Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego państwo by się miało wyłożyć przecież oni mi nieplacą vatu ze swojej kieszenie tylko oddawają mi mój vat który ja wplaciłem do nich, to niesą ich pieniądze tylko nasze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy podpowiedzcie. Teraz jestem na ryczałcie i zwracają mi te 6%. Ile będzie po nowym roku??

Jak przejde na vat to ile będe musiał oddać do US?? Bo teraz jest 3%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osa i Korsarz - źle zrozumieliście moją wypowiedź. Odnosiłem się do wypowiedzi Skoczka i Jego stwierdzenia o zaniżaniu wartości sprzedaży.

Chociaż jak czytam jeszcze raz Jego post to chyba chodziło mu tez o co innego jak mi. Zagmatwam zaraz wypowiedź na max-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a mógłbyś rozwinąc co jest korzystne bo ja nie widzę tego

i co sądzicie o tym że nie można /chyba/ odliczyc wat od paliwa dla pojazdów poniżej 3,5 tony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd 8% ano w 2008 próbowano juz podnieść wat na 7%,łaskawie obniżono go do 3%/ do 31.12.10/ czyli od 01.01.11 obowiazywała by stawka 7%.Dolożono 1% ,przecież wat tylko miał wzrosnąć o 1%. I mamy 8%.Czyli wzrost watu nie o 1% a o +/- 170%.Ciekawe dlaczego owies 8%,zyto 5%, słoma 8% , pasze 8% itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryszard dla mnie jako Vat-owca zwiększa się koszt brutto o 5% (z 3 do 8 - np. pasza) ale równocześnie przychód brutto również idzie w górę o 5% więc nie tracę nic. Dlatego mówię, ze dla mnie jest ok. RR na tym straci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie masz rację,

ale

1. pod warunkiem , że Ci przychód wzrośnie / myślales chyba o cenie a wzrost ceny nie jest obligatoryjny reguluje ja rynek/

2. a co z tymi - pasze 8% a mleko 5%,

3.i wreście mój przypadek kupione srodki produkcyjne po 3%/jesień/ a teraz będze musiał płacic 8% od sprzedaży/wiosna/.Dla mnie wat wzrósł 0 160%.

Czy ktoś może wytłumaczyć dlaczego owies 8% a zyto 5%.Chleb do 14 dni trwalosci 5% powyżej 14 dni 8% itd.A dlaczego słoma 8%.Czy nie czujesz debilizmu tej ustawy?

a co z paliwem do 3,5 tony ,jeździsz tylko ciagnikiem?

Czy ogloszenie tej ustawy 27.12. jest przypadkowe czy nie? Jak myślisz?

itd itp.

To nie jest normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno się wypowiadałem, że to Państwo jest Państwem złodziejskim i to biorąc pod uwagę już same terminy zwrotu/zapłaty Vat. Chyba nie trzeba nic komentować. Tak jest w każdej dziedzinie podatków.

Oczywiście nie mam bladego pojęcia dlaczego tak zrobiono jak piszesz i dlaczego tak późno zostało wszystko w ostatecznej wersji ogłoszone.

Nasuwa się tylko jedno przypuszczenie, znowu chodzi o "wydymanie" podatnika.

Powiem jeszcze coś bardziej ciekawego:

Załącznik nr 3 do Ustawy wskazuje towary opodatkowane stawką 8%, załącznik nr 10 dla części tych towarów zmienia stawkę na 5% (z tego właśnie wynika owies 8%, a żyto 5%), jakim kluczem to robiono ???? oprócz tego jest tam taki zapis:

Wykaz towarów ... 5%:

Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

1) zwierząt ŻYWYCH i ich nasienia

...

 

i jak to rozumieć ? o co Panom ministrom chodziło ? czyż nie o sianie zamętu.

czyż nie o celowe wprowadzanie podatnika w błąd aby później pokazać mu, że ICH interpretacje są lepsze i ważniejsze od naszej znajomości prawa.

Można się rozpisywać, mnożyć przykłady tylko co nam to da oprócz możliwości wpadnięcia w depresję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego 27.12. zaczynam się domyślać , bo wybory.I teraz jestem pewien że gdy następne wybory wygra PO to witaj podatku katastralny, a przed tym jeszcze podatek dochodowy i ZUS dla rolników/ choć tu muszę sie przyznac że dochodowy i ZUS nie do końca jestem przeciw/ ale w wykonaniu PO będzie to , nawet nie wiem jak to określić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryszard, są to bardzo trudne tematy do rozwikłania. Osobiście nie wiem czy gospodarstwo niskotowarowe (3-6 ha) bez żadnej produkcji zwierzęcej na sprzedaż da sobie radę ze składkami ZUS, (bo w dochodówce i tak wykaże stratę).

Myślę, że akurat tego tematu bez flaszeczki to nie rozbierzemy )

 

SZampańskich humorów na Nowy 2011 ROK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz 100% racji tylko ja na to patrzę innaczej, my przy takiej strukturze nie zbudujemy dobrego rolnictwa, trzeba by wymyslec mechanizm by Ci mali zaczeli sprzedawac ziemię / ja do duzych tez nie należę/.Stąd ZUS i pod doch .Oczywiscie jest temat jak to zrobić by nie bylo to kosztem tych małych, a to już temat do kielszka.Zawsze twierdziłem że w nasze rolnictwo trzeba zainwestować ogromne pieniądze by było to tak : dobre dochodowe gospodarstwa, dobrze wyposazone, o dużej wydajności , wat, ZUS,pod doch, I wtedy to bylo by ok.A tak to za dwadziescia lat będziemy mieli skansen Europy.Dochód narodowy to suma dochodow obywateli , a niestety za dużo tych dochodow obywateli to my nie wytwarzamy w tym rolnictwie.Moze inaczej dużo ale b.małych.Z tego nic dobrego nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jak już zostaną stworzone latyfundia,to gdzie sprzedasz nadprodukcję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o latyfundia a o te gospo które teraz maja 2,3 ha itp.

chodzi o ukryte bezrobocie w rolnictwie . Jak mozna mowic o gosp 5ha w tym 1ha ziemniaki 2ha zbożą itd i dwoje rolników albo dwuzawodowcy .Czy 20 letnie maszyny i ciagniki to chyba nie oto chodzi.Skala producji wymusza mechanizacje a tym wieksza wydajnośc i wyższy godziwy dochód.Chyba o to chodzi.Porównuje się średnia pow w Polsce a Unii ale porównajcie wyposazenie tych gosp i ich wydajność.Temat rzeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Porównuje się średnia pow w Polsce a Unii ale porównajcie wyposazenie tych gosp i ich wydajność.Temat rzeka.

Chodzi mi właśnie o wydajność.Przy obecnej wydajności(średniej krajowej) jest problem z zbytem za godziwą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chce Cię obraźić , ale czegoś nie rozumiesz bo z punktu widzenia wydajnosci, a wieksza wydajnośc to większy dobrobyt co jest lepsze produkcja pszenicy na 50 ha z wydajnością 100 q czy na 100 ha z wydajnością 50q .Rozmawiałem kiedyś z HOLENDREM produkującym to samo co ja i on płacąc 6 razy wiecej za godz miał koszt o połowe na sztuke mniejszy niż ja.Dlaczego bo skala produkcji i mechanizacja.A Ty w dalszym ciągu nie rozumiesz tego ze dobrobyt kraju czyli nas zależy od wydajności obywateli./ale zabrzmiało górnolotnie ???/ ale taka jest prawda.

A tak w ogóle to zboczyliśmy z tematu.Gdyby byli chetnii to zapraszam do otworzenia tematu o przyszłości naszego rolnictwa,chetnie podyskutuje.

 

A pro po Wat dzisiaj rano dostałem telefon z US że na kwiaty stawka jest 5% , a jest 8% co wyjaśniliśmy po długiej dyskusji.Jaki mamy burdel!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co ja wiem to do 3.5t nie można odliczac wat/po 01.01.11/

ale dzisiaj słyszałem ze ma to dotyczyć tylko nowo zarejestrowanych samochodów.Czy ktos cos wie w tym temacie????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ryszard dla mnie jako Vat-owca zwiększa się koszt brutto o 5% (z 3 do 8 - np. pasza) ale równocześnie przychód brutto również idzie w górę o 5% więc nie tracę nic. Dlatego mówię, ze dla mnie jest ok. RR na tym straci.

 

Jakiś olbrzymi zamęt panuje wokół tej ustawy.Stawki podane niby dawno ale dlaczego w obiegu krążą różne wersie. Ja rozumiem iż w stawkę na żywe zwierzęta należy się dobrze wczytać, ale to co słyszałem na temat pasz gotowych to już zakrawa na kpiny. W ustawie są ewidentnie na 8% bez żadnych wątpliwości a już wielokrotnie słyszałem od przedstawicieli firm paszowych oraz osób zajmujących się handlem paszami iż będą na 5%.Skąd do obiegu dostała się taka wersja i która jest właściwa,może firmy paszowe mają na własny użytek inną ustawę. Cz ktoś jeszcze słyszał podobne rozbieżności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli złoże doklaracje o przejciu na vat w styczniu i bede sie rozliczał co kwartał, to od lutego bede na vat czy dopiero od pierwszego dnia następnego kwartału?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rokita niejest tak do końca jesli handlujesz tylko z firmami i interesuje cię cena netto to OK ale sąsiad nieda ci za worek zboża więcej niż drugiemu rolnikowi RR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rokita niejest tak do końca jesli handlujesz tylko z firmami i interesuje cię cena netto to OK ale sąsiad nieda ci za worek zboża więcej niż drugiemu rolnikowi RR

 

Nie o to chodzi,jestem na vat już parę lat więc znam dobrze takie niuanse.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę ze do nie któtych zaczyna coś docierać.

Ciekawostka

koszty 8% ,sprzedaż 8% czyli

100 + 8/ 8% wat/ =108 z tego 8% to 8.64 czyli dodatkowo 0.64 do US

a co z tymi co koszty na 5% a sprzedaz na 8%.

Dla Jaro

miałeś /zakladam koszty 100 na 3% + 50 na 22% + zysk 50/

100+3+50+11+5=214 z tego 3% to 6.42

6.42-3-11=-7.58 zwrot z US

masz

a/ cena wzrosła /100-8%,50-23%/

100+8+50+11.5+ 50=219,5 z tego 8% to 17.56

17.56 -8-11.5=-1.94 zwrot z US

b/ cena nie wzrosła

100+8+50+11.5+44.5/50-5-0.5/=214 z tego 8% to 17.12

17.12-8-11.5=-2.38 zwrot z US

wnioski nasuwają sie same

Jaro teraz skoryguj sobie wartości 100-50-50 i zobacz czy zysk czy strata,uwzglednij brak mozliwości odliczenia wat od paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...