Skocz do zawartości
amadevsh

Jakie dokumenty?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chcialbym skorzystac ze SPO jakie w tym celu beda mi potrzebne dokumenty i czy bede musial spelniac jakies wymagania jezeli chce zakupic ciagnik 90KM (MTZ) do tego agregat i opryskiwacz? Czy jest jakis wymog min ilosci hektarow? Czy musze sie wykazac jakims konkretnym dochodem czy tez cos w tym rodzaju?

 

Poprostu co mi jest potrzebne aby otrzymac zwrot 50% od wartosci maszyn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak załączniki będą ważne 1 miesiąc

 

-w przypadku remontu lub budowy bud inw. można załatwiać sprawy budowlane np:zgłoszenie robót, pozwolenie na budowe,projekt itp-te sprawy są bardzo pracochłonne ( bo zazwyczaj jeśli ktoś ma remont lub zaplanowaną budowe i tak to będzie robił )

- jest też czas by podrażnić dilerów(prawdopodobnie mozna będzie kupić tylko nowe maszyny)

-można zrobić symulacje i przymieżyć się do przejścia gospodarstwa na VAT

 

ciekawą rzeczą będzie prawdopodobnie możliwość zakupu komputera wraz oprogramowaniem dla potrzeb gospodarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok ale mi chodzi o zakup wymienionych maszyn a nie inwestycje takie jak wspomniales wiec na czym polegalaby kompletacja dokumentow i co musi zawierac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie złożyłeś wniosku na SPO 2004-2006 to musisz poczekać na nowy PROW 2007-2013, a jakie tam warunki to nie wiadomo za bardzo. Podobno wnioski można będzie składać od 15 marva 2007 :?:. Jak byś chciał wiedzieć o warunkach na stare SPO to odpisz to Ci napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

 

Chcialbym skorzystac ze SPO jakie w tym celu beda mi potrzebne dokumenty i czy bede musial spelniac jakies wymagania jezeli chce zakupic ciagnik 90KM (MTZ) do tego agregat i opryskiwacz? Czy jest jakis wymog min ilosci hektarow? Czy musze sie wykazac jakims konkretnym dochodem czy tez cos w tym rodzaju?

 

Poprostu co mi jest potrzebne aby otrzymac zwrot 50% od wartosci maszyn?

Widzisz, tylu tu doradców, pracowników ARiMR i innych szacownych urzędów i nikt ni może dać konkretnej odpowiedzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz o starych warunkach i jezeli z nich korzystales czym musiales sie wykazac. Sadze ze w tym roku duzo to od poprzedniej wersji odbiegac przeciez chyba nie bedzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem wniosek luty 2005. luty 2006 podpisanie umowy, czerwiec wniosek o płatność końcową, grudzień 2006 upragniony zwrot 50%. Oczywiście musiałem wykazać sie wielkością gospdarstwa, zywotnością ekonomiczną ESU, musiałem wykazać że (mam zwierzaki) w gospdarstwie spełniony jest dobrostan (wielość kojców, oswiatleie, posiadanie izoaltki dla zwierząt, posiadanie pełnej dokumentacji weterynaryjnej od 2004 roku, księga zwierząt), warunki ochrony środowiska - płyta, zbiorniki, atest na opryskiwacz, szkolenie chemizacyjne, dokumenty na wywóz nieczystosci stałych i papiery na wywóz szamba pozatym musiałem przedstawić zaświadcxzenie od powiatowego lekarza weterynarii że w gospodarstwie dobrostan zwierząt jest ok. Poza tym standardowe dokumenty zaświadczeniq KRUS, ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Gminy, własnych oświadczeń chyba 7. Trzeba było mieć troche cierpliwości aby to zrobić, ale opłacało się zwrot 50 %. W tym roku też mam zamiar skłądać na następny sprzęt. Dodam że mam małe gospodarstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wlasnie o cos takiego mi chodzilo podobnie jak Ty prowadze male gospodarstwo 6ha i planuje zakup MTZ BELARUS 952.1 90 KM i ewentualny jego zorzost o przylegle grunty... Mam tylko pytanie bo zauwazylem ze Ty prowadzisz gospodarstwo z nastawieniem na hodowle u mnie kierunkiem jest zboże mam pare krolikow i troche kur czy w zwiazku z nimi tez te wszystkie badania weterynaryjne musze miec? planowalbym zakup takiego ciagnika na koniec tego roku bo skorzystalem z doplat do poplonow i 330 mam juz dosc jezdzenia a jak jeszcze wieje to nie nalezy to do przyjemnosci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest ESU jezli sie kupi ciagnik np za 100 tyz zl to trzeba sie wykazac ~20 ESU?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slyszalem ze sa min wymagania np na prase belujaca kombajn ale na traktor??? na jakim to jest poziomie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tylko zboża ,to musisz wykazać się żywotnością powyżej 4 ESU, wiadomo że nie musisz spełaniąć dobrostanu zwierząt. Jeśli chodzi o powierzchnię to nie jestem pewien czy nie będziesz musiał wykazać się większą powierzchnią gruntów (umowy dzierżawy). Ja na 7 ha bez problemu dostałem zgodę na Ursusa 4512 on ma 66 KM. Wszyskto zależy od tego jak opiszesz wniosek i dlaczego jest Ci niezbedny taki ciągnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha thx mam bydlo a wiesz gdzie moge znalesc wymagania dobrostanu co gdzie i jak powinno wygladac ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w temacie "Dobrostan zwierząt" tam kiedyś podawłem coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

 

Chcialbym skorzystac ze SPO jakie w tym celu beda mi potrzebne dokumenty i czy bede musial spelniac jakies wymagania jezeli chce zakupic ciagnik 90KM (MTZ) do tego agregat i opryskiwacz? Czy jest jakis wymog min ilosci hektarow? Czy musze sie wykazac jakims konkretnym dochodem czy tez cos w tym rodzaju?

 

Poprostu co mi jest potrzebne aby otrzymac zwrot 50% od wartosci maszyn?

Weź na chłopski rozum. Logiczne jest, ze nikt normalny nie kupuje np nowej prasy, gdy ma kilka ha(udokumentowane) zbóż, łaki. To samo dotyczy kombajnów. Jeśli ma sie kilka ha zboza, to nie ma sensu kupować zaraz kombajnu. Amortyzacja to sie nazywa i wpływa na opłacalność produkcji rolnej.

Oczywiście mozna mieć do tego kilkanascie ha dzikich dzierzaw, ale nie mozna ich udokumentować.

Piszesz, ze masz 6ha ziemi, a masz zamiar kupić ciągnik o mocy 90KM. W jakim celu? Im wyższa moc ciagnika, tym wyższa jego cena. We wniosku wypełniasz, jakie dokładnie maszyny posiadasz na własność. Czy masz park maszynowy dostosowany do takiego ciągnika? Jeśli nie, to po co Ci taki ciągnik, o takiej mocy? Jeżeli masz juz ciagnik w gospodarstwie, to nawet nie próbuj składać wniosku. Dwa ciągniki na gospodarstwo 6ha to przesada.

Może sie jednak zdażyć, ze masz ciężkie ziemie, jakieś górki, itp utrudnienia i dlatego potrzebujesz takiego właśnie sprzetu.

W ARiMR siedzą tylko ludzie, ale niektórzy mają dokładnie popier...we łbach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zadnych kur, ani królików sie nie przyznawaj, jeśli to lkilka lub kilkanaście sztuk. Inaczej niestety bedziesz musiał spełnić dobrostan zwierzat, a to jest bardzo upierdliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do SLaWE. Korzystając z programu zwracającego 50% za poniesione nakłady mogłeś skorzystać z kredytu dla młodego rolnika o oprocentowaniu 1,2% czy nie można z niego korzystać ubiegając się o tę formę pomocy. Jeśli skorzystałeś z innego to napisz, oczywiście jesli to nie tajemnica na jaką był sume, jakie oprocentowanie, na ile lat masz go rozłożonego i ile wychodzi spłaty na miesiąc??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tego programu nie możesz korzystać z żadnej innej pomocy krajowej czy unijnej. Niestety kredyt młody rolnik jest z dopłatami ARiMR a to jest pomoc Krajowa. Pozostaje więc jedyni kredyt komercyjny ok 9-10% rocznie. Przy składaniu dokumentow podpisujesz oświadczenie że nie korzystałeś z żadnej innej pomocy krajowej, czy unijnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki wlasnie o cos takiego mi chodzilo podobnie jak Ty prowadze male gospodarstwo 6ha i planuje zakup MTZ BELARUS 952.1 90 KM i ewentualny jego zorzost o przylegle grunty... Mam tylko pytanie bo zauwazylem ze Ty prowadzisz gospodarstwo z nastawieniem na hodowle u mnie kierunkiem jest zboże mam pare krolikow i troche kur czy w zwiazku z nimi tez te wszystkie badania weterynaryjne musze miec? planowalbym zakup takiego ciagnika na koniec tego roku bo skorzystalem z doplat do poplonow i 330 mam juz dosc jezdzenia a jak jeszcze wieje to nie nalezy to do przyjemnosci...

-Zaświadczenie o dobrostanie zwierząt kosztuje u lekarza powiatowego 20 zł i na wszelki wypadek jest zalecane by go mieć.

-Do wniosków typu inwestycje nie wpisuje się kur, królików,gołebi ,psów jesli jest tego kilka sztuk

- kontrole z inwestycji zazwyczaj nie czepiają się kur,gołebi itp

- jeśli kury mają swoją grzęde ( ptasia grypa) to napewno mają spełniony dobrostan-

dobrostan mają nawet przekroczony bo kury mają koguta,mogą zapolować na dżdżownicę i ogólnie mają fajne

- z tego co wiem nie ma przepisów dot. dobrostanu- do amatorskiej hodowli drobiu tak jak nie ma jeszcze przepisu dot. minimalnej długości łańcucha dla psa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą rzeczą jest fakt iż u rolnika który sporzystał z inwestycji w gospodarstwach rolnych dobrostan zwierząt musi być spełniony nawet gdy zwierzęta utrzymywane na terenie gospodarstwa nie są własnością rolnika :

np: babcia ma krowy i trzyma je u wnuka

w początkowym okresie wdrażania programu inwestycje w gosp. rol. kontrole były bardziej restrykcyjne- wielu rolników musiało schować kury do zamrażarnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzieki wlasnie o cos takiego mi chodzilo podobnie jak Ty prowadze male gospodarstwo 6ha i planuje zakup MTZ BELARUS 952.1 90 KM i ewentualny jego zorzost o przylegle grunty... Mam tylko pytanie bo zauwazylem ze Ty prowadzisz gospodarstwo z nastawieniem na hodowle u mnie kierunkiem jest zboże mam pare krolikow i troche kur czy w zwiazku z nimi tez te wszystkie badania weterynaryjne musze miec? planowalbym zakup takiego ciagnika na koniec tego roku bo skorzystalem z doplat do poplonow i 330 mam juz dosc jezdzenia a jak jeszcze wieje to nie nalezy to do przyjemnosci...

-Zaświadczenie o dobrostanie zwierząt kosztuje u lekarza powiatowego 20 zł i na wszelki wypadek jest zalecane by go mieć.

-Do wniosków typu inwestycje nie wpisuje się kur, królików,gołebi ,psów jesli jest tego kilka sztuk

- kontrole z inwestycji zazwyczaj nie czepiają się kur,gołebi itp

- jeśli kury mają swoją grzęde ( ptasia grypa) to napewno mają spełniony dobrostan-

dobrostan mają nawet przekroczony bo kury mają koguta,mogą zapolować na dżdżownicę i ogólnie mają fajne

- z tego co wiem nie ma przepisów dot. dobrostanu- do amatorskiej hodowli drobiu tak jak nie ma jeszcze przepisu dot. minimalnej długości łańcucha dla psa

Hm... a wiec "dobrostan kur" jest spełniony, jeśli mają grzędę (w czasie ptasiej grypy, czy jak? ) i koguta na stanie? A jego zadanie też jest jakoś określone, czy interpretacja dowolna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np: dobrostan kur nieśnych w przypadku inwestycji dotyczy gospodarstw utrzymujących conajmniej 350 szt ptaków

 

-przeważnie w gospodarstwach utrzymujących kilka sztuk kur mają one znośne warunki

 

-kury mogą spać na drzewach i wtedy dobrostan moim zdaniem nie jest spełniony np: przyjeżdza kontrola w czasie trwania ptasiej grypy

 

- obecność koguta nie ma większego wpływu na dobrostan ale kury są napewno pewno szcześliwsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Korzystając z tego programu nie możesz korzystać z żadnej innej pomocy krajowej czy unijnej. Niestety kredyt młody rolnik jest z dopłatami ARiMR a to jest pomoc Krajowa. Pozostaje więc jedyni kredyt komercyjny ok 9-10% rocznie. Przy składaniu dokumentow podpisujesz oświadczenie że nie korzystałeś z żadnej innej pomocy krajowej, czy unijnej.

 

SLAWE: Najlepiej skozystac z SPO jak sie kupuje za gotowkie bo brac kredyt pomostawy to chuba nie bardzo sie oplaca co??? pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że z pomocą kredytu to się nie opłaca. Ale też wszysto zależy od zamożności portfela. Biorąć po uwagęczas wypłaty pieniązko to kredyt może człowieka doprowadzić do szału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
np: dobrostan kur nieśnych w przypadku inwestycji dotyczy gospodarstw utrzymujących conajmniej 350 szt ptaków

 

-przeważnie w gospodarstwach utrzymujących kilka sztuk kur mają one znośne warunki

 

-kury mogą spać na drzewach i wtedy dobrostan moim zdaniem nie jest spełniony np: przyjeżdza kontrola w czasie trwania ptasiej grypy

 

- obecność koguta nie ma większego wpływu na dobrostan ale kury są napewno pewno szcześliwsze

"..kury mogą spać na drzewach.."? Co kraj, to obyczj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...