Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@rebern masz rację nie każdego stać na wybudowanie obory wolnostanowiskowej przy obsadzie 30sztuk mlecznych bo taka inwestycja zwracałaby się przez długie lata

 

A każdego było stać na dotychczasowe zmiany ??? na systemy udojowe, chłodziarki itd .....

 

Po co wymieniać system za kilka lat ??? Wtedy będziesz płacił 2 razy za to samo - nieprawda ???

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawda tylko jak ja mam 20 ha to na pewno obora wolnostanowiskowa byłaby mało osiągalna a uwięziowa jak najbardziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qazi1 jeżeli teraz masz 20 to wcale nie znaczy że nie możesz mieć więcej. Od razu kojarzą mi się znajomi z wielkopolski którzy kilka lat temu siali 4 ha kukurydzy i 20 krów a w tym roku będą mieli 30 ha samej kukurydzy (dzierżawy) i 100 krów

 

i najważniejsze że nie narzekają (za dużo ) - radzą sobie dobrze

 

i nowa obora oczywiści wielostanowiskowa stoi już rok.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że u mnie w okolicy to już ziemię ciężko dostać a 50 km od gospodarstwa to raczej kupować nie mam zamiaru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obora - albo zdrowie - wybór należy do Ciebie

Możesz porywać się z motyką na słońce - lub 30 ha kukurydzy (to drugie chyba trudniejsze ) albo dokonywać skoków rozwojowych i dać zarabiać budowlańcom i okolicznym firmom.

Tylko budowa obory wolnostanowiskowej (w moim przypadku na 45 SD) to wydatek ok. 600 000 zł

zakup kwoty mlecznej do odpowiedniej wysokości ok. 200 000

zakup materiału hodowlanego 20 szt. 100 000

inne (drobne wydatki) 100 000

łącznie 1 mln zł - trochę dużo jak na moje chwilowe możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś przewidywania wg. mleczarstwo.com

 

Wielu z nas zastanawia się ilu jest dostawców mleka w Polsce i ilu pozostanie za dziesięć lat. Dawniej każde gospodarstwo hodowało krowy mleczne. Jeszcze w latach siedemdziesiątych było w Polsce około 2 mln. Gospodarstw utrzymujących krowy mleczne. Obecnie producenci mleka zostali dokładnie zostali policzeni. Jak podaje Waldemar Broś, liczba producentów ostatnich latach przedstawiała się następująco;

 

a. Rok

b. Liczba dostawców mleka w tysiącach

c. Skup mleka mln ltr

d. Skup na jedno gospodarstwo w l/ /rok

e. Dzienna dostawa (ltr)

 

__a.___b.____c.____d.____e.

1989 1400 11.385 8.132 22,2

2000 420 6.583 15.674 42,9

2001 385 7.025 18.247 50,0

2002 357 7.230 20.252 55,4

2003 355 7.316 20,608 56,4

2004 310 7.769 25.061 68,7

2005 284 8.584 30.225 82,8

 

Tempo ubytku gospodarstw mlecznych w ostatnich latach wynosiło średnio 7,44% rocznie. Gdyby to tempo utrzymało się w dalszym ciągu to liczba gospodarstw w następnym dziesięcioleciu przedstawiałaby się następująco

2007 - 236 tys

2008 - 243 tys

2009 - 225 tys

2010 - 208 tys

2011 - 193 tys

2012 - 179 tys

2013 - 165 tys

2014 - 153 tys

2015 - 142 tys

2016 - 131 tys

 

Ktoś musi odpaść i nie ma na to rady - niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te dane (jako prognozy wtedy) jeszcze w roku 2000 - gdy one powstawały w Turośli (dawne łomżyńskie) i po części w ich opracowywaniu brałem udział. Niestety rządy, które negocjowały nasze wejście do Unii nie wzięły ich pod uwagę - jak również wyliczeń dotyczących kwot mlecznych i zabezpieczenia ekonomicznego dla gospodarstw odchodzących z produkcji mlecznej. To im trzeba "dziękować" za stan obecnego mleczartswa i przekraczanie kwot mlecznych, niespełnianie wymogów itp. itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dodać, że i tak tempo zmian jest niższe od wtedy zakładanych - ponieważ szacunki opiewały na ok. 190 - 220 tys. gospodarstw w rok po wstąpieniu do Unii. - póki co mamy ich ponad 250 tys.

Niestety sporo zaprzestało z końcem roku - nie skorzystały (nie dały rady) skorzystać z okresu przejściowego i nie dostosowały wymagań do norm wet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...