Skocz do zawartości

tomasz0859

Members
 • Liczba zawartości

  747
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  pomorskie
 • OCCUPATION
  rolnik-hodowca
 1. Możesz sobie kupić w DLG Group (znajdziesz namiary w interecie) program INRA
 2. tomasz0859

  Kukurydza

  ??????????????????????? Kukurydza z zasady ma 1 dobrze wykształconą kolbę, jeżeli ma więcej to NA PEWNO ziarna będą mniejsze i drobniejsze. a plon 10 ton? d...y nie urywa
 3. tomasz0859

  Kukurydza

  Chyba MgS ? -czyli po naszemu siarczan magnezu
 4. tomasz0859

  Kukurydza

  Każde wyliczenie będzie tylko teoretyczne gdyż nie mamy wpływu na większość warunków. Niemniej jednak są to potencjalne możliwości i błędem było by nie wykorzystywać tego co daje natura. Jak będą idealne warunki ( sic...) pogodowe a nie damy jeść, nic nie będzie z potencjału. Odwrotnie jak damy jeść na maxa a będzie zimno i sucho te też z tego potencjału nici. I czy to będzie na kiszonkę, na ziarno czy cukrowa- nie ma większego znaczenia. Przyroda rządzi się swoimi prawami a my możemy tylko pomóc Bozi
 5. tomasz0859

  Kukurydza

  Pracujemy przecież "pod chmurką", masz rację, że to nie do przeliczenia.
 6. tomasz0859

  Kukurydza

  Obsada zależy od gleby - czym mocniejsza i zasobniejsza to można zwiększyć normę wysiewu, na słabszych trzeba siać rzadziej. 90 tys - 4% strata siły kiełkowania= 86,4 tys ( bo przecież nie ma nasion o 100% sile kiełkowania. 86,4 tys - 3-4% polowa zdolność wschodów ( bo przecież nie wszystkie są w 100% wykształcone do wzrostu, ale wykiełkują) =83,8 - 82,3 tys. I TO JEST DOBRZE na dobrej glebie Kolba ma 14-16 rzędów po 25-27 pięter rzędów co daje od 350 do 430 ziaren. 82 tysiące kolb x 350-430 ziaren = 28,7- 35,2 mln ziaren MTZ kukurydzy (suchych) to około 280-300 g ( ale trafia się i 400 g) czyli plon suchego ziarna to 80-105 dt. To samo dla 75 tysięcy obsady wynosi 75 -4% = 72,0 - 3-4% =69,8 - 69,1 I TO JEST ŹLE Ile da obniżenie wysiewu policz sobie sam
 7. tomasz0859

  Kukurydza

  W uprawie liczy się obsada, czy posiejesz co 35, 45, 60 czy 75 nie ma różnicy jak zbierasz kemperem. jak zbierasz sieczkarnią rzędową to niestety siejesz co 75 cm bo inaczej nie zbierzesz bez strat. Przy siewie w gęściejsze rzędy jest mniejsza presja chwastów i lepsze wykorzystanie nawozów. Co do siewu w podwójne rzędy. Jest taka technologia gdzie siew w rzędy co 8-10 cm a w środek nawóz. Podwójne rzędy nie oznaczają podwójnego wysiewu, znowu się kłania obsada. Na dzień dzisiejszy nie ma za wiele siewników z tym systemem wysiewu.
 8. tomasz0859

  MŁÓTO BROWARNIANE

  Coraz więcej osób kisi w rękawach. Niestety do tego jest potrzebna maszyna i jest ich w terenie coraz więcej, także w okolicach Kaszub. Firmy te mają swoje zakiszacze lub możesz sobie sam dobrać środek ze swoim żywieniowcem. Koszt takiego 75 tonowego rękawa to około 30 zł/tonę jak nie tniesz go. Służę namiarem na wkładających w rękaw z okolic Malborka. ( ziarno, wysłodki, młóto, zielonki)
 9. tomasz0859

  zrzucanie zębów

  Zrzucanie zębów jest normą u 27-30 miesięcznych pierwiastek. U krowy w wieku 15 lat to już tylko wypadanie zębów. Problem bo będzie jadła głównie tylko siano a mleka z tego nie będzie
 10. tomasz0859

  bydlo miesne

  To zależy jakie masz warunki i gdzie chcesz to robić. Masz do wyboru parę ras, każda inna o różnych wymaganiach i żywieniowych i lokalowych. Napisz coś więcej.
 11. Mówi się że na 1 ha powinno przypadać 1 krowa z przychówkiem
 12. Nie bardzo kumam co to zglebowanie. Na siew trawy po podgórzu to już trochę za późno, pozostaje ten nieszczęsny owies, ale jak by dało radę to z wsiewką traw. Wartość Słomy a Trawy - no niestety trawa ma wyższą wartość we wszystkim.
 13. Dzisiaj masz tyle odmian traw, na różne użytki więc po co owies?, na Twoim terenie da Ci 2-3 ( w porywach)tony a trawy ( w jednostkach pokarmowych z powierzchni) możesz mieć więcej. Jeżeli masz gdzie posiać kukurydzę to siej, ale nie zbierzesz jej prasą, nawet jak ma noże do rozdrabniania, musi być jakaś sieczkarnia. Jak masz gdzie posiać buraki- bardzo dobrze, na zimę do siana jak znalazł. Mleko pogonisz paszą, dziś możesz ją kupić nie wychodząc z domu, jeżdżą różne firmy swoimi sklepikami objazdowymi.
 14. Zdecydowanie dojarka a właściwie gumy strzykowe. Jak je wymieniłeś to po dość krótkim czasie powinno się poprawić. Zastosuj dobry dipping (najlepiej z filtrem), do podmywania wymienia użyj albo piany albo ściereczek jednorazowych nasączonych środkiem dezynfekcyjnym. Przyczyną może też być to, że masz za małe kolektory, które nie nadążaj z odbiorem mleka i dochodzi do obmywania strzyków.
 15. Jeżeli masz dostęp do młóta stały to jest ona na dzisiaj najtańszą paszą białkową w grupie objętościowych. Może mieć wpływ na poziom mocznika w mleku dlatego powinno się ją uzupełnić śrutą kukurydzianą lub suchymi wysłodkami buraczanymi. na 5-6 kg młóta 1 kg wysłodków lub śruty kukurydzianej. KRÓWKI DOJĄ I JEST OK.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...