Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanie co do Vatu , jak to dziala . Jesli prowadze gospodarstwo i rocznie sprzedaje zywca za 400000 zl ile z tego musze odprowadzic i czy odprowadzona kwote moge przekroczyc w odzyskiwaniu watu gdy inwestuje czy tylko odzyskuje kwote odprowadzona .jesli mozecie to podajcie jakis przyklad jak to dziala z gory dzieki.

 

Przyjmując że 400000 to kwota netto to będąc na ryczałcie miałbyś na fakturze

420000 i to była by twoja kasa.

Będąc na zasadach ogólnych wystawiłbyś fakturę na 412000 z czego 12000

oddajesz do US.

Odzyskać możesz oczywiście więcej niż wpłacisz do US .Poczytaj ten temat bo

tu jest sporo informacji.

ps.moda proszę o usunięcie mojego wcześniejszego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od sprzedaży netto Co to znaczy że ? zwrócą nie więcej niż się zapłaciło w poprzednim miesiącu?Np. jak w sierpniu sprzedałem za sumę 100+ x% a we wrzesniu kupiłem paliwa na sumę 500+x% to dostane zwrot tylko do wysokości 100+x% ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można po prostu sterować sprzedażą, kupić sobie kasę fiskalną i "sprzedawać" tyle żeby starczyło na zwrot vatu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:arrow: ...Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od sprzedaży netto Co to znaczy że ? zwrócą nie więcej niż się zapłaciło w poprzednim miesiącu?Np. jak w sierpniu sprzedałem za sumę 100+ x% a we wrzesniu kupiłem paliwa na sumę 500+x% to dostane zwrot tylko do wysokości 100+x% ?.

 

Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od sprzedaży netto to znaczy

że jeżeli sprzedasz w miesiącu styczniu na kwotę 10000 netto to mając

nadwyżkę podatku możesz zrobić zwrot na kwotę 2200.Mnożysz poprostu

kwotę spżedarzy netto przez 22%=kwota możliwa do zwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz coś na środki trwałe to nie ma tu ograniczeń względem kwoty sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:arrow: ...Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od sprzedaży netto Co to znaczy że ? zwrócą nie więcej niż się zapłaciło w poprzednim miesiącu?Np. jak w sierpniu sprzedałem za sumę 100+ x% a we wrzesniu kupiłem paliwa na sumę 500+x% to dostane zwrot tylko do wysokości 100+x% ?.

 

Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od sprzedaży netto to znaczy

że jeżeli sprzedasz w miesiącu styczniu na kwotę 10000 netto to mając

nadwyżkę podatku możesz zrobić zwrot na kwotę 2200.Mnożysz poprostu

kwotę spżedarzy netto przez 22%=kwota możliwa do zwrotu.

żeby nie było wątpliwości, jak kwota do zwrotu przekroczy max dopuszczalny w miesiącu zwrot to reszta nie przepada tylko przechodzi na następny miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Istnieje jakiś wykaz co można kwalifikować do odliczeń vat-u? Szczególnie chodzi mi o takie niejasne sprawy nie do końca związane z rolnictwem a czasem przydatne w gospodarstwie (samochód dostawczy, maszyny np. budowlane etc)

A jak wygląda sprawa z odliczaniem vat-u z paliwa "nierolniczego" -bezołowiowa, LPG?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma chyba takiego wykazu. Każdy zakup możesz odliczyć - jeśli potrafisz uzasadnić jego powiązanie z produkcją rolniczą - np. benzynę przeznaczasz do kosiarki spalinowej lub pilarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzasadnienie musi mieć ręce i nogi bo jak się trafi upierdliwa kontrola to kłopot.

Żeby odliczyć prąd od wspólnego licznika najlepiej określić moc urządzeń w domu i gospodarstwie i proporcjonalnie dzielić zużycie i vat. Co do benzyny to trzeba mieć tą kosiarkę i np agregat i nie przesadzać z zużyciem paliwa bo benzynę w gospodarstwie mają na oku. Części możesz odliczać nawet do samochodu bo zwykle są ciemni i nie wiedzą co do czego i zawsze można kit wcisnąć. Najważniejsze nie panikować i twardo trzymać się swojej wersji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Części do samochodu odliczam i tak, ponieważ stanowi to podstawowe "wyposażenie" gospodarstwa" i tu nie ma racjonalnego "przeciw" US.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a laptopa mozna podciagnac pod gospodarstwo ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mozna tylko niewiem jak jest potem z oprogramowaniem do takiego komputera czy niepowinno być raczej orginalne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam , mam pytanie co do Vatu , jak to dziala . Jesli prowadze gospodarstwo i rocznie sprzedaje zywca za 400000 zl ile z tego musze odprowadzic i czy odprowadzona kwote moge przekroczyc w odzyskiwaniu watu gdy inwestuje czy tylko odzyskuje kwote odprowadzona .jesli mozecie to podajcie jakis przyklad jak to dziala z gory dzieki.

 

Przyjmując że 400000 to kwota netto to będąc na ryczałcie miałbyś na fakturze

420000 i to była by twoja kasa.

Będąc na zasadach ogólnych wystawiłbyś fakturę na 412000 z czego 12000

oddajesz do US.

Odzyskać możesz oczywiście więcej niż wpłacisz do US .Poczytaj ten temat bo

tu jest sporo informacji.

ps.moda proszę o usunięcie mojego wcześniejszego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a laptopa mozna podciagnac pod gospodarstwo ?????

Wszystko zależ od tego jak ewentualnie sie wytłumaczysz, ale o to raczej nie bedą pytać. Znajomy kupił rower, węgiel na zime, pralke, szklanki zasłony i całe mnóstwo innych głupot z których dostał zwrot. jak to zrobić?? Proste, to wszystko jest mu potrzebne do pracy, a tylko z takich rzeczy dostaniesz zwrot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem komputer i płacę za internet i parę telefonów. Najlepiej mieć na fakturze dopisek"Gospodarstwo Rolne", jak kontrolują trzeba wyjaśni do czego to służy w gospodarstwie, np do internet do szukania informacji i wymiany poglądów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie, telewizor do szukania i zbierania informacji rower do jeżdzenia na pole i lustrowania upraw, zastawa stołowa i zasłony do biura i 10 t węgla do ogrzewania cielętnika, z czego 1t leży koło "kozy" w tym cieletniku w razie czego a reszta w domu. . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanko chłopak meczy o crosa majac stado krow uzasadniony byłby taki zakup ?od motocykla ze zwrotem vatu do obsługi stada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pytanko chłopak meczy o crosa majac stado krow uzasadniony byłby taki zakup ?od motocykla ze zwrotem vatu do obsługi stada

Myślę że może być potrzebny do zaganiania stada z pastwiska, poza tym kontrola łąk i pastwisk i oczywiście stada na łąkach do których nie można dojechać samochodem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ile bierze księgowa z prowadzenie akt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od 50 zł w gore........

ja daje 80zł netto a kumpel w innym biurze 200zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam program i od paru lat robię to sam i nie mam problemów.

a co to za program? darmowy czy płatny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś był darmowy przez dwa lata a teraz płacę ok150 rocznie. Robię w nim magazyny, faktury i księgi podatkowe. Nazywa się Ramzes, pakiet dla rolnika zawiera dwie części Magazyn i PKRiP. Więcej informacji znajdziesz na Ramzes.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka tu księgowość?

 

Sprzedaż i kupno

 

jedno minus/plus drugie i deklaracja VAT gotowa

 

10 minut roboty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...