Skocz do zawartości

Agata

Members
 • Liczba zawartości

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  łódzkie
 • OCCUPATION
  inżynier budownictwa
 1. Myślę, że gdzieś te słupy stać muszą. Cholera, pobuszować w internecie jest miło, a te słupy to Twój internet, bo do tego trzeba prądu - nawet jesli to nie Ty bezpośrednio z nich masz zasilanie. Może zasila komp REFUNDUM, albo Twą sympatię z czatu... "Chłop żywemu nie przepuści..."
 2. Agata

  czy nawsi można

  To zależy kiedy ta samowola została wykonana. Jeśli przed 1997 rokiem to pół biedy, skoro jest niech stoi, zaś jeśli po to juz różnie bywa. W świetle przepisów to rozbiórka, kara za legalizację, ale tylko w przypadku gdy dowie sie o tym nadzór budowlany np. od sąsiada. Takie przypadki rozwiązuje sie indywidualnie z zależności od sytuacji.
 3. Agata

  czy nawsi można

  Z urzędu kasy od Ciebie nie wyciągną. Jedynie 106,50zł za wydanie decyzji o warunkach zabudowy (6,5 za wniosek i 100 za decyzję) lub ok. 50zł wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, choć to zalezy od gminy. Musisz zlecić wykonanie mapy do celów projektowych (cena ok. 450-600zł) u geodety. Potem poszukaj sobie projektanta tj. inzyniera budownictwa. Projekt powinien kosztować ok. 1200-1700zł. (może byc i więcej, jeśli urząd zarząda projektu np. instalacji oświetleniowej). Cena zależy od regionu i jakości projektanta. To tyle - bardzo z grubsza. Aha i zapłacisz jeszcze za wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę ok. 40zł. Pozdrawiam
 4. Agata

  czy nawsi można

  Z doświadczenia wiem, że napisałeś święte słowa,Kserkses.
 5. Agata

  czy nawsi można

  Kochani, to jest tak. 1. Nie każda gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego (choć niby powinna). Posiadanie przez gmine planu nie ma wpływu na co można zbudować na zgłoszenie, a czego nie. 2. Na zgłoszenie we własciwym starostwie (tzn. bez pozwolenia na budowę) można zbudować i tu uwaga: w gospodarstwie rolnym budynek gospodarczy o powierzchni do 35m2 i rozpiętości konstrukcji nie więcej niz 4,8m (art. 29, ust. 1 prawa budowlanego) i nie ma znaczenia czy jest murowany czy drewniany, czy ma podłogę betonową czy nie! Ten sam artykuł zezwala na budowę poprzez zgloszenie płyt gnojowych (bez ograniczenia powierzchni), szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o poj. do 25m3, naziemnych silosów na materiały sypkie np. zboża o poj. do 30m3 i wysokości nie większej niż 4,5m. Natomiast na zwykłej działce - nie rolniczej, na zgloszenie wolno zbudować budynek gospodarczy do 25m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekroczyć 2 na każde 500m2 powierzchni działki. Tak mówi prawo budowlane - główna ustawa w budowinictwie. Ważne jest aby dokonywać zgłoszeń (to raptem wypełnienie 2 druczków) - to duże ułatwienie w budowie niewielkich budynków. W przeciwnym razie grozi za taką budowę bez zgłoszenia rozbiórka lub wysoka grzywna (min. 10 000zł), bo wtedy jest to samowola budowlana. Pozdrawiam
 6. Idź do inżyniera budownictwa z uprawnieniami do projektowania bez ograniczeń. To ważne. Tylko osoba z takimi uprawnieniami ma prawo do takiej oceny i pomoże Ci na pewno. Ja tez spełniam te wymogi, ale na odległośc wiele Ci nie pomogę. Inżynierów takich znajdziesz np. w Izbie Inżynierów Budownictwa regionu, w którym mieszkasz (www.piib.org.pl - to link do ogólnopolskiej, tam znajdziesz swój region). Ewentualnie popytaj wśród znajomych, którzy ostatnio budowalni swoje domy lub inne budynki.
 7. O, dzieki za podpowiedź. tak zrobię. Znalazłam w dziale maszyny, ale najpierw musze pospisywac dokładne dane tej kosiarki, bo tu widzę, sporo znawców sprzętu, a ja nie bardzo się znam na maszynach... Projektów nie mam i nie wiem gdzie mogą być w necie. Jesli już to np. same dźwigary czy zbiorniki itp. Po prostu części konstrukcji. Ja raczej projektuję indywidualnie. Co z nowości? Nie wiem, co masz tu na myśli. Moim zdaniem, raczej to jest budownictwo tradycyjne, tyle że porządne. Mnie z nowości podobają się np. duże zbiorniki na gnojowicę, takie np. na 500m3 i więcej. Świetna technologia, wreszcie gnojowica nie płynie wiejskim rowem i zaczyna jakby lepiej pachnieć na wsi. A tak serio, to najbardziej rzuca na kolana wentylacja w chlewniach - pełna automatyka, ciepło, komfortowo. Jesli masz, Duchu, konkretne pytania, to proszę.
 8. Mam - na co dzień. I tak się składa, że ostatnio projektuje sie dużo chlewni. A w ogóle zajrzałam tu przypadkiem, bo chcę sprzedać kosiarkę sadowniczą (do ciągnika, 3 letnią, używaną)i nie bardzo wiem gdzie tu dać jakies ogloszenie. Może ktoś mi coś podpowie?
 9. Budowa chlewni czy innego budynku inwentarskiego jest poważnym przedsięwzięciem. Nie stac nas na złe budowanie. Za te same pieniądze można zbudować dobrze i mozna zbudować źle. Niestety, o żadnym kserowaniu planu sąsiada nie ma mowy, nie tylko dlatego, że to bez sensu, bo na ksero pozwolenia na budowę się nie dostanie (dziś samowola i jej legalizacja to raczej droga impreza), a i nie życzę również nikomu sprawy w sądzie z projektantem o prawa autorskie. Kolejną sprawą jest wielkośc inwestycji, mam na myśli ilość DJP, czyli dużych jednostek przeliczeniowych obsady gospodarstwa, bo od tego zależy czy inwestycja może oddziaływać na środowisko czy nie. Pociąga to za sobą odpowiedni proces przygotowania inwestycji, odbioru i użytkowania. W tym pomoże dobry projektant. Jeśli chodzi o konstrukcję, to trudno w paru zdaniach coś z sensem odpowiedzieć. Jedno jest pewne - porządne fundamenty, jeśli dźwigary o dużej rozpiętości to z słupami żelbetowymi. Na stopach opieramy belki podwalinowe (lub robimy zwykła ławę), murujemy ściany osłonowe i KONIECZNIE robimy wieniec wokół budynku i na wszystkich ścianach wewnętrznych. Inaczej budynek będzie się rozłaził. Jednak dźwigar musi być fachowo zaprojektowany, pamietajmy chociażby o ostatniej zimie. Co do chowu ściołowy czy bez ściołowy - to widzę, że to zalezy od samych rolników. Weterynarze chwalą sobie chów na rusztach, podobno świnki zdrowo się chowają. Ale jak chów bezściołowy to i zbiorniki szczelne i tu możnaby napisać kolejny poemat. To tyle w skrócie, to temat rzeka
 10. Agata

  Silosy zbożowe BIN

  Dyskretnie przypominam, że na postawienie BIN'a trzeba mieć pozwolenie na budowę, w przeciwnym razie jest to samowola budowlana. Skutek to rozbiórka lub wysoka grzywną.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...