Skocz do zawartości

Ekspert BASF

Members
 • Liczba zawartości

  89
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 1. Rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami. Niestety nie jesteśmy Instytutem badawczym, i nie możemy odpowiedzieć ogólnie na tak zadane pytanie które to należy skierować do np IOR Poznań, lub Uniwersytetów rolniczych, tak jak wspomniałem wcześniej nie można generalizować że niższe pH ma tylko i wyłącznie dobroczynny wpływ na skutecznośc działania środków. Jest to dyskusja akademicka ponieważ wartość pH może mieć istotne znaczenie na np rozpuszczalność substancji aktywnych w wodzie, szybkość pobierania tychże substancji przez roślinę uprawną czy też przemieszczania się wewnątrz rośliny. Tak jak wspomniałem wczesniej, każdy produkt należy analizować oddzielnie, ponieważ bada się różne formulacje produktów pod kątem konkretnej rośliny czy grup roślin. Starałem się dotrzeć do jakiś konkretnych informacji ale nie udało mi się zdobyć takich konkretów. Wiadomo że pH w pewien sposób na pewno wpływa na działanie środka ale nie możemy tez przeceniać za bardzo jego możliwości. Z tego co się dowiedziałem to temperatura wody może mieć większe znaczenie niż pH. To jest bardzo trudny temat i wymaga szczegółowych badań prowadzonych na każdym środku oddzielnie ze względu na formulację i skład pestycydu. Takich wyników nie posiadam. Ale gdy tylko uda mi się uzyskać jakieś konkrety to na pewno się nimi podzielę.
 2. Szu a mogę poprosić o doprecyzowanie pytania, o jaki dokładnie środek chodzi albo chociaż o jaką grupę: fungicydy, herbicydy , zboża, rzepak itp. Nie można tak na prawdę przyporządkować jednego ph dla wszystkich środków. Np nasza firma do produktu Regalis 10WG dodaje kwas cytrynowy aby obniżyć ph cieczy roboczej, gdyż wtedy środek daje lepsze efekty i to zostało przebadane. Więc tylko jak będę wiedział o jaki środek chodzi to poszukam takich informacji.
 3. Basagran nie ma ograniczeń jeśli chodzi o stosowanie w poszczególnych odmianach, jednak, zgodnie z etykietą rejestracyjną preparat może powodować przemijające uszkodzenia fasoli. Preparatu nie należy stosować: 1. w temperaturze powyżej 22 i poniżej 10 stopni Celsjusza (stosować rano lub wieczorem) 2. bezpośrednio przed i po deszczu 3. na rośliny uszkodzone i zwiędnięte. Stosowanie w dawkach dzielonych jest zwykle bezpieczniejsze dla rośliny uprawnej. Basagran można zastosować w dawkach dzielonych, optymalnie według następującego schematu: pierwszy zabieg w stadium pierwszego liścia trójdzielnego 1,25 litra/ha, drugi zabieg po 7-10 dniach, maksymalnie do fazy trzech liści właściwych, w dawce 1,25 l/ha.
 4. W czasie kwitnienia pszenicy można jak najbardziej stosować Osiris. W tym roku dawkę lepiej zwiększyć do 2 litrów ze względu na opady deszczu naprzemiennie z wysokimi temperaturami, czyli idealne warunki do rozwoju chorób górnych liści i kłosa
 5. Jeżeli chodzi o łączne stosowanie tych dwóch preparatów to nie ma żadnych przeciwwskazań . Pamiętajmy o tym, że temperatura podczas wykonywania tego typu zabiegów nie powinna przekraczać 20 °C w łanie. Należy mieć świadomość, że temperatura podawana przez stacje meteorologiczne mierzona jest w cieniu, zaś temp. w łanie jest znacznie wyższa. Najbezpieczniej jest wykonać ten zabieg późnym wieczorem.
 6. Wszystko zależy od rejonu w jakim uprawiana jest pszenica oraz od warunków pogodowych jakie będą panowały w najbliższym miesiącu. Ten rok jest dość specyficzny i większość rolników planuje trzy zabiegową ochronę. Zaleciłbym zastosowanie Adexaru Plus w dawce 1,5 l/ha. W przypadku mniejszej presji ze strony chorób i warunków, które nie sprzyjają rozwojowi patogenów można zakończyć ochronę tym zabiegiem. Gdyby zaś warunki pogodowe sprzyjały rozwojowi chorób, wówczas należy zastanowić się nad trzecim zabiegiem, który ma na celu ochronić kłos przede wszystkim przed czernią kłosów. W takim przypadku proponuję zastosować Osiris w dawce 1,5 l/ha. Wg mnie najkorzystniej w tym roku było by wykonać 3 zabiegowa ochronę i tak na T2 zastosować 1,25 l/ha Adexaru Plus zaś na T3 1,5 l/ha Osirisa. Takie rozwiązanie było by najkorzystniejsze i najdłużej chroniło by plantację.
 7. Ekspert BASF

  Pszenica

  Mam nadzieję, że artykuł okaże się pomocny http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/zalecenia-stosowania-produktu-medax-top-350-sc-w-fazie-liscia-flagowego-zboz,50620.html
 8. T2 należy wykonać w takim przypadku 4 tygodnie po pierwszym zabiegu. W sytuacji gdy na T1 został wykonany zabieg Capalo w dawce 1,5 l/ha proponuję zastosować w najbliższym czasie Adexar Plus w dawce 1,25 l/ha. To wystarczająca dawka w przypadku, gdy planowany jest jeszcze 3 zabieg Osirisem.
 9. Boskalid zwalcza przede wszystkim septoriozy, rynchosporiozy, plamistość siatkową, DTR, rdze, choroby podstawy źdźbła( za wyjątkiem zgorzeli podstawy źdźbła). Poniżej link do artykułu gdzie zamieszczona jest skuteczność działania fungicydów w chorobach pszenicy według HGCA. http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/skutecznosc-dzialania-fungicydow-w-chorobach-pszenicy-wedlug-hgca,43791.htm Jeżeli chodzi o SDHI, grupę do której należy boskalid to firma BASF wprowadziła na rynek w tym roku nowy Fungicyd do ochrony zbóż Adexar Plus, zawierający substancję czynną Xemium, czyli III generacji SDHI. Substancja ta w pszenicy zwalcza bardzo dobrze septoriozę paskowana liści, rdze brunatną, rdzę żółtą, mączniaka prawdziwego zbóż oraz choroby podstawy źdzbła. W jęczmieniu zaś świetnie sobie radzi z plamistością siatkową, rynchosporiozą, rdzą brunatną czy ramulariozą.
 10. Ekspert BASF

  Pszenica

  Zauważyłem, że przez pomyłkę użyłem nie tego cytatu co trzeba, przepraszam za błąd. Jeżeli chodzi o pytanie Szu Progi szkodliwość są rożne dla poszczególnych patogenów, różnią się także w kwestii faz rozwojowych roślin, inne w fazie krzewienia i inne w fazie strzelania w źdźbło, a jeszcze inne ewentualnie w fazie kłoszenia. W celu uzyskania takich informacji najlepiej skorzystać ze strony Ministerstwa Rolnictwa lub kontaktować się z regionalnymi punktami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Natomiast na ten moment można zaobserwować już objawy chorób podstawy źdźbła oraz septoriozy paskowanej liści. Przykład orientacyjnego progu szkodliwości dla łamliwości podstawy źdźbła dla pszenżyta ozimego\wygląda jak poniżej: od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka próg ekonomicznej szkodliwości to 20–30% źdźbeł z objawami porażenia Przykład orientacyjnego progu szkodliwości dla septoriozy paskowanej liści dla pszenicy ozimej \wygląda jak poniżej: w fazie krzewienia - 0–50% liści z pierwszymi objawami porażenia lub 1% liści z owocnikami w fazie strzelania w źdźbło - 10–20% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub 1% liści z owocnikami w fazie kłoszenia - 5–10% porażonej powierzchni liścia flagowego lub 1% liści z owocnikami Oczywiście przede wszystkim należy pamiętać że różnego rodzaju mieszaniny nie posiadają rejestracji jedynie stosowane są w praktyce.
 11. Ekspert BASF

  Pszenica

  Spotkałem się już z podobnym pytaniem. Jeżeli chodzi o Duett Ultra to środek ten może być stosowany w różnych wariantach ochrony fungicydowej, ale faktyczne lepiej spełni swoje zadanie w T2 (BBCH 37-69), w ochronie liścia podflagowego, flagowego i kłosa. Jednak mając taki zestaw środków można skompletować bardzo dobrą ochronę w T1. W przypadku intesywnie prowadzonego łanu z zagrożeniem ze strony chorób podstawy źdźnła można zrobić poniższą mieszaninę: Duett Ultra 0,4 Mondatak 0,7 Lotus 0,5 Jeśli chodzi o mniej intensyne plantacje lub prowadzone intensywnie ale bez zagrożenia ze strony chorób podstawy źdźbła lub małym zagrożeniem to poniższa mieszanina: Duett Ultra 0,6 Lotus 0,5
 12. Połączenie CCC z fungicydem czyli np. z Duettem Ultra nie powinno przynieść żadnych niechcianych efektów. Trudno mi sie wypowiedzieć odnośnie nawozu OSD Mineral, ponieważ go nie znam i nie mam wiedzy o jego działaniu. Z reguły nawóz ma wzmacniające działanie, jednak nie zawsze, może dać efekt adiuwantu, ale może też takie połącznie spowodować fitotoksyczność. Producent a następnie sprzedawca nawozu powinien wiedzieć jakie testy zrobił z czym i w jakich fazach można go bezpieczenie stosować. Jest jedna zasada stosowanie regulatorów, jeżeli jesteśmy niepewni, lepiej zrezygnować z łącznego stosowania regulatora wzrostu z nawozem lub innym preparatem.
 13. Jeśli chodzi o Adexar Plus vs Bell + Opera Max to Adexar Plus jest już gotowym sformułowanym produktem, Xemium jest nowszej generacji karboksyamidem, działa szybciej i dłużej. Na pewno lepiej sobie poradzi Adexar Plus z bardziej rozwiniętą septoriozą paskowaną liści, która bardzo często długo się rozwija w utajeniu, a gdy się już pojawi to jest problem aby ją zwalczyć. Jeśli chodzi o porównanie Adexara Plus do Fandango to na pewno przewaga jest taka, że jest to produkt 3 substancjowy, zawiera substację z nowej grupy subatncji czyli Xemium, dzięki czemu dłużej zabezpieczy łan przed chorobami. Również pyraklostrobina czyli F500 w Adexarze Plus to najmocniejsza strobiluryna jeśli chodzi o skuteczności oraz efekt fizjologiczny.
 14. W systemie 3 zabiegowym na T2 zalecamy naszą nowość Adexar Plus w dawce 1,25L/ha (faza 31-51). Środek ten w swoim składzie zawiera nową substancje Xemium (fluksopyroksad)- 41,6 g/l, epoksykonazol- 41,6 g/l oraz piraklostrobinę- 66,6 g/l. Więcej informacji na temat tego produktu na naszej stronie: http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/pl/adexar_plus/adexar_plus.html . Spośród wymienionych przez Pana preparatów, zaleciłbym Operę Max w dawce 1,2 lub Operę Max w połaczeniu z produktami Track lub Ventur, które do tego roku występowały pod nazwą Bell. Dawka takiej mieszaniny to Opera Max 0,6l/ha + Track lub Ventur w dawce 0,6 l/ha.. Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, to jak podaje Top Agrar (luty) cena systemu 3 zabiegowego zalecanego przez nas (T1 Capalo 1,2L, T2 Bell 0,6L + OperaMax 0,6L, T3 Osiris 1,5L) to ok. 366zł. Proszę pamiętać, że cena może być uzależniona od dystrybutora. Sam koszt zabiegu Bell + Opera to ok 133zł.
 15. Ekspert BASF

  Rzepak

  Miło nam poinformować, że w 2014 roku rusza druga edycja Caryx Cup – Turniej napędzany energią fungicydu BASF. W tym roku turniej Caryx® Cup kierujemy do zespołów-drużyn reprezentujących szkoły rolnicze (średnie i zawodowe) - głównie z województw zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Nagrodą główną turnieju jest wyjazd na mecz reprezentacji Polski, a nagrody dodatkowe to sprzęt, stroje sportowe oraz lekcje chemii w Centrum Nauki Kopernik. Więcej informacji na stronie http://www.caryx-cup.basf.pl/ Dla wszystkich rolników, którzy do końca kwietnia kupią Caryx - czekają oryginalne piłki. Szczegóły na http://www.caryx-cup.basf.pl/ w zakładce Piłkarska Promocja Caryx. Zapraszamy.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...