Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Rejestry są tylko dwa: Sprzedaż i Zakup

 

A wszystko można ładnie pięknie w Excel i wpisanie 100 faktur to chwilka a na koniec podsumowanie i prawie że VAT-7/VAT-7K wypełniony. Wszystko nie dłużej jak godzinka miesięcznie zarobisz więcej na gospodarstwie jak 80zł czy o zgrozo 200zł za godzinę więc chyba warto sobie trochę popisać jak dwa dni ciężko pracować na księgowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktos lubi siedziec w stertach papierów -to czemu nie............

mi np brakuje czasu zeby pozbierac wszystkie faktury i zawiezc do biura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Może napiszecie o nietypowych rzeczach które zakupiliście i otrzymaliście zwrot Vatu z uzasadnieniem do czego mają teoretycznie (w razie kontroli US) służyć w gospodarstwie.

Np jak już wcześniej opisane: laptop do ewidencjonowania Vatu,

telewizor do biura,

motor do zaganiania krów itp.

 

Może zrobimy konkurs na najbardziej nietypowe rzeczy służące do prowadzenia gospodarstwa rolnego? (oczywiście z uzasadnieniem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie jakie są konsekwencje jeżeli nieudowodnimy (w trakcie kontroli US) że rzecz za którą otrzymaliśmy zwrot vatu służy nam w gospodarstwie?

Czy są jakieś kary?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie do tych ktorzy są na zasadach ogólnych, mam 22ha i zajmuje sie drobiarstwem rocznie sprzedaje za ponad 400 tys, ale kupuje zboze i pasze czy od zakupionej paszy mozna odliczyc vat. Jestem zainteresowany przjsciem na zasady ogolne bo mam zamiar inwestować. Czy w moim przypadku racjonalne jest przejście na vat???? Prosze o odpowieć znających temat Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na zasadach ogólnych vat już 2 lata.

Przy twoich obrotach zapłacisz 12 000 podatku od sprzedaży. Przy ryczałcie dostałbyś 20 000. Wiec już jestes w plecy. Piszesz ze kupujesz zboże, ale stawka na produkty rolne jest 3 % wiec nic nie zyskasz bo mało vat z tego wychodzi.

Inna sprawą jest inwestycja- tu poziom bedzie opłacalny. Chodzi o duże inwestycje rzedu 200 000, wtedy można sie decydowac na przejscie na zasady ogólne. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz to moje gg 8380330 jesli mozesz mi jeszcze wyjaśnić kilka kawesti to bede wdzieczny !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej odliczam VAT od budowy domu. Na cele agroturystyczne. Mam pisemną odpowiedź z US, że taki zwrot mi się należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używa ktoś do wystawiania faktur program fakturka 1.07 ? Jeśli tak to prosze o info bo mam pare pytań z kturymi niemoge sobie poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy mogę odliczać Vat z ON jeżeli nieposiadam ciągnika?

 

(Przejołem gospodarstwo po rodzicach i ciągniki których używam są zarejestrowane na ojca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz spisać umowe użyczenia i wtedy jest to możliwe. Ja tak mam,i odliczam wszystko od ciągnika( częsci, paliwo,oleje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w umowie musi być napisane że koszty eksploatacji i napraw ponosisz ty a nie właściciel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku wystarczy w zasadzie umowa ustna. Wystarczy, że ojciec potwierdzi Twoje zeznania. Ale jednocześnie przypominam, że darowizna jest darmowa znaczy bez podatku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie jetem pewien, ode mnie US w trakcie kontroli chciał umowy na piśmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na zasadach ogólnych vat już 2 lata.

Przy twoich obrotach zapłacisz 12 000 podatku od sprzedaży. Przy ryczałcie dostałbyś 20 000. Wiec już jestes w plecy. Piszesz ze kupujesz zboże, ale stawka na produkty rolne jest 3 % wiec nic nie zyskasz bo mało vat z tego wychodzi.

Inna sprawą jest inwestycja- tu poziom bedzie opłacalny. Chodzi o duże inwestycje rzedu 200 000, wtedy można sie decydowac na przejscie na zasady ogólne. Pozdrawiam

 

 

 

 

witam mam pytanie do tych ktorzy są na zasadach ogólnych, mam 22ha i zajmuje sie drobiarstwem rocznie sprzedaje za ponad 400 tys, ale kupuje zboze i pasze czy od zakupionej paszy mozna odliczyc vat. Jestem zainteresowany przjsciem na zasady ogolne bo mam zamiar inwestować. Czy w moim przypadku racjonalne jest przejście na vat???? Prosze o odpowieć znających temat Pozdrawiam

 

 

400 000 zł *3% = 12 000 zł wpłacasz do US z racji sprzedaży

Kupujesz pasze, lekarstwa środki potrzebne do produkcji biorąc pod uwagę zysk+ dopłaty + środki do uprawy pól za jakieś 400 000 zł* 3% więc dostajesz zwrot VAT ok 12000 zł więc jesteś na zero

 

Owszem masz w plecy jakieś 20 000 zł z ryczałtu (400tys* 5%) ale odejmując vat jaki odzyskałaś z us to jesteś w plecy jakieś 8 000 zł

 

Inwestycja 100 000 zł wyzeruje Ci Vat za 3 lata

200 000 zł za 6 lat

400 000 zł za 12 lat

 

Więc nawet jak wyzeruje się po 6 czy 8 latach ale ten czas masz darmowy kredyt na raty a za 8 lat napewno znowu przydaży się większa inwestycja a ciągle są przecież mniejsze

 

 

JEDNYM SŁOWEM WARTO PRZECHODZIĆ NA VAT !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pytanie czy zmieniła się stawka VAT z 3% na 7% czy z tego zrezygnowali miała wejść chyba jakoś w kwietniu 2008.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szopen W sprawie umowy ustnej to odeślij ich do kodeksu cywilnego - jest tam wyraźnie napisane, że ważność umowy ustnej jest taka sama jak pisemnej zwłaszcza w sprawach tego typu!!

Natomiast w sprawie podniesienia stawek sprawa na razie "leży" chyba w Min.Finansów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7% vat na nawozy i środki ochrony roślin od 1 maja uchwalony przez sejm. Podwyżka ryczałtu z 5 do 6%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7% vat na nawozy i środki ochrony roślin od 1 maja uchwalony przez sejm. Podwyżka ryczałtu z 5 do 6%.

 

 

 

OK ale na nasze produkty świnki mleko krówki zboże itp

 

teraz jest 3%VAT a czy będzie 7% jak miało być - i czy jest już jakieś rozporządzenie czy zmian ustwy że zmiany nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7% vat na nawozy i środki ochrony roślin od 1 maja uchwalony przez sejm. Podwyżka ryczałtu z 5 do 6%.

 

 

 

OK ale na nasze produkty świnki mleko krówki zboże itp

 

teraz jest 3%VAT a czy będzie 7% jak miało być - i czy jest już jakieś rozporządzenie czy zmian ustwy że zmiany nie będzie

 

jezeli jestes ryczałtowcem to dostaniesz 6% zamiast 5% za sprzedane produkty a jezeli jestes na VAT to nic sie nie zmienia 3%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam brat ma uprawę pola tylko i zaczynam się edukować

z tego co obliczyłem sprzedaży miałby na 45ha x 5,5t/ha x700zł/t =175tys netto vat 3% zboże 5250zł

ale musi kupić paliwo minimum 100l na ha =45x100x4zł/l =18000netto 3900zł- 22% vatu jest

nawóz saletra 24t x 920zł netto 7% vat = 1545zł

sól potasowa 5t x 1280zł =6400 netto 7% vat 448zł

środki ochrony, odżywki, nasiona xxx?

oleje silnikowe części do maszyn

czyli od 5250zł odejmuje vat kosztów i wyszło mi ponad 700zł na minus czyli US musi mi wypłacić - czy nie musi?

 

ps. paliwo zakupujemy na jedną fakturę czy US nie będzie się przyczepiał gdzie przechowywane.

czy trzeba pisac odpisy amortyzacyjne jezeli ma np ciagnik i gruber (reszte maszyn ma ojciec i w jego domu mieszka) czy do charakterystyki działalności mozna dopisać sprzedaż nawozów maszyn części i usługi czy to inna kategoria

 

proszę o sprostowania jeżeli niewłaścwie myślę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sredni temat na forum

 

US nie robi nikomu łaski jest deklaracja ,sa faktury wiec nalezy sie zwrot.

 

ciagnik ma byc zarejestrowany na brata zeby kupowac ON

amortyzacja dotyczy tylko zakupionych maszyn

dodatkowej sprzedazy(nawozy itp) nie wciagniesz w gospodarstwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...