Skocz do zawartości
Gość nieznajoma

ONW

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Mam pytanie w związku z dopłatami z tytułu ONW. Moji rodzice posiadając gospodarstwo rolne otrzymali za 2004 rok dopłaty bezpośrednie i pośrednie w tym z tytułu ONW (decyzja ARIMR o przysługujących dopłatach w grudniu 2004r). Pod koniec roku 2004 przekazli gospodarstwo mi, córce, jednak nie było to powiązane z równoczesnym przejściem na rente srukturalną. Przekazali mi całe siedlisko i większość ziemi. Sobie zostawili działkę 1,3 ha, która nie jest objęta ONW. Moje pytanie dotyczy dopłaty z tytułu ONW. Czy muszą zwrócić tą dopłatę, jeśli w momencie przekazania gospodarstwa zgłosiliśmy osobiście ten fakt w regionalnym ARiMRze z udostępnieniem aktu notarialnego? W ARiMre byliśmy w grudniu 2004 roku i przedstawiłyśmy wynikłą sytuację w celu jej uregulowania w biurze tak, aby nie było w przyszłości nieporozumień. Dziś rodzice dostali wezwanie do zwrotu dopłaty z tytułu ONW z uzasanieniem, iż gopodarstwo zostało przekazane w części a nie w całości. Chciałabym zwrócić uwagę, że nowelizacja mówiąca o przekazaniu całości gospodarstwa ukazała sie w marcu 2005 roku. A wiadomo, że rozporządzenie wchodzi w życie dopiero z dniem ogłoszenia. Do tego czasu obowiązujące przepisy nie precyzowału czy gospodarswo przekazane ma być w całości czy w części. Z drugiej strony rodzice przekazali wszystkie działki w całości, które sa obiete ONW. Zdaję sobie sprawe, że składając wniosek o dopłaty z ONW deklaruje sie posiadane zobowiązanie na 5 lat, ale chciałabym zwrócić uwagę na fakt iż ja kontynułuje to zobowiązanie na całym obszarze zadeklarowanym na początku przez rodziców.Chciałam się zapytać, czy rodzice mają podstawy do odwołania się od takiej decyzji? Do tej pory sugerowałam się broszurami otrzymanymi w Ośrodku Doradctwa Rolniczego z 2005 roku, gdzie opisano tą sytuację jednoznacznie z wskazaniem na braku obowiązku zwracania dopłaty z tytułu ONW pod warunkiem dalszej działalności rolniczej na działkach objętych ONW i zgłoszeniem faktu przeniesienia własności w ciągu 35 dni od dnia zajścia. Napisane jest też czarno na białym o zbyciu całości lub części gospodarstwa. Jak to więc jest??? Bardzo mi zależy na wyjaśnieniu tej sytuacji, ponieważ dodatkowo grożą rodzicom odsetki za "wyłudzenie" pieniędzy od ARiMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz kategorie PRAWO I RACHUNKOWOŚĆ temat "jakie jest zapotrzebowanie na prawników.....................

wałkowałem ten temat z Panem Piotrem

ps działaj szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy w piśmie od ARiMR masz jakieś informacje dot. jakichkolwiek aktów prawnych na jakie się powołują??

 

nie wiem dokładnie jak to jest ze zwykłym przekazywaniem,ale np. do rent strukturalnych wymagane jest tylko oświadczenie złozone w agencji zbywającjego i przejmującego ziemię - takie zgłoszenie, ale

jak dobrze zrozumiałem Ty skaładałaś już jakieś zgłoszenie czy nei możesz się na to powołać?? (było to na piśmie??)

 

I jeszcze raz sprawdź na co się agencja powołuje rzadając zwrotu? może poprostu ktoś się pomylił??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powołują się standardowo, czyli na 28 listopad 2003 dz.ust. 229 poz 2273, rozporządzenie R.M. z 14 kwietnia 2004 i 18 grudnia 2003 o pł. bezp. i 8 marca 2005. Mam dwa tygodnie na odwołanie ale i tak to nie wstrzymuje decyzji a co za tym idzie działań windykatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...