Skocz do zawartości
Gość mirek01

Wszystko o prasach rolujących i kostkujących

Rekomendowane odpowiedzi

Mówił mi że to już nie ta sama prasa, że całkowicie zmieniła się konstrukcja i nie ma już problemu podczas belowania suchej słomy

 

ja nie chcę bronić tej prasy ale z tego co zaobserwowałem to każda walcowa ma problem w suchej słomie, a jak jest to jeszcze naschnięta jęczmianka to już komedia niesamowita nawet w claas-ach.

Ja się z tobą niezgadzam; mam rolanta 46rc, owijam siatką 2x i żadem balot nawet z jęcznienia robiony o 2 po połudmiu się nie rozleciał. Jedyny problem to tą słomę zwirzaką wrzucić bo po rozwinieciu balota sama sieczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wole jęczmienną prasować bo w jęczmieniu nigdy bela mi nie przestałą się krecić a w zleżałej pszenicy zdażało się ale to kilka przez 2 sezony

 

Mnie częściej taka sieczkowata słoma jest z pszenicy a najtwardsza słoma to z pszenżyta jarego

 

w tamtym roku prasowałem też troche porosto za kombajnem i spoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz chce zaczerpnąć informacji o innej prasie stałokomorowej. Chodzi mi o prasy Mascar. Ja myśle konkretnie o modelu TUAREG 125 która posiada komore walcowo-łańcóchową (tak jak w Sipmie Z-590). Cena netto z podbieraczem 2 m to 50 700 PLN bez noży i rotora, a z nożami ta sama maszyna kosztuje 59 200 PLN. Noże nie są tak bardzo potrzebne tylko że nie ma wersji z samym rotorem (taki rotor to by nie zaszkodził ). Do prasy odrazu brał bym owijanie siatką i szerokie ogómienie.

 

Teraz pytanie jak jest ogólnie z tymi prasami Mascara, czy to nie jest jakis włoski "bubel", czy ma jakie podstawowe wady o kórych każdy kto chce kupic prase tej firmy musiał by wiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz chce zaczerpnąć informacji o innej prasie stałokomorowej. Chodzi mi o prasy Mascar. Ja myśle konkretnie o modelu TUAREG 125 która posiada komore walcowo-łańcóchową (tak jak w Sipmie Z-590). Cena netto z podbieraczem 2 m to 50 700 PLN bez noży i rotora, a z nożami ta sama maszyna kosztuje 59 200 PLN. Noże nie są mi tak bardzo potrzebne tylko że nie ma wersji z samym rotorem (taki rotor to by nie zaszkodził ). Do prasy odrazu brał bym owijanie siatką i szerokie ogómienie.

 

Teraz pytanie jak jest ogólnie z tymi prasami Mascara, czy to nie jest jakiś włoski "bubel", czy ma jakieś podstawowe wady o kórych każdy kto chce kupić prase tej firmy musiał by wiedzieć Jak jest z jej wykonaniem i materiałami którymi jest wykonana Jak jest z owijaniem siatką, czy nie ma żadnych problemów, czy nie wustępuje tu problem zciągania siatki i złego owijania beli A może ktoś użytkuje prase TUAREG, jak tak to prosze o szczerą opinię

 

Pomału odchodze od myśli nad Claasem 250 między innymi, że z używanymi to nie do końca wiadomo a po drugie słyszałem że te claasy potrzebują dużo mocy. Słyszałem że Urusus 1234 ma co robić z taką prasą, więc ja nie chce za szybko zajechąć mojego Zetorka 11441

 

Kolejną rzeczą która mnie dręczy to dlaczego w żadnym Claasie nie ma zamaka miechanicznego Czyżby oni opracowali coś leprzego, przecież nawet najlepsza hydraulika wkońcu bedzie się rozszczelniać

 

Troche się rozpisałem

 

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja się z tobą niezgadzam; mam rolanta 46rc, owijam siatką 2x i żadem balot nawet z jęcznienia robiony o 2 po połudmiu się nie rozleciał. Jedyny problem to tą słomę zwirzaką wrzucić bo po rozwinieciu balota sama sieczka

 

 

chyba sie nie zrozumieliśmy, mi chodzi o zatrzymywanie sie beli w komorze a nie rozpadanie się bel. I jedyny sposób to zmiana komory (czyli zmiana prasy) lub odpowiednie umiejetności operatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tam wole jęczmienną prasować bo w jęczmieniu nigdy bela mi nie przestałą się krecić a w zleżałej pszenicy zdażało się ale to kilka przez 2 sezony

 

Mnie częściej taka sieczkowata słoma jest z pszenicy a najtwardsza słoma to z pszenżyta jarego

 

w tamtym roku prasowałem też troche porosto za kombajnem i spoko[/quote

 

Widać kiedy balot przestanie sie kręcić? Możesz opisać jak to dokładniej wygląda kiedy dzieje sie taka sytuacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja się z tobą niezgadzam; mam rolanta 46rc, owijam siatką 2x i żadem balot nawet z jęcznienia robiony o 2 po połudmiu się nie rozleciał. Jedyny problem to tą słomę zwirzaką wrzucić bo po rozwinieciu balota sama sieczka

 

 

chyba sie nie zrozumieliśmy, mi chodzi o zatrzymywanie sie beli w komorze a nie rozpadanie się bel. I jedyny sposób to zmiana komory (czyli zmiana prasy) lub odpowiednie umiejetności operatora

to dotyczy wszystkich walcówek, jeśli robisz lekkie baloty to jest spoko,a jak

chcesz dopakować to balot przestaje się obracać(kwestia wyczucia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 48tys zlych brutto to bys kupil Sipme Farme II a nie Power Cut Z-590/1 Ja podalem cene jaką zaproponwali mi delerzy dwa dni temu w srode, najwyzszą cene powiedzieli mi w agromie bo 74tys zlych brutto z mozliwością upustu ok 1 lub 2 % a jesli mi nie wierzysz to zadzwon do najblizszego delera sipmy to sie dowiesz ile kosztuje Z-590/1 wtedy zobaszysz kto ma racje

 

dobra sorki, że byłem niedowiarkiem, sam dziś dzwoniłem do centrum sipmy w lublinie i powiedzieli mi, że za power cut trzeba zapłacić 73200 zł, więc nie wiem może sie nie zrozumiałem z tamtym gościem, ale byłem przekonany że mam racje, jeszcze raz sorki, a farma II jest po 47000 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to dotyczy wszystkich walcówek, jeśli robisz lekkie baloty to jest spoko,a jak

chcesz dopakować to balot przestaje się obracać(kwestia wyczucia)

 

dokładnie to miałem na mysli

 

a co byście polecili z pasówek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie to miałem na mysli

 

a co byście polecili z pasówek?

w używanych nagminnie pękają pasy, polecam walcowo łańcuchową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@korsarz w mojej widzać bo poprostu słoma miedzy walcami przelatuje i ja widze za podbieraczem czy bela się kręci

 

mnie na jakieś 1500 bel słomy jakie zrobiłem przez dwa lata kilka przypadków że zatrzymałą sie bela ale to było najczęściej jak na poprzeczniaku nawracałem z prawie pełną komorą

 

W sianie ani sianokiszonce to nigdy nie było problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wutam zakupiłem prasę greenlanda (jak pisałem wcześniej) model rf 150.. i tu jest pytanie czy ona przypadkiem nie robi bel o średnicy 150 (a nie jak standardowo 120) jeśli tak to jaką owijarkę będę potrzebował do takich bel .. chciałęm kupić nową z metalfachu samozaładowczą z takim śmiesznym chwytakiem... ale czy ona sobie poradzi.. i mógłby ktoś mi wyjaśnić (jako początkującej osobie która będzie belowała) jak to jest z tym belowaniem słomy w prasach walcowych... bo nie za bardzao z poprzednich postóhttp:// mogę się doczytać

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jua robię tak w słomie po deszczu lub po powalonym zbożu:

 

Claas rollant46 + MTZ82

wałek ustawiony na 540 obrotów obroty silnika około 1000

a bieg zależy od grubości lusa tak aby na podbieraczu było pełno

i wydaje mi się, że mniej jest pokruszona jak normalnie.

 

Najlepiej zwijać na drugi dzień po skoszwniu lub jak zboże czyste i dobrze

odstane (za połową żniw) w ten sam dzień i wtedy silnik 1500 obrotów i

jak słoma nie struchlała na stojąco to bela się w komoże nie zatrzyma.

 

przykład w tym roku przed deszczami nie było problemu

robota szła jak trzeba, a po deszczach trzeba było pilnować czy się jeszcze kręci czy już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i zapomniałem

 

podobno po pomalowaniu walcy (jak się farba wyślizgała)

bele się nie zatzrymują podczas dobijania.

Zaznaczam że ja tego nie wymyśliłem tylko znajomy znajomego ma prasę i tak zrobił i podobno pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak by walce olejem nasmarował moze by sie lepjej slizgało i by sie nie zatrzymywałą ta bela, co wy o tym sądzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wutam zakupiłem prasę greenlanda (jak pisałem wcześniej) model rf 150.. i tu jest pytanie czy ona przypadkiem nie robi bel o średnicy 150 (a nie jak standardowo 120) jeśli tak to jaką owijarkę będę potrzebował do takich bel .. chciałęm kupić nową z metalfachu samozaładowczą z takim śmiesznym chwytakiem... ale czy ona sobie poradzi..

Owijarka na pewno sobie poradzi, nawet jeśli Twoja prasa robi bleki 150 (to jest srednica beli), wiec nie bedziesz miał z tym najmniejszych problemów, poprostu bedziesz musiał troche dłużej owijac na owijarce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@korsarz w mojej widzać bo poprostu słoma miedzy walcami przelatuje i ja widze za podbieraczem czy bela się kręci

 

mnie na jakieś 1500 bel słomy jakie zrobiłem przez dwa lata kilka przypadków że zatrzymałą sie bela ale to było najczęściej jak na poprzeczniaku nawracałem z prawie pełną komorą

 

W sianie ani sianokiszonce to nigdy nie było problemów

 

Jak ci bela stanie to ją wyżucasz niezwiązaną czy co robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to prawda że w używanych pasówkach nagminnie pękają pasy (wypowiedź na forum była)

i co wtedy zrobić podobno dorogie są??

 

i czy od pasów nie zapalaja się bale? - stare sipmy kiedyś szła taka fama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie w tym jest cały problem ze jak bela stanie w komorze to i nie chce pózniej wyleciec I tu zaczynaj sie mordega czyli wyciaganie beli, ja widziałem jak goscie rakami po kawałku wyciagali słome, a drugiego jak wkładał jakiegos kołka i cos tam kombinował uzywajac kołka jako dzwigni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raz jeszcze w sipmie jak mi nie chciałby wylatywać baloty to wjeżdzałem kawałek w słomę i ta podawana do komory gdy była otwarta wypychała balota.

marekp87 mozesz miec raczej problem z załadowaniem balota na owijarkę i jego zrzuceniem po owinieciu. 120 trochę waży a 150 napewno więcej. A przy owijaniu mogą wychodzić Ci cuda bo folia 500 będzie zawąska a jak dłużej owijać to szkoda kasy. Może musiałbyś założyć folię 750 a ustawienia obrotu zostawić jak na folię 500. Najlepiej zmierz wewnątrz komorę i już wszystko wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej słyszał ktos o urządzeniu do stawiania bel tzn jak bela spada z owijarki to jest stawiana do pionu i wtedy mozna łatwo ja jakims chwtakiem wziąść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie o to to jakeś urządzenie za 600 zł i produkują w jeżewie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten gościu pisze że to współpracuje nawet z 60 ciekawe ile trzeba mieć ciężarów z przodu? a tak to od tego tur jest owiele praktyczniejszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tut=r praktyczniejszy ale bardziej niszczy ciągnik jest słaba widocznośc a wogule jak ja mam dac za kompletnego tura 30 tyś to kupie sobie juz ładowarkew Kramera i mam większy udzwig i jest praktyczniejszy mój znajomy ma taka i ma duzy rązrzutnik do obornika taki do 120KM ciągnika to trzy widły wrzuca tym kramerem i jest pełen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...