Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Jest wyrok NSA, który wszystko precyzuje, jak podasz adres e-mail, to wyślę Ci artykuł z RZECZPOSPOLITEJ, który ten temat omawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quotead.: ruki1976

nie dasz rady zaczynając się rozliczać kwartalnie, za maszyny kupione w lutym odpisać VATu, bo: jak złożysz papiery w styczniu o przejście na Vat kwartalnie to będziesz rozliczany dopiero od 1 kwietnia i jak byś kupował te maszyny po 1.04 to byś vat dopiero mógł odliczać. tak to do 1.04 będziesz rozliczany jak ryczałtowiec

jeśli musisz kupić te maszyny w lutym , bądź marcu to złóż papiery o rozliczanie co miesiąc i te dwa miesiące tak rozliczysz z US, a najwyżej pod koniec marca złożysz znów o przejście z systemu miesięcznego na kwartalny

na zwrot czekasz tak jak ci Jaro8038 napisał 60 lub 180 dni, bądź możesz napisać podanie do kierownika US o przyśpieszo

ny zwrot i wtedy to tylko 25 dni czekasz

Byłem u Babki w US i powiedziała że jak w lutym przejde w marcu kupie maszyny to bede mógł odpisać vat rozliczając sie kwartalnie To juz nie wiem kto ma racje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Bede kupował od rolnika ryczałtowego ziemniaka sadzeniaka kwalifikat CB, jaki podatek obowiązuje jako materiał nasienny 5% czy jako sprzedający RR 8%? I pytanie drugie ja musze mu wystawic fakture na zakup tego sadzeniaka, jak to robie? Czy moge mu wystawić fakture w programie że on jako sprzedajacy a ja jako kupujacy czy do tego są jakieś specjalne druczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystawiasz mu fakture RR i odpisujesz sobie VAT ale jaka stawka jest niewiem a i bloczek musisz mieć RR do faktur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Osy .rolnik ryczałtowy na wszystko dostaje 7% vatu ,faktura musi zawierać oświadczenie rolnika ryczałtowego że jest ;Rolnikiem Ryczałtowym; są takie faktury w sprzedaży( kolor zielony)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem zainteresowana prawnym uregulowaniem dotyczącym podatku vat.

Pirat 22 pisze, że już nie potrzeba wykazywać sprzedaży z ubiegłego roku na poziomie 20 000, jedna "babka" z US nie miała najwyraźniej takiej wiedzy, odnośnie innej możliwości zarejestrowania rolnika vatowca.

Proszę zatem o podstawę prawną bym mogła z niej skorzystać.

Za pomoc dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ewentualnie bo nie wiem czy wkleiłem wersję aktualną ale myślę, że powinnaś sobie już poradzić z odnalezieniem aktualnej jeśli ta nie jest ta obowiązującą w swej treści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, mogę powiedzieć, jeśli w art. 43 ust. 1 pkt 3 mówi, że:

"Zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego".

 

Nastepnie w art. 43 ust. 3:

"Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 000 zł, oraz

2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz43

3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

4. Rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres

co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia".

 

Do chwili obecnej żadnej zmiany w przytoczonym art. nie ma.

Urząd skarbowy stoi na stanowisku, że może zarejestrować nie wnikając na jakiej podstawie dany podatnik ma ochotę być za ewidencjonowanym, jednak podczas kontroli skarbowej powyższe informacje będą egzekwować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze mnie czasami się juz niechce odpowiadać na czyjes wątpliwośc wy terz tak macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mamy. Czasami wałkowanie tego samego w kółko zbytnio nuży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, Panowie...

Was nuży, męczy i tak dalej...,

a innych szlag mało nie trafi, gdy to odpowiednich przychodów w ubiegłym roku nie osiąnęli, a panujący nam US wymaga dowodów.

Jedni osiągnęli wymagany pułap, inni jakoś się prześlizgnęli na etapie rejestracji i każdy z nich jest pewien, iż można - bo można.

Jednak nie powiedzą o tym ci, którzy jeszcze na etapie "wywiadu środowiskowego" u fiskusa, otrzymali stanowcze "NIE".

Przytoczyłam w poprzednim poście treści aktów normatywnych, z których ni jak nie mogę się doczytać o odwołaniu 20tyś zł.

Mało tego, zrobiłam to za namową kolegi Jaro8038, który odsyła mnie do owej ustawy i nie znalazłam tam niczego, co by sprawiło, że się wkońcu ucieszę.

 

Pozdrawiam Was

i liczę, że się nie gniewacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.

Wczoraj kupowałem kilka rzeczy do ciagnika i na fakturze mam że zapłaconno 120zł i pozostało do zapłaty 100zł,. A zapłaciłem wszystko, 220zł (gotówka), dopiero to w domu zauważyłem, musze jechać do tego sklepu i oni mi maja wydrukowac nową fakture czy na tej mi napisze ze wszytsko zapłacono?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu 20 tys. zł, w Ustawie nie jest napisane, że masz to udowodnić i w jaki sposób. Jeśli US żąda od Ciebie udokumentowania tej sprzedaży, to wypisz sobie w zeszycie przychody ze sprzedaży "rynkowej", z wyszczególnieniem w jakich dniach sprzedawałaś na rynku i tyle. Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Top Agrar pojawiła sie informacja, że 25 lutego sejm przyjął nowelizacje znoszącą ten wymóg. Zmiany miały wejś w życie 1 kwietnia. Czy ktoś się orientuje czy rzeczywiście 1 kwietnia będzie już można przechodzic na Vat bez ograniczeń?

Jeśli będzie wszystko ok pojadę złoży papiery w US i czy od razu mogę jechac kupic maszynę na fakturę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jak to jest z tymi fakturami z cukrowni czy teraz je rozliczam, bo żeby teraz je rozliczyć to musza one być zapłacone a zapłacone dopiero bedą w październiku lub listopadzie (bo wtedy bedzie odstawa buraków).

 

Jeżeli teraz bede rozliczał sie za marzec a znalazlem fakture jeszcze z lutego to mogę ją rozliczyc w "marcu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jestem na wacie i część jabłka na giełdzie czy targu sprzedaje bez faktury to co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osa jak rozumiem wystawiają ci fakturę za nasiona płatną w październiku. Ja tak robię czasami z kukurydzą. Rozliczam ją w miesiącu zakupu mimo płatności za np. pół roku. Nigdy tego US nie kwestionował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak jestem na wacie i część jabłka na giełdzie czy targu sprzedaje bez faktury to co?

 

To nic. Robisz w balona polski system podatkowy. A tak naprawdę jeśli chcesz to możesz zaewidencjonować sprzedaż bezfakturową. Tylko czy jest sens zmieniać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 kwietnia 2011 r. weszła w życie kolejna obszerna nowelizacja ustawy o VAT

Ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz.U. z 2011 r. nr 64 poz. 332).

 

 

Zniesienie ograniczeń w zakresie rejestracji VAT rolników ryczałtowych (art. 43 ust. 3 i 4, art. 117).

 

Zmiany upraszczają zasady rezygnacji ze zwolnienia z VAT przez rolnika ryczałtowego i przejścia na zasady ogólne rozliczeń podatku.

 

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 43 ust. 3 rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem Fakture za nasiona buraków i tam są 2 daty. 31-03-2011 data sprzedarzy i 01-04-2011 data wystawienia faktury. W którym miesiacu mam ta fakture rozliczyć w marcu czy w kwietniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem na wacie i dowiedziałem sie przez przypadek że jeszcze weszło że trzeba oddac ponoć obowiązkowo do ARiMR 0,1% na fundusz promocji ja akurat na owoce bo mam sad. Prawda to??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...