Skocz do zawartości

ali

Members
 • Liczba zawartości

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. Oczywiście wiem że w PROW otrzymuje się dofinansowanie ceny netto i dlatego chce przejść na VAT na zasadach ogólnych aby otrzymać jego zwrot od US , zakładając że ciągnik kosztuje 100000 netto to samego vatu jest ładnych parę kawałków . Dofinansowanie z ARiMR a zwrot vat to chyba dwie rózne sprawy są i tak sobie kombinuje że nie ma dla Agencji znaczenia czy w momecie skladania wniosku , czy tez podpisania umowy ( jesli do takiego podpisania dojdzie ha ,ha) jestem na VAT czy też jestem rolnikiem ryczalowym , byle tylko zakup nastapił jak już będę na zasadach ogólnych . Co o tym sądzicie?
 2. Jestem rolnikiem ryczałtowym , w ramach PROW chce uzyskać dofinansowanie na zakup ciągnika 1. kiedy należy przejść na vat na zasadach ogólnych( aby uzyskać jego zwrot przy zakupie ciągnika) , przed złożeniem wniosku w ARiMR, przed podpisaniem umowy z ARiMR, czy też mogę to zrobić już po podpisaniu umowy z ARiMR przed samym zakupem? 2. Zakładając że od 2011 roku rolnik ryczałtowy otrzyma 6,5% zwrotu vat, a rolnik na zasadach ogólnych musi odprowadzić 5% vat od sprzedaży to czy słusznie rozumuje że A) jeśli jest się rolnikiem ryczałtowym i sprzedaję np żywiec za 1000( netto) zł to otrzymuje 1000zł + (6,5% VAT) 65 zł = 1065 B) jesli jestem na zasadach ogólnych to po wystawieniu faktury otrzymuje 1000(netto) + (5% VAT) 50 zł =1050 vat z czego to 50 zł muszę odprowadzić do US - przy załozeniu że nic nie kupuje i nie odliczam podatku naliczonego a co w przypadku jeśli dokonuje zakupów np. paliwa i podatek naliczony w paliwie to np. 100 zł więc zostaje 50 zł nadpłaty która przechodzi na następny okres ale czy można wnioskować o zwrot takiej nadpłaty? celowo podaje małe kwoty dla przykładu...
 3. ali

  dzierżawa a KRUS

  pytam bo chcę wydzierżawić gosp. bratu, który jest zarejestrowany jako bezrobotny, i tak na prawdę to jeszcze nie wie co będzie w życiu robił, w ARiMR nie wymagają nawet umowy dzierżawy, aby brać dopłaty ( wystarczy być posiadaczem), i nie bardzo wiem co robić czy zgłaszać tą umowę czy nie. Czy sie nikt nie doczepi że nie jest ubezpieczony?
 4. ali

  dzierżawa a KRUS

  Witam, proszę o wyjaśnienie jak wygląda sytuacja w KRUS w przypadku niezarejestrowanej umowy dzierżawy , albo umowy ustnej dzierżawy. Przecież umowa dzierżawy nie musi być rejestrowana w Starostwie, można ją też zawrzeć ustnie i wtedy przyjmuje się że w przypadku nieruchomości jest zawarta na czas nieokreślony? Czy ktoś wie co na to KRUS bo mi nie potrafili udzielić informacji, powiedziano mi tylko " powinna być zarejestrowana" ale przecież nie mam takiego obowiązku.
 5. ale jest przecież taki zapis że " płatność ONW nie podlega zwrotowi w przypadku rozwiązania przez wydzierżawiającego umowy dzierżawy gruntów rolnych, na których są położone działki rolne objęte wnioskiem, z powodu zaistnienia okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności jeśli to ja jako wydzierżawiający wypowiem umowę bez podania przyczyny ale zaznaczę że jest to wypowiedzenie bez winy dzierżawcy to jak się ma sprawa z onw które on pobrał za np. 3 lata?
 6. Witam, posiadamy z mężem 2 odrębne gospodarstwa rolne nabyte poprzez darowiznę przed ślubem( mąż ma swoje gospodarstwo otrzymane po swoich rodzicach, a ja mam swoje od moich rodziców), 1.Czy mogę swoje gospodarstwo wydzierżawić bratu bez zgody męża? 2. Czy jeśli będzie to umowa dzierżawy na czas określony np. 6lat mogę ja wypowiedzieć bratu po na przykład 3 latach( przyjmując że w umowie dzierżawy napiszemy że wydzierżawiający, czyli ja może wypowiedzieć umowę dzierżawy z zachowaniem terminu półrocznego bez podania przyczyny), mimo że ten będzie płacił mi umówiony czynsz i użytkował gospodarstwo zgodnie z umową. Czy wtedy umowa musi być gdzieś potwierdzona? 3. Jeśli będzie to umowa na czas nieokreślony to czy mogę ją wypowiedzieć po np. 2 latach od jej podpisania i z jakim okresem wypowiedzenia( czy umowa musi być w tym przypadku zgłoszona do ewidencji) 4. Jeśli umowa dzierżawy nie jest robiona dla świadczeń z KRUS, ale po to aby brat pobierał dopłaty z ARiMR to czy jest obowiązek jej zgłaszania do ewidencji gruntów? Jeśli będę chciała wrócić do działalności rolniczej a brat aby wtedy nie musiał zwracać ARiMR dopłat z tytułu ONW zerwanie umowy dzierżawy musi nastąpić z winy wydzierżawiającego jaka forma dzierżawy to umożliwi ( czas określony czy nieokreślony)?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...