Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem w piątek w US w punkie 3.1 kazali zaznaczyć inna ewidencja, o te 20tys. nic sie nie pytała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dziś przejde na vat a jutro zakupie maszyny to bede mógł odpisac odrazu czy jakis czas wczesniej trzeba być na vacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak od dziś to się nie da. Zawsze jest to z początkiem kolejnego okresu obrachunkowego (miesiąca).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo słyszałem że wczesniej musi być jakas sprzedaż żeby odpisać vat. A jak na przykład w poprzednim roku miałem sprzedaż za 30tys a od lutego myśle przejsc na vat i rozliczac sie kwartałowo i w lutym zakupić nowe maszyny za 180tys to ile musze czekac na zwrot tego vatu? do nastepnego kwartału?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okres zwrotu Vat-u wynosi 60 dni od daty złożenia deklaracji. Deklarację złożysz najwcześniej 01 kwietnia (masz czas do 25 kwietnia), więc łatwo policzysz sobie kiedy dostaniesz zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.: ruki1976

nie dasz rady zaczynając się rozliczać kwartalnie, za maszyny kupione w lutym odpisać VATu, bo: jak złożysz papiery w styczniu o przejście na Vat kwartalnie to będziesz rozliczany dopiero od 1 kwietnia i jak byś kupował te maszyny po 1.04 to byś vat dopiero mógł odliczać. tak to do 1.04 będziesz rozliczany jak ryczałtowiec

jeśli musisz kupić te maszyny w lutym , bądź marcu to złóż papiery o rozliczanie co miesiąc i te dwa miesiące tak rozliczysz z US, a najwyżej pod koniec marca złożysz znów o przejście z systemu miesięcznego na kwartalny

na zwrot czekasz tak jak ci Jaro8038 napisał 60 lub 180 dni, bądź możesz napisać podanie do kierownika US o przyśpieszony zwrot i wtedy to tylko 25 dni czekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nehco - nawet jeśli będzie się rozliczał kwartalnie to może od lutego nabywać towary i usługi i odpisywać Vat, z tym że pierwszą deklarację może złożyć po 01.04.

Odnośnie przyspieszonego zwrotu Vat-u należy dodać, że muszą być opłacone wszystkie faktury, co trzeba w Urzędzie wykazać (należy przedłożyć dokumenty zapłaty). Nie wiem czy jasno napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W styczniu złozyłem wniosek do US o przejsciu na vat od 1 lutego, babka a US powiedziała ze przyjdzie do mnie pismo w zwiazku z tym ale, dzis 1 luty a pisma dalej nie dostałem.

 

 

Mozna odpisac vat od benzyny z samochodu osobowego którego wykożystuje do jazdy w celach rolnichych, żeby cos załatwić w czyli urzędzie skarbowym, gminy, ARiMR lub po śor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vat-u od benzyny nigdy nie można było odliczać więc nie. Teraz jedynie możesz odliczyć Vat od zakupu oleju napędowego do maszyn rolniczych, do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów służbowych już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda bo myślałem ze można jak uzywam benzyny do kosy spalinowej lub piły spalinowej, bo u mnie bedzie troche szło tej benzyny ponieważ zamierzam zalesić kilka ha i tam trzeba co roku wykaszać trawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odliczam vat od benzyny do kosiarek piły spalinowej kosy itp. Na fakturze jak kupuje w bańki 20 l piszą mi np. Kosa spalinowa albo kosiarka spalinowa i nigdy nie miałem problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tam wpisuja gdzie jest miejsce na numer rejestracyjny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz wystarczy tylko zgłoszenie, czyli:

 

Art. 96.

1. Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. W przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

 

 

Byłem dziś w US. Mieli znieść sprzedaż na poziomie 20 000 i te 3 miesiące ewidencji, ale nie znieśli. Tak więc z przejściem na VAT muszę poczekać rok.

 

Ja złożyłem zgłoszenie rejestracyjne w us na początku stycznia i od lutego jestem na zasadach ogólnych . NIKT nie pydał mnie czy mam sprzedaż na 20 tys (chodz mam takową ) oraz o prowadzenie ewidencji przez 3 miesiące widocznie nie trzeba . Także można przejść z miesiąca na miesiąc i juz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszeczkę wprowadziłem Was w błąd, ewidencja jest w dalszym ciągu niezbędna wraz ze sprzedażą na poziomie 20 tys. zł w roku poprzedzającym, pomyliłem zmiany w ustawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
troszeczkę wprowadziłem Was w błąd, ewidencja jest w dalszym ciągu niezbędna wraz ze sprzedażą na poziomie 20 tys. zł w roku poprzedzającym, pomyliłem zmiany w ustawie

 

nie jest już potrzebna od 2011!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkoda bo myślałem ze można jak uzywam benzyny do kosy spalinowej lub piły spalinowej, bo u mnie bedzie troche szło tej benzyny ponieważ zamierzam zalesić kilka ha i tam trzeba co roku wykaszać trawe.

 

Osa - wcześniej pytałeś o Vat od benzyny kupowanej do samochodu osobowego, więc odpowiedź padła jaka padła, gdybyś od razu spytał o co chodzi to odpowiedź byłaby identyczna z odpowiedzią Szopena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje mój błąd, myslałem że napisałem o co mi chodzi ale zgubiłem jedno zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahahah niemoge niegadajcie żeod vat od benzyny do kosiarki odpiszecie a do auta nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korsarz - oczywiście, że tak i od lat tak się robi. Ustawa mówi, że Vat-u od benzyny nie możesz odpisać od pojazdów samochodowych, a kosiarka czy obkaszarka, czy nawet ciągniczek do koszenia trawy takowym nie jest więc odpisujemy - przynajmniej ja. Faktura oczywiście musi być opisana, że paliwo zostało nabyte do kosiarki itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczeże śledze ten wątek od dłuższego czasu i tochę sie z niego dowiedziałem ale niema co glowy zapychać nowym pierdolami bo potem są przypadki że są święcie przekonani że na Vacie stracą. Rozumiem Cię że niemozna odpisać benzyny tankowanej do samochodu ale terz niemożna odpisać 10tyś litrów ropy na 10 ha gospodarstwie bo terz mogą się doczepić. U mnie ostatnio na kontroli doczepił się do zakupu 3tyśl ropy naraz, tłumaczę mu że dostałem większą kase i kupilem sobie rope, przygasilem go ale znowu doczep[ił się gdzie tą rope trzymam itd. Vat się odpisuje ze wszystkiego co mozesz upchnąć w gospodarstwie można kupić sobie telewizor itd i postawić w biurze a do domu juz niemozna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ostatnio nawet kupiłem zamrażarkę i udowodniłem kontrolującemu, że służy ona do przechowywania padłego drobiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korsarz - jeszcze jedno - sorki - ale jakbyś pisał "też" a nie "terz".

Wybacz - kiedyś gdzieś tu pisałem, że strasznie mnie ruszają rażące błędy ort i nie mogę przejść obok nich obojętnie.

Mam nadzieję, że rozumiesz, że nie chodzi mi o obrażenie Ciebie i wytykanie.

 

Dalej pełen szacun for You i nie obrażaj się na mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro popros mnie o coś innego a błedy mi odpuść niechce mi się pisać wszystkiego przez worda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może potraficie mi wyjaśnić, które rozwiązania legislacyjne precyzuje, iż rolnik osiągający przychody rzędu 1,2mln euro nie jest zobowiązany do prowadzenia rachunkowości, ustawa o rachunkowości dotyczy osób fizycznych mających siedzibę na terytorium RP, który akt wyłącza zatem rolników z obowiązku prowadzenia rachunkowości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...