Skocz do zawartości
Alberto

Rolnośrodowiskowy a budowa domu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam działkę rolną na której od marca tego roku realizowany jest program rolnośrodowiskowy (działka 6,21 ha pole orne). Czy wydzielenie z niej działki na budowę domu załóżmy około 20 arów będzie wiązało się z jakimiś konsekwencjami (np. poza zmiana w rolnośrodowiskowym planie) dodam jeszcze że jesteśmy w niskotowarówce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będą dość duże problemy, bo już w samej niskotowarówc deklarujesz, że nie zmniejszysz powierzchni użytków rolnych, a to właśnie chcesz przez tą budowę zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli program realizowany jest od marca tego roku to do 15.05.jest ostatnia szansa by dokonać zmiany wtedy agencja powinna wydać nową decyzje.

 

Można dodzierżawić kawałek ziemi - z tego co wiem istnieje możliwość zamiany działki w rolnośrodowiskowym,niskotowarówce.

 

Powierzchnia rolnośrodowiskowego nie może się zmniejszyć wiecej niż o 5%

( z tego co pamietam)

za zmniejszenie powierzchni na której realizowany jest pakiet rolnośrodowiskowy o więcej niż te 5% rolnik oddaje dopłaty z wszystkich lat poprzednich lat w krótych realizował program rolnośrodwoiskowy

ale tylko za te np: 0,20ha zmniejszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budujesz dom na działce rolnej - to zazwyczaj nie musisz jej odralniać - czyli wyłączyć z produkcji rolnej. Jednocześnie dom nie zajmuje aż 20 arów a zazwyczaj 2-3. Czyli nie rzutuje to na ogólną wielkość gospodarstwa (mieści się w granicach błędu pomiaru).

Ponadto nie w każdym wariancie RS nie można zmniejszyć powierzchni - napisz dokładniej co realizujesz. [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ochrona gleb i wód. Tylko widzisz tą działkę ma mój ojciec i ma mi ją przepisać ale tytlko np 20 arów lub mniej tak żeby nie mieć z tym komplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli działka ma 6,2 ha to możesz ją zmniejszyć bez konsekwencji o 3% czyli ok. 18 arów. Wtedy nie musisz wyjaśniać wniosku obszarowego oraz zmieniać planu RS. Natomiast Ojciec może Ci tą działke darować (sprzedać) ale możecie ją współużytkować i na niezabudowaną część Ojciec może składać wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz od poczatku Alberto, bo inaczej uzyskasz niechcący złą odpowiedź.

Kto złożył wniosek RS na działkę 6,2ha, Ty czy ojciec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożył ojciec RS. Działka ma świetną lokalizacje i ja chciałbym żeby bez żadnych konsekwencji móc mi przepisać np od 10 do 20 arów. W tej działce jest 1,15 łak trwałych reszte to orne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gospodarstwo ma tylko ochronę gleb i wód to i tak co roku jest inna powierzchnia (może być) realizacji pakietów. Więc tutaj nie ma zbytniego rygoru.

Mam pytanie czy możesz wybudować się na łące czy na GO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na GO mam tam przechodzą tam wszystkie media i to super lokalizacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pozostaje Ci tak jak pisałem wydzielenie działki o wielkości poniżej 15 a.

Aczkolwiek możesz mieć problem z uzyskaniem prawa budowy w gminie i starostwie. A nie możesz budować się bez chwilowego wyłączania działki a zrobić to później po zakończeniu budowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Alberto

Wiesz, to sie chyba tak nie da, żeby było bez komplikacji.

Budowa domu to sprawa poważna. Jeśli sie dobrze domyślam, to nie chcesz ojcu przysparzać kłopotów, ale ja proponuję idź do jego doradcy rolno-środowiskowego, weź załącznik, bo on nie musi Tobie czasu poświęcać i poproś o jego radę. Tak chyba będzie najprościej, bo tutaj jest zbyt dużo niewiadomych. 6,20ha to jest działka ewidencyjna? bo rolne są conajmniej 2(grunty orne+łaki).Na mój gust jest wiecej działek rolnych, a procentbłędu dotyczy działki rolnej. Istotnie, w pakiecie ochrona gleb i wód można duzo zmieniać i...duzo na ten temat pisać. Jeśli ojciec pobrał lub pobierze za ten rok pieniądze za poplon z części pola, na której chcesz postawić budynek, to po prostu zwrócisz trochę kasy do ARiMR (za te kilka arów). Jeżeli w tym roku chciałbyś sie buodować i na tym miejscu w tym roku ma być zasiany poplon, to mozesz jeszcze zrobić zmianę do wniosków i do planu-do 30.05.2007 złożyć w Agencji. Jeżeli na tej działce (tym miejscu, gdzie chcesz sie budować, jeszcze nie było poplonów, to doradca Ci to (plan rolno-środ) zmieni.

Jeśli jest też niskotowarówka, to gorzej, bo jak do tej pory utrzymuja sie przepisy, ze nie mzona zmniejszac gospodarstwa i maja być te same działki ewidencyjne. Nie mozna jednej zamienić drugą np. dokupioną. Wydaje mi sie, ze te przepisy powinny sie zmienić w przyszłym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i trochę się wyjaśniło a nawet wszystko. Przepisuje sobie 18 arów tz. ojciec wydziela taką działkę a potem przepisuje mi. Niskotowarówka i rolnośrodowiskowy nie stoi na przeszkodzie a to głównie dzięki temu że nie podałem całej działki do tego programu należy tylko zgłosić że ojcu się zmniejszy o te 18 arów gospodarstwo. Jak dobrze pójdzie to już w sobotę wpadną geodeci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i ONW nie będzie zwracał bo mieści się w 3% błędu a rolnosrodowiskowego kasy za to nie wzieliśmy jeszcze więc nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie taki diabeł straszny jak go malują ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diabeł to nie straszny ale ludzie którzy pracują w urzędach i czasy z jakimi załatwia się sprawy to już jest bardzo straszne głupie wydzielenie działki z innej działki minimum 3 miesiące a podobno pozwolenie na budowe domu w naszej gminie przeciąga się do około 9 miesięcy ach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od chwili złożenia podania o warunki zabudowy do uprawomocnienia się pozwolenia czekałem równo 6 miesięcy. Gmina jest objęta strefą C uzdrowiska i wszystkie pozwolenia idą przez Min. Zdrowia. Chyba, żeby zbadać, czy inwestor nie choruje ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie minął rok a pozwolenia jeszcze nie ma na budowę chociaż z mojej strony nic już załatwić nie mogę teraz tylko decyzja starostwa i ach pozwolenie będzie po drodze przygody z wodą prądem i gazem jedni lepsi od drugich wydaje się że jak wszystko przechodzi przez działkę nie powinno być problemu a tu guzik prawda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej są wpisy iż powierzchnia może ulec zmniejszeniu o 3-5%.

Na jakiej podstawie tak sądzicie????

Program rolnośrodowiskowy to nie obszarówka i nie natknąłem się w żdnym dokumencie na taki zapis.

 

Po roku uczestnistwa w tym programie sprzedaliśmy 1 działkę ok 0,2ha .odrazu wezwanie i Biuro powiatowe przekazało do biura regionalnego tą sprawe bo oni nie wiedzili co maja z tym zrobic, nasz kierownik odr twierdził że trzeba bedzie oddac całą kasę jaką nam przyznali nie tylko za tą działkę ale za wszystkie.

Mineły 2 lata od tego czasu i w tej sprawie cicho... najgorzej jak sobie przypomną o niej po skonczeniu 5 letniego okresu zobowiazan i wtedy domagali by sie zwrotu z 5 lat?

 

co myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te % są przepisów ogólnych. Jednak z Agencją nigdy nie wiadomo. Dziś w Notowaniach podali, że 5-letni okres zobowiązań na TUZ z roku 2004 mija .... w 2010!!!!! Jak oni to policzyli .... ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie 5 lat liczą od daty wypłaty pierwszych pieniędzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieważne kto podpis składa pod zobowiązaniem - ważne kto liczy to zobowiązanie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Don trzeba było zgłosić zmianę w ODR kiero by zrobił nowy plan i sprawa załatwiona i spać spokojnie możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...