Skocz do zawartości
Yaro666

Dopłaty do zakupu ciągnika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka lat temu dostałem od rodziców 2 ha ziemi w klasie IIIa. Chciałbym ją zacząć teraz uprawiać, ale jest jeden problem: brak ciągnika. Jestem elektronikiem, mam wykształcenie wyższe i chyba nie kwalifikuję się na żaden z programów pomocowych. Na premię dla młodego rolnika chyba nie mam co liczyć, a zakup ciągnika na dzień dzisiejszy to wydatek min. 10000 zł. Z mojej pensji niestety nie mogę sobie pozwolić, a nie chcę żeby ta ziemia nadal leżała odłogiem, skoro mogę coś z niej wyciągnąć. Bardzo proszę o rzeczową pomoc. Z góry dziękuję.

P.S. Dodam jeszcze że ta ziemia leży na obrzeżach 100 tys. miasta i podlega pod gminę miejską.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie lepiej sprzedac ta działke albo zainwestowac w jakis interes ?

uwierz mi, z 2 ha duzo nie wyciagniesz, nie te czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Yaro666!

Wydaje mi się, że bez ciągnika można sobie doskonale poradzić np; usługi

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

2ha w granicy miasta 100tys. = 6 w totka. Zapomnij o rolnictwie przejrzyj miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań przestrzennych i na spokojnie podejmij decyzję. Masz tam siedlisko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tytuł brzmi "dopłaty do zakupu ciągnika" a moja odpowiedź brzmi zapomnij. Niestety nie ma co kupować ciągnika na taki areał jeżeli nie będziesz wykorzystywł go do innych prac. Rozumiem, że nie interesuje Cię inwestowanie w zakup gruntów bo to nie twój biznes. Przedmówcy słusznie mówili że taka działka to skarb i jej wartość z pewnością znacznie przekracza 100 tys. PLN. Póki nie zdecydujesz się co z nią zrobić to dogadaj się z rolnikiem, który uprawiałby ziemię dla siebie i kopsnął Ci jakąś kaskę za dzierżawę. Chyba że masz pojęcie o uprawie to możesz spróbować robić to sam na zasadzie wynajmowania usługodawców. Możliwości jest kilka ale docelowo powinieneś myśleć o przekwalifikowaniu gruntów na budowlane czy inwestycyjne. Z pewnością nie opłaca się zalesienie tak dobrej ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, działkę przekształciłem w siedliskową - czyli mogę wybudować dom mieszkalny o wys. nie przekraczającej 6m i budynek gospodarczy.

Co do usług ze strony innych rolników to oni "nie wiedzą" ile brać. Od jednego to nawet usłyszałem że 2 tys. zł będzie mnie kosztowało talerzowanie, orka i bronowanie. Dodam jeszcze że na tej działce mam własną studnię głębinową o głębokości 70 m. Tak więc myślałem o jakiś bardziej zaawansowanych uprawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...