Skocz do zawartości

wojtek76

Members
  • Liczba zawartości

    221
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez wojtek76


  1. Jak myślicie czy na Ukrainie bedzie tańsza niż w Polsce pompa wtryskowa ?? Moze ktoś kupował ?

     

    W tamtym roku stałem właśnie przed dylematem czy kupić nową pomę, ale zostałem przy starej, kosztowała w granicach 700 zł, na ukrainie to nie mam pojęcia, ale tam to wszystko jest tańsze. A teraz swoją pompę muszę oddać gdzieś do regeneracji bo nierówno mi chyba dawkuje paliwo na wtryski, widzę jak w komin idzie za dużo paliwa. No i pod obciążeniem ciągnik był słaby nie dodawał sobie obrotów i nawet bron nie mogłem uciągnąć po ornym, pokręciłem tymi śrubami regulacyjnymi na pompie i teraz jest silny, ale i tak mi się nie podoba praca tej pompy, myślę że taka regeneracja by załatwiła sprawe. A ktoś wie czy po takiej regeneracji pompy wtryskowej trzeba na nowo ustawiać ciśnienie na wtryskach?>

     

    Wtrysków nie trzeba ustawiać


  2. U mnie rozdzielacz od tura podłączony jest bezpośrednio z pompy a dopiero z rozdzielacza od tura olej płynie do hydrauliki ciągnika i jest to wg mnie najlepsze rozwiązanie ponieważ mam wolne wszystkie szybkozłącza a poza tym tur ma pierwszeństwo przed hydrauliką zewnętrzną i podnośnikiem.


  3. Mam MF 187 i jestem zadowolony z niego. Użytkuję go już około 8 lat, miałem kilka drobnych awarii ale sam je usuwałem na bieżąco i praktycznie bez ponoszenia kosztów. Przez 2 ostatnie sezony spisywał się bezawaryjnie, wkładałem tylko akumulator , odpalałem i w pole .Tyle tylko, że szerokość koszenia to 2,5 m, więc myślałem o zmianie na szerszy tak ze 3 m więc myślałem o 307 lub 506, ale mam ok 10 ha do koszenia także nie opłaca mi się inwestować dużo w kombajn a poza tym pewnie jeszcze zmniejszę zasiewy zboża bo jestem producentem mleka, więc muszę mieć dużo użytków zielonych.


  4. Witam! Nie wiem czy pomogę, ale miałem podobny przypadek. Spadało we władku ciśnienie do 1 i poniżej, jedynie po dłuższym postoju było jako takie. Kombinowaem na różne sposoby i nic, zostało remontować silnik. Nagle w trakcie pracy wystrzelił wskaźnik temperatury oleju. Okazało się, że uchodziło ciśnienie z krzywki wskaźnika do obudowy wskaźnika ciśnienia. Obudowa była szczelna, więc wyrównywało się ciśnienie wewnątrz wskaźnika i wskazówka spadała do zera, a silnik był dobry. Ostrzegam, strzał jest na tyle mocny, że może pociąć podsufitkę albo i głowę. Dziwne ale prawdziwe. Pozdrewiam.

     

    Chyba chodziło Ci o wskażnik ciśnienia a nie temperatury bo wskażnik temperatury jest połączony przewodem elektrycznym.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...