Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Ad. 1) Tak, tylko wcześniej musisz mieć REGON i NIP;

Ad. 2) Tak;

Ad. 3) Tak;

Ad. 4) Tak, tylko wcześniej zapłacić za ciągnik i oczywiście złożyć deklarację i wniosek po 31 stycznia

Ad. 5) Tak, gdyż muszą sprawdzić czy zachodzą wszystkie przesłanki do zwrotu VAT-u w terminie 25 dni.

 

Z cukrownią nie ma to nic wspólnego, z uwagi na fakt, jeśli dobrze rozumiem, że sprzedaż miała miejsce w roku 2010 więc nie ma to nic wspólnego z terminem zapłaty.

Oczywiście przy pierwszej sprzedaży w 2011r do cukrowni, musisz im powiedzieć, że jesteś VAT-owcem i to teraz Ty wystawisz fakturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. przejąłem gospodarstwo, opłacam KRU-S chce wejść na VAT, czy mógłby ktoś napisać jakie są koszty bycia na Vacie, np miesięcznie? chodzi mi o koszty z mojej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twoje koszty miesięcznie to co sprzedasz musisz odprowadzić VAT a jak potrawisz sam poprowadzić papiery to jeden wieczór jak nie to ok 150 zł bierze księgowa pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Księgowa/księgowy to bierze tyle ile się z nim umówisz, a nie 150 zł. 150 zł to bierze od Ciebie, ale już nie odemnie. Ja płacę 50 zł. Do tej pory robiłem wszystko sam ale stwierdziłem, że szkoda czasu za te 50 zł samemu siedzieć cały wieczór i wypełniać książki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie dotyczące US.

1) Jeżeli kupiłem busa z tej samej gminy w ktorej mieszczkam to musze to zgłaszać do US.

2) W związku z przejsciem rodzicow na RS ojciec w darowiźnie przekazał mi ciągnik i przyczepe to tez musze to zgłaszać do US?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprzęt zamierzam zainwestować w 2 polwie roku. kiedy wg was najkorzystniej byłoby przejść na VAT?

interesowałoby mnie również to czy na VAT należy wejść z początkiem nowego roku, czy jest to bez znaczenia kiedyi jak długo musiałbym być na Vacie? po jakim czasie mógłbym zrezygnować tak żeby nie było żadnych trudności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pytanie dotyczące US.

1) Jeżeli kupiłem busa z tej samej gminy w ktorej mieszczkam to musze to zgłaszać do US.

2) W związku z przejsciem rodzicow na RS ojciec w darowiźnie przekazał mi ciągnik i przyczepe to tez musze to zgłaszać do US?

 

 

Urząd Skarbowy nie ma nic do Twoich zakupów.

Odnośnie darowizny, to składa się w US odpowiednią deklarację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W sprzęt zamierzam zainwestować w 2 polwie roku. kiedy wg was najkorzystniej byłoby przejść na VAT?

interesowałoby mnie również to czy na VAT należy wejść z początkiem nowego roku, czy jest to bez znaczenia kiedyi jak długo musiałbym być na Vacie? po jakim czasie mógłbym zrezygnować tak żeby nie było żadnych trudności?

 

Nie ma znaczenia od kiedy przejdziesz na VAT. Jeśli zakup będziesz robił w czerwcu, to po prostu pod koniec maja składasz w US informację, iz od 1 czerwca rezygnujesz z RR.

Jeśli mnie pamięć nie myli to na RR możesz wrócić po 36 miesiącach ale należałoby to sprawdzić w ustawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest cos w formie internetowej księgowej?Chodzi mi o to ze ja przesylam skany,kopie faktur płace za przykladowo fakture jakas kwote ktoś mi to wszystko przelicza i przesyla a ja do US.Wczoraj dowiadywalem ile kosztuje ksiegowa w moim terenie.Zadzwoniłem a miła pani 200-300 miesiąc i nalegała zeby rozliczas sie miesiecznie mimo ze mi lepiej pasuje kwartalnie z racji ilości tych faktur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj innej księgowej zobacz kto tam pracuje i pogadaj z pracownikiem może zalatwisz taniej.200-300 to strasznie dużo jak za pare faktur miesięcznie, albo może ona mysli że bedziesz jej po 200 miesięcznie nosił i ci tak powiedziała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powidzcie mi o co chodzi mi z tym, ze trzeba cos tam 3miesiace wcześniej juz {zbierac, składac} zanim sie zarejestruje jako vatowiec. Czyli jak ja bym chcial byc od sierpnia na vacie to kiedy i co mam zrobic żeby to wszystko było jak należy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poszukaj innej księgowej zobacz kto tam pracuje i pogadaj z pracownikiem może zalatwisz taniej.200-300 to strasznie dużo jak za pare faktur miesięcznie, albo może ona mysli że bedziesz jej po 200 miesięcznie nosił i ci tak powiedziała?

 

 

Jak jej powiedziałem że lepiej bedzie mi sie rozliczac kwartalnie i powiedziałem jej ze przez 3 m-ce bede miał 4-5 faktur to powiedziała czy ja zartuje.Ale dobrze mi doradziła z miesiecznym rozliczaniem poniewaz jesli w styczniu pojade do US aby przejsc na vat to dopiero od 1 lutego bede vatowcem i juz w marcu bede mógł zlozyc deklaracje o zwrot jesli zapłate za ciagnik bede mial pod koniec lutego a przy rozliczaniu kwartalnym o zwrot musiałbym sie ubiegac dopiero w maju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zwrot vatu możesz pisać pismo o wcześniejsze wyplacenie jesli to jest większa kasa to nieczekej tylko składaj wniosek. A z tymi księgowymi to naprawde wsądz w samochód i przejedz się choćby dalej i poszukaj tańszej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli dobrze zrozumiałem to mam zrobić tak:

1) złozyć wniosek do US ze chcem przejśc na vat.

2) np. 5 stycznia wykazać sprzedarz (w moim przypadku ziemniaka)

3) kupic ciągnik

4) złożyc wniosek o przyspieszenie zwrotu vat.

5) kontrola z us

 

Jeszcze jedno jak przejde np od stycznia na vat a jeszcze cukrownia nie wypłaciła mi wszystkiego za buraki to musze zgłosic do cukrowni że jestem na vacie i ta dodatkowa fakture korygującą musze zaksięgowc?

Osa powinineś zrobić tak:

1.złożyć wniosek do US że chcesz przejść na vat,jeżeli złożysz w grudniu to od 1 stycznia będziesz vatowcem,jeżeli w styczniu to będziesz od 1 lutego. 2.składając wniosek musisz wykazać sprzedaż za 20 tyś w 2010 roku.

3. ciągnik możesz kupić jak będziesz vatowcem .

4.wniosek o przyśpieszony zwrot vatu możesz złożyć dopiero z pierwszą deklaracją vat 7

Ja rozliczam się sam kwartalnie ,nie jest to takie trudne ,w razie problemów możesz dopytać na forum, więcej nie pamiętam jak coś nie tak to kto wie niech poprawi ...pozdrawiam wszystkich vaciaków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dzis do US i bede jechał jutro albo w poniedziałek składac papiery tak zeby od 1 stycznia byc juz na vacie,najpierw musze znalezc w miare dobra księgowa w miare tania bo zauwazyłem ze we wniosku trzeba wpisac kto i na jakich zasadach tzn miesiecznie czy kwartalnie bedzie mnie rozliczał.A jesli sie zdecyduje na rozliczanie miesieczne to mozna po jakims czasie przejsc na kwartalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem na Vacie od prawie 3 lat i ani razu nie bylo tak zebym to ja musiał płacić coś US, zawsze oni mi. Ogolnie jest tak że jak sie inwestuje : buduje, kupuje maszyny, narzędzia itd to zawsze wyjdzie na plus. A dzieki temu ma sie o 22% taniej wszystko, i mozna 22%(nawet 23 od nowego roku) wiecej rzeczy kupować i tak sie to nakręca coraz bardziej. Na rok ok 15-20 tys do przodu zazwyczaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopie, lepiej weź jej zaplac raz te 200-300zl i niech ci powie co i jak i sam bedziesz sobie robił. Ja mam okolo 70 faktur na kwartał i sam daje rade. Nie jest to trudne, nie zajmuje dużo czasu (1-2 h raz na 3 miesiące) jak raz sie zrobi to potem już idzie,a zaoszczedzisz 2-3 tys rocznie.

 

A jest cos w formie internetowej księgowej?Chodzi mi o to ze ja przesylam skany,kopie faktur płace za przykladowo fakture jakas kwote ktoś mi to wszystko przelicza i przesyla a ja do US.Wczoraj dowiadywalem ile kosztuje ksiegowa w moim terenie.Zadzwoniłem a miła pani 200-300 miesiąc i nalegała zeby rozliczas sie miesiecznie mimo ze mi lepiej pasuje kwartalnie z racji ilości tych faktur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecej czasu zajmie ci skanowanie faktur niż samodzielne ich wpisanie, podobnie do ksiegowej, musisz zaniesc faktury i jeszcze jej zaplacic, wg mnie bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zestaw pytań. Za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki.

1) Jeżeli kupuje części do maszyn która była kupione przed przejsciem na vat, to moge to odliczyć? Czy musze te maszyny które mam wpisać w jakiś rejestr?

2) Co mi jest potrzebna w US podczas składania wniosku o przejscie na vat?

3) Jezlei w danym okresie bede musiał wpłacić ten vat do US, to robie to kiedy?

4) Jeżeli bede na vacie to ja wystawiam fakture, jak to sie odbywa przecież nie biore laptopa i drukarki do ciagnik jak jade przedać zboże?

5) Jeżeli chodzi o NIP to ma byc mój czy na gospodarstwo jest inny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) kupujesz części i odliczasz vat ja Od nowych maszyn od których odliczylem vat prowadze taką książke i odlicz sie tam amortyzacje

3)podobno najważniejsze jest złożenie deklaracji a z kasa możesz się zpuźnić,ale lepiej zanoś dekleracje i do 25 wplać kase

4)jesli ktoś ci zapłaci gotówką to możesz mu fakture wypisac po fakcie i wysłać jesli będzie placił przelewem to kup sobie bloczek i dlugopisem wypiszesz na miejscu.

Na więcej pytań nieznam odpowiedzi a niechce wprowadzić cię w błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) możesz, bez dodatkowego rejestru, tylko w przypadku gdy US zażąda ewidencji środków trwałych to wtedy uzupełnisz,

2) REGON

Właśnie widzę, że korsarz odpowiedział Ci już więc kończę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi moze pow-czy moge sobie liczyc do dochodu- swiadczenie usług swoim ciągnikiem np orka u kogos albo praca z ładowaczem -turem? itp????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...