik wystawia faktury na wszystkie sprzedane produkty,

- nie płaci się podwójnego KRUS-u, ale są różne stawki VAT w zależności od grupy docelowej i świadczonych usług,

- ogólnie jeśli prowadzisz gospodarstwo żywotne ekonomicznie opłaca się przejść na VAT - bo odzyskujesz 22% z paliwa, materiałów budowlanych, części zamiennych itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Limit dotyczy sprzedaży za rok poprzedzający przejście na Vat i na tą okoliczność trzeba wystawić oświadczenie i piszesz pismo do Kierownika US, że była taka sprzedaż z gospodarstwa. W okolicznych urzędach jeszcze nie słyszałem żeby sprawdzali to na podstawie faktur sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprzedaje mleko tak średnio ok 30-35 tys. na miesiąc, a zwrot comiesięczny vat-u można porównać do średniej krajowej pensji, tk ok 1500-2000 zł, chyba że jakaś większa inwestycja, jak kupowałem ładowarkę teleskopową to było tego sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na przykładzie - dochody za mleko 30000 w tym 3 % VAT tj. 900 zł.

22% VAT na części do maszyn, środki do produkcji - musisz wydać ok. 4500 zł brutto żeby wyjść na 0. Każda wyższa kwota będzie dawała zwrot z US.

Jednocześnie bez większych uszczypliwości ze strony US (sprawdzania faktur) możesz co miesiąc wystąpić o zwrot do 22% dokonanej sprzedaży - czyli w tym przypadku ok 6 000 PLN (oczywiście pod warunkiem dokonania zakupów na odpowiednią kwotę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest 5% dodatku dla ryczałtowców, więc jeśli podzielił bym zwrot watu za ciągnik 18 tyś na 5 lat, to wyjdzie mi na zero. Więcej inwestycji nie planuje paliwo mam zza wschodniej granicy, doliczyć do tego księgową i ten cały wat wyjdzie mi na zero więc chyba nie do końca opłaci mi się na zasadach ogólnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pyt jak udokumentować sprzedaż za min 20.000zł jeżeli np sprzedaję zbożę sąsiadowi? Czy dopłaty uzyskiwane za sprzedaż tytoniu można zaliczyć do takiej sprzedaży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz dokumentować tylko napisać oświadczenie dla US. Ja tak zrobiłem, mimo, że nie sprzedawałem na rynek zewnętrzny tylko dla gospodarstwa ojca siano i zboża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak właściwie US nie jest w stanie mnie sprawdzić czy osiągnąłem rzeczywiście sprzedaż na 20.000zł czy tak? Mogę sobie zadeklarować ile chcę, że sprzedałem? Hmh, ciekawi mnie jednak jak później mogłaby wyglądać ewentualna kontrola? Przecież w takiej sytuacji to każdy wykazywałby sprzedaż tylko nieznacznie powyżej progu 20tys, a środki do produkcji no i przede wszystkim środki trawłe odpisywałby do bólu. Czy czegoś tutaj nie rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebardzo bo jak skarbówka cie wezwie to trzeba sie tlumaczyc z kazdej faktury

oni maja odpowiednie przeliczniki i jesli nie sprzedajesz duzo to zwrotu tylko czesc dostaniesz po 60 dniach reszta po 180

ja jestem na kwartalnym i jest ok paliwo srodki ... materiały maszyny itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odliczanie vatu nie jest takie proste jak myślicie. Vat można odliczyć i dostać zwrot tylko wtedy gdy w miesiącu czy też kwartale,(zalezy jak się rozliczacie), macie jakąs sprzedaż. Jeżeli nie macie sprzedaży to vat przechodzi na następny okres rozliczeniowy. Można dostać zwrot vatu w wysokości 22% kwoty netto sprzedaży w danym miesiącu. Czyli na przykładzie: z poprzedniego miesiąca masz do zwrotu 2000zł vatu w miesiącu za który się rozliczasz sprzedałeś za 5000 netto, 3% z 5000 to 150 vatu do zapłacenia zostaje ci do zwrotu 1850. Ale tu właśnie tkwi haczyk bo nie można tego watu dostać w całości ale tylko 22% kwoty netto sprzedaży czyli 1850 x 0.22=407 zł. Czyli wniosek jezeli nie masz sprzedaży to nie licz na zwrot vatu. W całości zwracany jest tylko vat od środków trwałych ale wtedy bardzo prawdopodobna jest kontrola i nie jest prawdą że nie trzeba mieć udokumentowanej sprzedaży za 20000 zł. w roku poprzedzającym przejście na vat. W przypadku kontroli napewno to sprawdzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

janusz102 czy można jaśniej wytłumaczyć ten przykład? Chyba, że się nie da heh Załóżmy że z poprzedniego miesiąca nie ma żadnego zwrotu. W miesiącu za który się rozliczam sprzedałem za 5000zł. 3% z 5000=150zł Vatu zwracam do US. To ile Vatu mogę teraz odzyskać od takiej sprzedaży??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestraszcie vat niejest taki straszny, jeszcze niesłyszałem żeby ktoś nieodzyskał zapłaconego vatu. Zbierasz faktury a reszte martwi sie pani ktura cie rozlicza koszt około40zł za miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korsarz jaki robisz obrót rocznie, że wychodzisz na Vacie ok?? kupujesz nowe maszyny czy na bierzącym obrocie (bez jakiś inwestycji) wychodzisz do przodu w poruwnaniu z ryczałtem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 5000 sprzedaży netto możesz odzyskać 1100 zł vatu minus 150 które musisz wpłacić czyli 950 zł. Odliczanie vatu jest wg. mnie korzystne ale nie można tu ukrywać sprzedaży i "odliczać vat do bólu" jak twierdzą niektórzy na tym forum. Bez konkretnej sprzedaży nie ma zwrotu vatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...