Skocz do zawartości

soltys.tomek

Members
  • Liczba zawartości

    7
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez soltys.tomek


  1. Dzięki za odpowiedzi czytałem ustawę sołecką. Byłby to dokument który być może do czegoś uprawniał sołtysa bo ani ustawa o samorządzie gminnym ani status sołectwa w sposób bezpośredni do niczego nie uprawniają w sumie to sam nie wiem czy mogą od sołtysa czegoś wymagać np. roznoszenia nakazów płatniczych itp.

    W sumie to stwierdzam iż sołtysowie nie interesują się swoją pracą uprawnieniami obowiązkami ani przywilejami. Nie dziwię się więc że nikt nie potrafi odpowiedzieć w sposób konkretny na moje pytania. Bo nikt jeśli nikt do tej pory o to nie pytał to i po co odpowiadać, problemu nie było po prostu ( może ja jestem "upierdliwy" i drobiazgowy ). Zadałem szereg pytań dotyczących sołectwa dla pewnego profesora od prawa Prawa Administracyjnego i usłyszałem odpowiedz że nie słyszał i aby ktoś się tym interesował i nie zna literatury która mogłaby zgłębić temat konkretnie.

    W sumie już nie wiem co o tym wszystkim sądzić może mam zbyt wielkie wyobrażenie o tej funkcji.


  2. Podczas ostatnich wyborów zostałem zgłoszony i wybrany do pełnienia funkcji sołtysa.

    Do pełnienia tej funkcji nie byłem całkowicie przygotowany no i w sumie nadal nie jestem do tej pracy przygotowany.

    W statusie znalazłem zapis „…Organy Sołectwa działają na podstawie przepisów prawa a w szczególności:

    1/ ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. Zm.),

    2/ Statutu Sołectwa…”

    Zapisy w tych dokumentach są dla mnie do końca zrozumiałe i jednoznaczne ( przeglądałem w Internecie mnóstwo statutów sołectw wszystkie są niemal jednakowe )

    Czy istnieje jakiś dokument w postaci komentarza do statusów oraz ustawy o samorządzie gminnym który byłby w stanie przedstawić i naświetlić pracę sołtysa. ( obowiązki, uprawnienia itp. ). Myślę że problem który mnie nurtuje dotyczy też sołtysów którzy już pełnią funkcję od jakiegoś czasu.

     

    Podczas wyborów sołtysa kiedy zostałem poproszony o kandydowanie wyobrażałem sobie pracę sołtysa jako odpowiedzialną i poważną funkcję która wymaga największej umiejętności wysłuchiwania i współpracy ze społeczeństwem.

    Jednak zagłębiając się w literaturę w postaci ustawy i statutu stwierdzam iż najważniejszymi i realnymi zadaniami jakie sołtys może tak naprawdę wykonać:

    - Roznoszenie kwitariuszy podatkowych oraz zbieranie podatków. W sumie po co jest sołtys, do generowania oszczędności dla gminy podczas roznoszenia wezwań do zapłaty ( chyba nie takie powinno być zadanie, poczta zarobiłaby kilka złoty a sołtys w tym czasie mógłby wykonać pożyteczniejszą pracę jeśli tylko posiada do takiej uprawnienia i stworzy mu się warunki ).

    Jeśli rola sołtysa ma się sprowadzać tylko do tego to nie ma co się dziwić że do pracy w jednostce pomocniczej jest całkowity brak chętnych.

     

    Reasumując potrzebuje wszelkich informacji o pracy sołectw sołtysów

    - literatura, strony internetowe, fora internetowe, stowarzyszenia wspierające prace sołtysów, poradnictwo prawnicze, itp. ( chciałbym wiedzieć jak jest u innych jak było co się zmienia na lepsze a co na gorsze no i oczywiście być na bieżąco )

     

    Potrzebuje też informacji o wszelkiego rodzaju dostępnych szkoleniach dla sołtysów. Praca z ludźmi wymaga odpowiednich technik motywowania do wspólnego działania a tym bardziej społecznego działania nie mówiąc już o trudnych wystąpieniach publicznych ( jeśli tak można nazwać zabieranie głosu na zebraniach i naradach ). Tylko człowiek dobrze przygotowany do przekazania wiedzy dla społeczeństwa jest w stanie dobrze to zrobić bo w dzisiejszych czasach nie wystarczy już umieć czytać i pisać aby pełnić funkcję społeczną.

     

     

    nowy młody SOŁTYS

×
×
  • Dodaj nową pozycję...