Skocz do zawartości
Manwe

DLG żywienie krów mlecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów,

 

piszę na forum bo już naprawdę nie wiem gdzie szukać informacji o żywieniu krów metodą DLG,

właściwie to dość konkretnych informacji których nie ma w polskim wydaniu norm DLG dla przeżuwaczy:

 

-układając dawkę pokarmową jaką mogę założyć tolerację dla jej wartości energetycznej, białkowej czy zawartości makroelementów?

(w normach piszą konkretną wartość w oparciu o wiek, wydajność mleczną, zawartość tłuszczu w mleku... ale praktycznie czy mogę np założyć że +/- 5% tej wartości mieści się w granicach tolerancji?)

 

-zawartość makroelementów w paszach

(biorąc do ręki starsze polskie normy można je znaleść - niestety średnio się one pokrywają z paszami z polskiego wydania norm DLG, nie wiem z czego to wynika)

 

-stosunek makroelementów jaki powinien być w dawce żywieniowej np. Ca/P

 

Jeśli ktoś zna odpowiedź lub publikacje na któreś z powyższych zagadnień to bardzo proszę o odpowiedź.

Spodziewałem się znaleść te informacje w poradniku użytkownika norm DLG ale pomimo nawet jego zapowiedzi w normach, nie ujrzał on światła dziennego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Polsce stosowane są trzy systemy układania dawek żywieniowych. INRA(francuski), DLG(niemiecki) i Synchrofos(holenderskia).

W systemie DLG prowadzi np.Dossche, Provimi i chyba Sano. Synchrofos to głównie DeHeus, reszta w większości to INRA.

Różnice są w założeniach co krowie potrzeba.

Np DJG to energia w MJ, białko i bilans azotu INRA to energia w JPM, bilans białkowy w BTJE i BTJN

Synchrofos to energia w VEM-ach, białko i bilans azotu.

W każdej też ilośc pobranej sm lub koncentracja składnikó pokarmowych w sm

Zawartość makro i mikroelementó w paszach musisz niestety wziąć z norm- chyba mało którego hodowcę stać na badania pasz w tym kierunku. Zresztą są to średnie z tysięcy badań i błąd nie będzie za duży.

Zabierając się do układania MUSISZ określić dla kogo jest to dawka, bo zapotrzebowanie na mikro, makro elementy i witaminy zależą od fazy laktacji, wydajności (mleka, tłuszczu, białka), wieku - tu się one różnią zasadniczo.

Ja pracuję na INRZ-e, tak mi zostało jeszcze ze szkoły i chyba w tym systemie znajdziesz sporo. Instytut Zootechniki w Balicach kiedyś opracował także normy żywienia w DLG ( ale było to dawno), poszukaj tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź,

 

nie mogę sie przesiąść na INRA, to musi być system DLG, heh zresztą INRA jakoś nigdy do końca nie ogarnąłem - system DLG chyba jest łatwiejszy w moim odczuciu - ale to na marginesie.

 

Kiedyś znalazłem publikacje z zootechniki w Krakowie o makroelementach ale mało było tam informacji.

Pozostaje mi dopasować tabele makroelemetnów pasz opisanych w INRA lub starszych norm polskich do tych w tabelach DLG chociaż jak pamiętam nie bardzo się one pokrywały.

W języku niemieckim by się znalazły odpowiednie tabele ale na pewno nie porwę się na tłumaczenie pasz na polski.

Liczyłem że ktoś zna wyczerpujące temat żywienia DLG krów mlecznych książki/publikacje w języku polskim (oprócz "norm żywienia"), które mógłbym nabyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...