Skocz do zawartości
kurka2010

Płyta obornikowa ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie - NOWY tutaj

 

Mam do was pytanie jako ekspertów bo dopiero zaczynam przygodę z brojlerami i w ogóle z fermami.

Firma robi mi raport OOŚ na budowę 4 kurników w których będzie w maksymalnej obsadzie w jednym kurki 44000 sztuk na cykl.

Pytanie mam odnoście płyty obornikowej i jej konieczności.

Czy muszę ja budować skoro mam podpisane umowy z lokalnymi rolnikami na odbiór obornika oraz plany nawożenia które są zaopiniowane.

 

Jak sobie policzyliśmy to płyta przy takiej obsadzie powinna mieć ponad 700 m2 wiec trochę to dużo.

Czy może ktoś mi odpowiedzieć na to pytanie.

 

Niestety ten temat nie daje mi spokoju i znalazłem tegoroczne rozporządzenie z dnia 16.stycznia 2014r Dz.U. 2014 poz. 81

Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie w którym jasno jest napisane o płycie obornikowej i wymogach. Jest tez napisane w § 2.2) Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budowli rolniczych lub ich części, a

także związanych z nimi urządzeń budowlanych

w którym jest mowa o płycie obornikowej.

 

Dodatkowo na stronie ministerstwa rolnictwa (http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Produkcja-roslinna/Informacja-w-sprawie-wymagan-dotyczacych-przechowywania-nawozow-naturalnych/) są opisane wymogi dotyczące płyty obornikowej.

 

Po przeczytaniu Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej jestem w kropce bo sam już nie wiem czy trzeba ją budować czy też nie.

 

Bardzo proszę o opinię ekspertów w tej dziedzinie, gdyż RDOŚ wymaga określonej wielkości płyty obornikowej ( na etapie decyzji środowiskowej) zgodnie z wzorem zawartym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej objętej planem rozwoju obszarów wiejskich

Dz.U. 2005 nr 17 poz. 142

 

Z doświadczenia wiem że jedni hodowcy budują a inni nie a my chcemy być zgodni z prawem i uniknąć w przyszłości ewentualnych nieprzyjemności. Ci którzy nie mają płyty obornikowej zasłaniają się planami nawożenia i umowami zawartymi z rolnikami na odbiory obornika ale zgodnie z zapisem ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz.U.2007.147.1033 z późn. zm.)Art 25 ust 2 "Podmioty, o których mowa w art. 18 ust. 1, przechowują nawozy naturalne, inne niż wymienione w ust. 1, na

nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych w

taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu."

 

Jeszcze raz proszę o pomoc.

 

marek.S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc musisz jakoś udokumentować że odchody zwierzęce są odpowiednio składowane lub utylizowane a azot trafiający do gleby nie przekracza ustalonych norm. Osoby które będą od ciebie brały obornik będą musiały dokumentować ilości dostarczane do gleby i ze wszystkiego będą musieli się rozliczać podobnie jak ty na wszystko zbieraj potwierdzenia. Miałem ten sam problem przy pierwszej budowie kurnika. Już na etapie przygotowania wyceny wyposażenia kurnika przez firmę fermo, która dostarczała mi sprzęt, ogólnie polecali mi postawienie płyty obornickiej bo wtedy były jeszcze na to dopłaty. I nie żałuje bo teraz mi nikt się nie przyczepi że mam źle składowane odchody - nawet mój upierdliwy sąsiad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...