Skocz do zawartości
wjacek

Kukurydza w żywieniu świń

Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku zostawiłem sobie ziarno kukurydzy na paszę, powiedcie ilę mogę jej % domieszać do zbóż z koncentratami pełnobiałkowymi. I jakim grupą można podawac, głównie chodzi mi o prosięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kukurydza doskonale nadaje sie dla małych prosiat pod warunkiem ze jest dobrze wysuszona, bez grzyba --jezeli maz pewność ze kukurydza jest dobra to jak najbardziej

slyszałem ze przy duzym udziale na koncowy tucz moze sie dziać coś ze słoniną( barwa)

osobiście nie stosuje kukurydzy bo nie mam swojej a kilka razy kupiłem szajs

 

 

a na marginesie to ile kosztuje kukurydza?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję kukurydzę do świń.(od prosiaka do tucznika).

Mam nawet z dwuch lat i nic się z nią nie dzieje bo dobrze wysuszyłem.

Daję ok.20% u wszystkich grup zwierząt!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja stosuję kukurydzę do świń.(od prosiaka do tucznika).

Mam nawet z dwuch lat i nic się z nią nie dzieje bo dobrze wysuszyłem.

Daję ok.20% u wszystkich grup zwierząt!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Darku dobrze wysuszyles to napewno plusik dla Ciebie ale nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ze ta dwu letnia kukurydze gdybys zbadal teraz mialbys napewno duza bardziej wilgotna niz wtedy nawet jak masz ja w silosie, ja jednak odradzilbym stosowanie kukurydzy zwlaszcza w grupie prosiat ze wzgledu na to ze nie mozna golym okiem stwerdzic czy uw kukurydza nie jest porazona grzybem a na takowe jest bardzo podatna, powyzej 30 kg m.c. ciala smialo mozesz wlozyc 20 % do dawki uwzglednij wowczas to ze podniesiesz energie odpowiedz teraz sobie na pytanie ile mam bialka w zbozu moja rada dolozysz kukurdzy daj koncentratu 17,5 15 12,5 lub 5 kg soji a w przedziale od 80 zejdz na ok 10 % kukurydzy, to moje skromne zdanie Pozrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na marginesie cena kukurydzy w skupie ok 390 - 400 netto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No hej Łukaszek

Wiesz.......jak cos piszę na forum to raczej oriętuję sie w temacie i staram sie nie tykać żeczy o których niewiele wiem.

Apropo o kukurydzy i produkcji tucznika to wiem dużo bo długo w tym siedzę.

Sam tez kukurydze sieję, sprzatam i susze i nie raz przechowywałem w silosie nabitym po brzegi wiec mam jakies doświadczenie (a wilgotność sprawdzam regularnie bo mam swój wilgotnościomierz)

Jeśli chodzi o toksyny to tyczy sie to nie tylko kukurydzy ale także innych produktów a w szczegulności soii( przechowywanie itp...)

Co do Twoich rad z dawką pokarmową to ja mam luza z białkiem na maxa bo gdzies mam jakies normy>>>>> sam praktykuję jak jest najlepiej w moim przypadku a jak nie,>>do świezo kupionych prosiaków daje kukurydzę pszenżyto (ok 50 % ) troche jeczmienia i 23% mączki mięsno kostnej, cynk a później siarczan miedzi, (0% soi w całym okresie tuczu !!!) >>>>>czy to miesci sie w jakis normach????? Pewnie ze nie, ale dla mnie jest to pewne , sprawdzone no i najważniejsze ze EKONOMICZNE !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30% kukurydzy w dawce od warchlaka do obucha.

A powiem Wam, że ostatnio znajomy kupił ode mnie jedną sztukę tak właśnie karmioną, dał jej w łeb i sam z ciekawości poszedłem zobaczyć słoninę, czy nie żółta i nie za dużo. Powiem, że w następnym rzucie zwiększę do 40%.

To też się nie mieści w normach, a działa.

Pozdrawiam zwolenników kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30% kukurydzy w dawce od warchlaka do obucha.

A powiem Wam, że ostatnio znajomy kupił ode mnie jedną sztukę tak właśnie karmioną, dał jej w łeb i sam z ciekawości poszedłem zobaczyć słoninę, czy nie żółta i nie za dużo. Powiem, że w następnym rzucie zwiększę do 40%.

To też się nie mieści w normach, a działa.

Pozdrawiam zwolenników kukurydzy.

 

Kukurydza jest bardzo dobra w żywieniu swiń. Nie ma problemów z barwą sloniny czy też otłuszczeniem tuszy pod warunkiem jej dobrego zbilansowania z resztą surowców. Niestety cena kukurydzy eliminuje ja z żywienia swiń. Kukurydza to przede wszystkim energia ale są tańsze jej źródła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...