Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

dlatego trzeba teraz sie lepiej zastanowić nim sie przejdzie na wat, czy jednorazowy zwrot wat np.przy zakupie maszyny pokryje późniejsze straty na wacie, a wszystko zależy od struktury kosztów i struktury sprzedazy jeżeli

 

a x 18.70% + b x 7.40% + c x 4.76% > d x 8% / 5%/

gdzie

a,b,c to koszty brutto, d sprzedaz netto

to wszystko jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/ ROKITA/ - możesz rozwinąć myśl , bo nie rozumiem tego

 

A dlaczego, z tej prostej przyczyny dotychczas w razie zwrotu musiałem czekać za kasą prawie 3 miesiące a teraz dostane tą samą kasę razem z zapłatą za świnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
/ ROKITA/ - możesz rozwinąć myśl , bo nie rozumiem tego

 

A dlaczego, z tej prostej przyczyny dotychczas w razie zwrotu musiałem czekać za kasą prawie 3 miesiące a teraz dostane tą samą kasę razem z zapłatą za świnie.

 

Masz racie wyszło niezgrabnie, chodzi o różnice pomiędzy stawką obecną 8% a tą byłą 3%. W skali roku uzbiera się tego w moim przypadku parę tysięcy złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla dokładniejszych wyliczeń bilansu, zapytam jeszcze o dokładne wyliczenie kosztu paliwa:

cena paliwa minus 23% minus 85 gr?

 

I wracając do ciągnika, gdybym planował go w niedługim czasie sprzedać.

1. sprzedać przed przejściem na wat

2. czy też mogę go nie wliczać do środków trwałych i później nie odprowadzać podatku od sprzedaży

3. albo jakieś inne wyjście

Wartość około 50 tys...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...) czy strata,uwzglednij brak mozliwości odliczenia wat od paliwa.

Witam.

Albo źle zrozumiałem , albo nie będzie można odliczać Vatu od paliwa w rozliczeniu gospodarstwa - przecież to jakaś niedorzeczność . Paliwo (ON) jest środkiem produkcji i Vat od niego powinien być brany do rozliczenia. proszę o wyjaśnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak w ogole to jakie teraz są stawki VAT dla "vatowców" i ryczałtowców na produkty sprzedawane z gospodarstwa: żywiec, zboże itd? Wie juz ktos?

 

Wczesniej na żywiec i zboże było 3 % to teraz 4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem że pisaliście wczesniej o tym, i jest link do ustawy, ale ja i tak nie czaje

Jak rolnik jest na Vacie i spzredaje zboże - to fakture wczesniej wystawial na 3%, a teraz ?

 

jak spzredaje świnie albo byka to wczesniej wystawiał fakture na 3% a teraz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

re.Ulan

-parę postów niżej masz linki do Wat , wszystkie stawki np. żyto 5%, owies % ciekawe???????

dla RR - chyba 7%

Min .Finansów zapowiedział że stawki wzrosną o 1% a wzrosły o 5% i 2% a skąd to sie wzięlo , bo było to tak 31.03.2008 stawki w rolnictwie mialy wzrosąć do 7% ale podniosło sie larum więc zostawili stawkę 3% do 31.12.10. Od 01.01.11 miała być stawka 7% o mówiąc o wzroście 1% minister zapomiał dodać ze ten 1% to od 7%. Dobre nie!!!!!!!!.

Również termin ogłoszenia ustawy był ciekawy 27.12.10 0 godzinie 15.45

po wyborach, gdyby ogłoszono wcześniej to jaki wynik wyborczy mialo by PSL.Ludzie zacznijmy sie bronić przed itiotyzmami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

re.Nenco

paliwa nie można odliczać od pojazdów < DMC 3.5 tony, inne dla np.ciągników można . Na razie jest tak że ja zbieram rachunki na całe paliwo i zobaczymy co to bedzie z tymi < 3.5 tony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

re.Michał

- jezeli masz środek trwały / np.ciągnik/ i go kupilłeś przed wejsciem na wat to nie jest on w ewidencji wat , tylko środki trwałe zakupione gdy juz jestes na wacie są wprowadzane do ewidencji wat/ pomijam fakt czy ta ewidenja jest konieczna czy nie , nie jest ti tak do końca jasne, ja prowadzę/

 

obliczanie paliwa

kupując paliwo płacisz cenę brutto wiec odliczasz 18.7% , ale co kombinujesz na fakturze masz podaną cennę netto , wat i ten wat odliczasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 85 groszy które jeszcze odliczyłem dopłata do paliwa rolniczego, z gminy...

Zastanawiałem się, czy najpierw odliczę Vat od całości a potem 85, czy odliczam Vat juz po odjęciu tej dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał- Odliczasz vat od całości faktury za paliwo. Te 85gr to jest zwrot akcyzy czyli innego rodzaju podatku którym objęte jest paliwo.

 

Ryszard 1960- Z jakiego powodu poniesiesz tak duże straty na nowych stawkach vat.

Może to śmieszne, ale już dawno chciałem to napisać,nie dość iż mam to samo imię co Ty to na dodatek ten sam rok urodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

re.ROKITA

- gratulować czy współczuć- ok. żart

Powaznie straty- mam duże WNT , towar sprowadzam jesienią sprzedaje wiosną.RR zapłacił wat jesienia 3%, ja będe płacił wat wiosną 8%.Stąd straty.Pracuje w systemie duży obrót mały zysk, przy kosztach 20% obrotu,więc kosztami nie pokryję wzrostu wat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem Ci szczeże że ja zaplaciłem vat w pierwszym miesiącu jak zaczołem się rozliczać. Czasami kupie jakieś maszyny czasami coś się wybuduje ale nawet jakl nic nieinwestuje jest normalna sprzedaz i zakupy podstawowe częsci ropa siatki i takie tam pierdoły to niemam do zaplacenia vat. Nierozumiem czego wy się boicie liczycie dodajecie mnozycie odejmujecie, trzeba przechodzic na vat i koniec ja sobie kiedysniezdawałem sprawy ile vatu się zostawia w sklepach nawet jak kupisz glupią kalamitke to tam jest 22%!!! nik ci tego niepodaruje mam rachunki pootwierane w sklepach w których często kupuje i nawet jak kupie przykładowo kalamitke to ktos kto niejest na Vacie osra tą fakture bop to są grosze a ja każe sobie dopisać i powiem wam że to się zbierają ladne sumy. ktoś kto niejest na vacie płacze że od 10tyś musiałby 1800 oddać do państwa ale jak kupuje paliwo za 10tyś to niewidzi ile tam kasy niepotrzebnej podaruje. Dopuki stawki vatu płaconego i odpisywanego się niewyrównają i niewejdziemy na podatek dochodowy to vatowiec będzie się miał zawsze lepiej, dodam jeszcze że dopłaty to jest ogromny dochód w kazdym gospodarstwie które ma troch ha a tam jest stawka 0%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żle odczytujesz dyskusję, nikt na razie nie twierdzi że wat jest nie korzystny,na razie myślimy ile straciliśmy po zmianie stawki wat, i pytanie jest podstawowe

 

Dlaczego rolnictwo zapłaci za ten bajzel najwiecej? Czy słyszłeś by pensje urzędników spadły, a co z Twoimi dochodami.Tu jest problem.A my co uszy po sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat się fajnie rozwinął.

Rysiu: "A my co uszy po sobie." - Co mamy zrobić - jeśli niby rolnicza partia, która mianuje się PSL z Ministrem Rolnictwa na czele nic w tym kierunku nie robi ?

 

Doskonale rozumiem sens Twoich wypowiedzi, chociaż kto zapłaci za ten jak nazwałeś bajzel najwięcej, to do końca jeszcze nie wiem. Wydaje mi się, że nie konkretna branża w gospodarce, a konsument, któremu wszystkie ceny pójdą w górę i to raczej najwięcej, bo wcale nie o 1% jak wszem i wobec ogłasza rząd, a na samych produktach pochodzenia rolniczego min 5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety mam podobne zdanie, tylko nadal obawiam się że ten wyższy wat to zapłacimy my/ oby nie/ i a propo wat w rolnictwie to cisza , bo sprawa dotyczy nie dużej grupu rolników / ciekaw jestem ilu rolników jest na wacie/ i jest to nie wielki elektorat, ale KRUS-u nie dadzą ruszyć bo to duży elektorat, czyli liczy się tylko polityka a nie interes rolnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączając się do dyskusji o opłacalności bycia na "Vat", cz na "ryczałcie RR", to tak się składa że ja rok temu przeszedłem z ryczałtu na Vat i co prawda na nowych stawkach podatku vat i kwalifikacjach towarów do odpowiednich stawek to jeszcze nie liczyłem dokładnie, ale pisząc o starych zasadach to mogę powiedzieć że podczas przeciętnego roku ( tzn. tylko działalność bieżąca ,bez znaczących inwestycji), to będąc na Vat w porównaniu z ryczałtem RR traciło się jakieś 2% sumy podatku względem ryczałtu, dodatkowo dochodził jeszcze obowiązek zbierania faktur i rozliczania się US ( i to za w sumie 2% straty )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...