Skocz do zawartości
robern

Białe mięso cielęce

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy ktoś ma jakieś doświadczenia nt. hodowania cielaczków na białe mięso. Czy macie rynek zbytu?

Osobiście z tym spotkałem się będąc we Francji tam odchowywali młode byczki do ok. 100 kg pojąc je tylko samym mlekiem i utrzymując w kojcach bez siana i słomy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to czasem już zakazane, tak jak przymusowy tucz gęsi na stłuszczone wątroby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest niehumanitarne, a pozatym w polsce nie ma chyba rynku na taki ekskluzywny towar, chyba, że na eksport

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakieś nieporozumienie Jak można nazywać niehumanitarnym żywienie cieląt mlekiem Nie da się zmusić cielęcia do picia mleka w więkrzej ilości niż morze wypić . Jeśli pije mleko do woli to nie ma potrzeby zjadania innych pasz . Ja od czasu BSE zajmuje się opasem cieląt na białe mięso . W wieku 1 miesiąca osiągają wagę 100 kg. Jeśli chodzi o zbyt to wszystkie cielęta są kupowane przez pośrednika . Cena wacha się w zależności od podaży - 9-12 zł. Moje cielęta mają boksy ścielone słomą i pojone są z wiader ze smokiem . Pod koniec opasu wypijają - 16-18 l. mleka w trzech dawkach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.wodr-bratoszewice.agro.pl/rada/2004/RADA11_2004/zootechnik.htm

 

Z tego co się orientuję, to cielęta chowane na białe mięso z powodu niedoborów żelaza cierpią na anemię. Samo mleko wbrew pozorom w pewnym momencie nie jest wystarczającym pokarmem dla intensywnie rosnącego cielęcia. I to jest powód "białego" mięsa. 100-kilowe ciele karmione tylko mlekiem to jeszcze norma, ale są "specjaliści" potrafiący tę wagę podbić do 180-200 kg. Wystarczy (kto tak robi niech się w następnym życiu urodzi cielakiem) ograniczyć ruch do minimum, polegającego na trzymaniu w boksach tak małych, że się cielak nawet odwrócić nie może i w ciemnościach.

Tyle wiem. Daleko mi do nawiedzonych ekologów, ale jeszcze dalej do sadystów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We Francji chowali cielęta do wagi ok 75-90 kg i sprzedawali cielęta głównie do okolicznych restauracji. Otrzymywali za nie astronomiczne kwoty (jeśli dobrze pamiętam do 12 "Ojro"/kg)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.wodr-bratoszewice.agro.pl/rada/2004/RADA11_2004/zootechnik.htm

 

Z tego co się orientuję, to cielęta chowane na białe mięso z powodu niedoborów żelaza cierpią na anemię. Samo mleko wbrew pozorom w pewnym momencie nie jest wystarczającym pokarmem dla intensywnie rosnącego cielęcia. I to jest powód "białego" mięsa. 100-kilowe ciele karmione tylko mlekiem to jeszcze norma, ale są "specjaliści" potrafiący tę wagę podbić do 180-200 kg. Wystarczy (kto tak robi niech się w następnym życiu urodzi cielakiem) ograniczyć ruch do minimum, polegającego na trzymaniu w boksach tak małych, że się cielak nawet odwrócić nie może i w ciemnościach.

Tyle wiem. Daleko mi do nawiedzonych ekologów, ale jeszcze dalej do sadystów.

Całkowicie się z tobą zgadzam Dla mnie każde zwierzę jest istotą czującą , myślącą i nigdy nie zrobię nic co by było ze szkodą dla nich . Jeśli chodzi o dyrektywę to ja ją stosowałem kiedy jej jeszcze nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena 9-12 zł - to nie jest rewelacja - w porównaniu do cen "zwykłych" 100 kilogramówek. - bo jest taka sama . Przynajmniej ostatnio na pobliskim spędzie tyle prywaciarz płacił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...